Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Wspomnienie o niezwykłym człowieku

Publikacja:
Wspomnienie o niezwykłym człowieku

Wspomnienie o niezwykłym człowieku

Niezwykle zaangażowany w wiele spraw, energiczny. Jedna z tych osób, które pozwalają wierzyć ludziom, wierzyć życiu. Przeuroczy człowiek. Gdy pacjent-przyjaciel za bardzo chciał „uczyć” go rozumu, zdarzało się, że mówił: „lecz się sam”. Ciągle otwarty na nowość, gdy tylko słyszał o nowinkach za granicą – od razu chciał wdrażać je w Polsce. Dał ludziom dużo dobrych wspomnień. Prof. dr hab. Włodzimierz Józefowicz (1932-1993) to zdecydowanie legenda Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Zanim został jego prezesem – był młodym, „bojowym” asystentem – prowadził z kolegami burzliwe dyskusje. Kiedy kandydował na prezesa PTS, prof. Eugeniusz Spiechowicz był przeciwny – uważał, że Józefowicz jest zbyt porywczy. Jego kandydatem był inny profesor, starszy i mniej porywczy – jednak wycofał się on z wyborów i wygrał je prof. Józefowicz. Ku zdziwieniu prof. Spiechowicza – Józefowicz zaproponował mu bycie viceprezesem Towarzystwa. Chodziło mu o to, by nie był nim ktoś, kto mu we wszystkim potakuje. Jednak, gdy zaczęli razem współpracować – szli w jednym kierunku, mieli wspólne dążenia.

Prof. Józefowicz to osoba, która miała wizje, wiedziała do czego dążyć i jak te wizje realizować. Za jego kadencji PTS nawiązał współpracę z towarzystwami zagranicznymi, szczególnie jeśli chodzi o FDI. Profesor miał świadomość, jak duży odstęp dzieli polską stomatologię od świata zachodniego, dlatego widział potrzebę nawiązywania kontaktów, bywania, zapraszania gości. Dzięki temu okazało się, że polscy stomatolodzy są merytorycznie lepiej przygotowani niż np. brytyjscy, a przez to zaczęli być mile widziani za granicą.
Profesor był zwolennikiem holistycznego podejścia do pacjenta – nie widział jedynie problemów stomatologicznych, ale całego człowieka. Podobnie zależało mu na integracji polskich stomatologów, dlatego nazywał CEDE świętem polskiej stomatologii.

Obecnie polscy stomatolodzy nie muszą mieć kompleksów na tle stomatologów z innych państw – to zrealizowana wizja prof. Józefowicza, który uczył stomatologów, jak leczyć kompleksy. To zaowocowało tym, że obecnie nasi dentyści są na czasie ze światowymi trendami i należą do międzynarodowych organizacji. Efekty ich pracy są prezentowane w zagranicznych czasopismach naukowych. Dzięki profesorowi stomatolodzy otrzymali możliwość robienia specjalizacji, na podobnych zasadach jak studenci innych kierunków medycznych (w tym jest też zasługa prof. Knapika). Dla wielu uczelni stomatologia była swego rodzaju „przybudówką”, mniej ważnym kierunkiem. Prof. Józefowicz włożył bardzo wiele pracy w to, by budować także jej pozycję materialną. Uważał m. in., że protetycy nie tylko wstawiają zęby, ale i leczą cały ustrój człowieka.
Zakład Protetyki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi nie wyglądałby tak, jak dziś wygląda bez udziału prof. Józefowicza. On był wizjonerem, pomysłodawcą placówki na europejskim poziomie kształcenia stomatologów.

Brakuje wśród nas człowieka, który mógłby coś podpowiedzieć, pocieszyć, upewnić, że będzie dobrze.
 

Prof. dr hab. Włodzimierz Józefowicz (1932-1993), prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (1985-1903), prezydent Europejskiego Towarzystwa Protetycznego, Wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego Izb Lekarskich, Dyrektor Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej w Łodzi, Prodziekan Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi ds. stomatologii, ponad 180 publikacji.

Portal www.Dentowizja.pl zrealizował film prezentujący wspomnienia o prof. dr hab. Włodzimierzu Józefowiczu (szczegółowe informacje i zamówienia pod nr tel. 42 676 28 25). Mówią o nim m. in.:

prof. Eugenisz Spiechowicz (Warszawski Uniwersytet Medyczny,),
prof. Stanisław Majewski (Collegium Medicum Uniwesrystetu Jagiellońskiego w Krakowie),
prof. Bartłomiej Loster (prezydent PTS),
prof. Jerzy Sokołowski (Prodziekan Oddziału Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi),
prof. Beata Dejak (kierownik Zakładu Protetyki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi),
Lesław Jacek Pypeć (wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi),
Grzegorz Mazur, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi,
Maciej Hamankiewicz (prezes Naczelnej rady Lekarskiej),
Mirosława Marcheluk (aktorka)