Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Czy przyszli stomatolodzy zapłacą za naukę?

Publikacja:
Czy przyszli stomatolodzy zapłacą za naukę?

Czy przyszli stomatolodzy zapłacą za naukę?

Studia medyczne należą do tych, które kosztują najwięcej. A warto zaznaczyć, że nie mówimy tu o kosztach, które już ponoszą studenci, a o tych, które są przeznaczone na organizację, zaplecze naukowe, specjalistyczne sale wykładowe czy materiały i całą masę innych niezbędnych do funkcjonowania uczelni medycznej.

W wypadku takich kierunków jak np. zarządzanie czy marketing, do nauki potrzebne są jedynie podręczniki oraz sala wykładowa. W wypadku medycyny, a szczególnie stomatologii koszty są zupełnie inne. Wystarczy porównać opłaty jakie wnoszą studenci za zaoczne kształcenie na kierunkach humanistycznych z tymi na stomatologię niestacjonarną, gdzie ceny kształtują się na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Co jakiś czas temat drogich studiów w uczelniach publicznych powraca w dyskusji przy okazji analiz czy raportów dotyczących emigracji lekarzy i lekarzy dentystów. Trudno ukryć, że są oni grupą zawodową, która często poszukuje pracy za granicą. A w kraju, w tym czasie notuje się brak szczególnie specjalistów.

Niedawno temat znów pojawił się w przestrzeni publicznej, za sprawą wypowiedzi ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina w Radiu RM FM. W odniesieniu do studiów medycznych minister powiedział między innymi, że w sytuacji ogromnego drenażu polskiego budżetu, czyli portfeli nas wszystkich, wynikającego z emigracji dużej rzeszy lekarzy, warto rozważyć taki projekt, żeby studia były płatne, żeby ich koszt był w 100 proc. pokrywany przez państwowe stypendia, ale te stypendia trzeba byłoby przez pewien okres odpracowywać.

Na szczęście w ślad za tą wypowiedzią pojawiły się informacje, że ani w resorcie nauki, ani w resorcie zdrowia, nie są prowadzone żadne prace nad takim zagadnieniem. Z pewnością nie spotkałyby się raczej z przychylną opinią środowiska medycznego.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wielokrotnie podkreślał, że lekarze i lekarze dentyści woleliby pracować w kraju, a do wyjazdu nie motywują ich jedynie względy finansowe.

Problem odpłatności za studia z pewnością jeszcze nie raz powróci, ale trzeba pamiętać, że nie może on dotyczyć jedynie kierunków medycznych. 

ab

 

źródło:RMFM,onet


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Google
Stomatolodzy kontra "dr Google" - gdy Internet zastępuje lekarza Lekarz

Z tym problemem dentyści spotykają się coraz częściej, a jest nim pacjent, który zbyt często konsultując się z „dr Google”, rzuca wyzwanie lekarzowi i podważa jego kompetencje zawodowe. Zagadnienie to podjął jeden z prelegentów Chicago Dental Society...

ból zęba w święta - Dentonet.pl
Kanada: stomatolodzy z CDA w walce z przewlekłym bólem Lekarz

Kanadyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (CDA) z zadowoleniem przyjęło raport końcowy grupy pod nazwą Canadian Pain Task Force. Jest to ogólnokrajowy plan działania na rzecz zwalczania bólu, opublikowany przez departament federalny Health Canada. ...

Queen at NASA
Brytyjscy stomatolodzy wspominają królową Elżbietę II Lekarz

Elżbieta II (1926–2022), najdłużej panujący monarcha Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, zmarła 8 września w szkockim zamku Balmoral, w którym przebywała od lipca tego roku. Odejście monarchini, która podporządkowała 70 lat swojego życia obowiązk...

ROZWIŃ WIĘCEJ
opieka stomatologiczna dzieci - Dentonet.pl
Wirus polio w Londynie: co na to stomatolodzy dziecięcy? Lekarz

Ostatnie doniesienia o wykryciu wirusa polio w próbkach ścieków w Londynie stały się przyczynkiem do wydania przez Brytyjskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej (ang. British Society of Paediatric Dentistry; BSPD) zalecania dla członków towarzystwa....