Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Będzie uniwersalna szczepionka przeciw grypie?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Będzie uniwersalna szczepionka przeciw grypie?

Będzie uniwersalna szczepionka przeciw grypie?

Sezon grypowy w pełni i jak co roku wiele osób ma dylemat: szczepić się czy nie? A jeśli już tak, to która szczepionka jest lepsza?

Rozpoczęty właśnie projekt europejski ma przyczynić się do opracowywania uniwersalnej szczepionki przeciw grypie. Ma to na celu przeciwdziałanie pojawianiu się nowych szczepów i epidemii sezonowych.

Według danych grypa sezonowa odpowiada za około 3–5 mln przypadków poważnych zachorowań oraz za 250 000–500 000 zgonów na świecie.

Dotychczas najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie lub jej poważnym objawom było doroczne szczepienie, choć obecne szczepionki zapewniają jedynie ograniczoną ochronę przed ewoluującymi szczepami infekcji.

Aby przezwyciężyć ten słaby punkt, partnerstwo publiczno-prywatne, w skład którego weszło siedem renomowanych organizacji z Europy, zwarło szyki w ramach projektu EDUFLUVAC w celu opracowania szczepionki przeciw grypie o szerokim i długofalowym spektrum działania.

W toku projektu ma zostać przyjęte nowatorskie podejście do "edukowania" układu immunologicznego we wzajemnym rozpoznawaniu wspólnych regionów wielu szczepów wirusa grypy.

Zespół naukowy spodziewa się osiągnąć lepszą ochronę przed epidemiami grypy poprzez opracowanie szczepionki, która nie tylko zapewnia ogromne korzyści, eliminując konieczność sezonowego szczepienia co roku, ale może także zmniejszyć zapotrzebowanie na kosztowne, doroczne kampanie na rzecz szczepień.

Czteroletni projekt, koordynowany przez Europejską Inicjatywę na rzecz Szczepień z siedzibą w Niemczech, otrzymał grant w wysokości 4,6 mln EUR ze środków unijnych.

 

źródło: .euvaccine.eu

 

 


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczepionka na COVID - Dentonet.pl
Jest prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2 Lekarz

Mamy prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2. Przechodzimy do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych – powiedział PAP onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz. Prof. Mackiewicz wspólnie z grupą naukowców z Cent...

szczepionka na COVID-19 - Dentonet.pl
Prof. Samoliński: "Nie zahamujemy epidemii bez szczepionki" Lekarz

Epidemii koronawirusa nie zahamujemy bez wysokich kosztów i jeśli nie będzie szczepionki. Do tego czasu musimy przetrwać i nie dopuścić, żeby epidemia się rozszalała – powiedział PAP prof. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego Warszaws...

szczepionka na COVID-19 - Dentonet.pl
Pomysł polskich badaczy na szczepionkę przeciw COVID-19 Lekarz

Badacze z Gdańska i Krakowa łączą siły, aby wspólnie opracować skuteczną i bezpieczną szczepionkę przeciw COVID-19. Jej działanie ma polegać na pobudzeniu limfocytów T osoby zaszczepionej do niszczenia komórek zainfekowanych przez wirusa - tłumaczy w...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepienie na grypę - Dentonet.pl
Szczepienie przeciw grypie chroni przed powikłaniami Asysta

Warto szczepić się przeciw grypie, bo szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami grypy – powiedziała w rozmowie z PAP konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas. Dodała, że szczepionk...

szczepionka na COVID-19 - Dentonet.pl
Rusza produkcja pierwszych szczepionek na koronawirusa Lekarz

Komisja Europejska podpisała już pierwsze porozumienie w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Podstawa umowy ramowej obejmuje zakup 300 mln dawek szczepionki po wykazaniu, że jest ona bezpieczna i skuteczna. Umowa daje też mo...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres