Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Aparat pełnoklatkowy? Zacznijmy od matrycy

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Aparat pełnoklatkowy? Zacznijmy od matrycy

Aparat pełnoklatkowy? Zacznijmy od matrycy

Z całą pewnością mieliście styczność z takim zagadnieniem jak aparat pełnoklatkowy, prawda? Dziś (dla niewtajemniczonych) wyjaśnię co to jest i jakie są jego cechy. Zacznijmy od tego czym jest matryca?

Matryca jest elektronicznym sensorem, który jest zbudowany z milionów elementów zwanymi fotodiodami, które są wrażliwe na światło. W praktyce to nic innego jak znane nam piksele. Pełna klatka oznacza wielkość matrycy. Posiada sensor o takich samych rozmiarach jak jedna klatka kliszy analogowej o standardzie 35 mm, która jest używana w aparatach małoobrazkowych. Jej dokładny wymiar to 36×24 mm wielkości.

Wszelkiego rodzaju reklamy marketingowe np. smartfonów atakują nas tematem megapikseli…. Przeciętny użytkownik jest w stanie uwierzyć, że za dobrą jakością zdjęć stoi przede wszystkim rozdzielczość danej matrycy. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że bardziej wartościowym wyznacznikiem jest jej wielkość podana w milimetrach.

Istnieją niezaprzeczalne korzyści wynikające z posiadania aparatu z pełnowymiarową matrycą. Pierwszą zaletą jest głębia ostrości, która jest znacznie mniejsza niż w przypadku matrycy APS-C. Dzięki czemu możemy uzyskać mocniejsze wydobycie pierwszego planu zdjęcia i silniejsze rozmazanie tła.

Nie ma efektu pozornego wydłużenia ogniskowej. Systemy takie jak APS-C, mają matrycę o wymiarach 22,5 x 15,1 mm czyli znacznie mniejszą, niż w przypadku aparatów pełnoklatkowych. Niepełna klatka rejestruje tylko część obrazu, który byłby zarejestrowany przez matrycę pełnoklatkową, która jest tematem dzisiejszego wpisu…. Co za tym idzie pracując np. Canonem 70D (matryca APS-C) z obiektywem o ogniskowej 50 mm otrzymujemy efekt jakbyśmy wykonali zdjęcie obiektywem o ogniskowej 80 mm. Różnice te są szczególnie widoczne i niewygodne przy pracy z obiektywem szerokokątnym.

Aparaty pełnowymiarowe choć są cięższe, mają proporcjonalny do swojej wielkości wizjer, który jest bardziej praktyczny ze względu na lepsze pole widzenia niż w przypadku matrycy niepełno klatkowej – APS-C.

Korzyści wypływające z inwestowania w aparat pełnoklatkowy są zauważalne w jakości wykonanych zdjęć. Istnieją jednak pewne plusy korzystania z aparatów, o mniejszej matrycy. Wrócę z pewnością do tego tematu…. Tymczasem do przeczytania!

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji