Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Pasty do zębów znikną z aptek? Kontrowersyjny projekt ministerstwa

2 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Pasty do zębów znikną z aptek? Kontrowersyjny projekt ministerstwa

Pasty do zębów znikną z aptek? Kontrowersyjny projekt ministerstwa

Naczelna Izba Aptekarska jest zaniepokojona planowanymi przez ministerstwo zdrowia zmianami, zgodnie z którym kosmetyki i środki pielęgnacyjne – m.in. pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej – będą musiały zniknąć z asortymentu aptek.

Przypomnijmy – wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda przy okazji różnych publicznych spotkań wspominał, że część dotychczas sprzedawanego w aptekach asortymentu wkrótce zniknie z aptecznych półek. Zapowiedziano m.in. wprowadzenie listy aptecznej, na której znajdą się konkretne preparaty poddawane badaniom jakościowym.

Pasty do zębów tylko w drogeriach?

Zaniepokojenie planami ministerstwa wyraziła Naczelna Izba Aptekarska. W specjalnym komunikacie podkreślono, że apteki ogólnodostępne od początku swojego istnienia prowadziły i prowadzą obrót kosmetykami. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, nie każdy kosmetyk może być przedmiotem obrotu w aptece – może ona prowadzić obrót wyłącznie kosmetykami, które nie służą upiększaniu i perfumowaniu. Uwzględniając definicję kosmetyku, zawartą w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 30 marca 2001 r. o kosmetykach, a także normę wyłączającą określoną grupę kosmetyków z obrotu w aptekach, stwierdzić należy, że kosmetyki dopuszczone do obrotu w aptekach stanowią wąską, bardzo specyficzną kategorię produktów. Obejmuje ona jedynie te kosmetyki, których wyłącznym lub podstawowym celem jest ochrona, pielęgnacja lub utrzymanie czystości ciała człowieka.

– Zdaniem Naczelnej Rady Aptekarskiej kosmetyki, które mogą być przedmiotem obrotu w aptekach, z uwagi na cel, któremu służą, to jest ochronie, pielęgnacji, utrzymaniu czystości ciała lub uzupełnieniu procesu terapeutycznego, a także z uwagi na drogę podania (zewnętrzne powierzchnie ciała: skóra, włosy, wargi, paznokcie, zewnętrzne narządy płciowe, zęby i błona śluzowa), powinny nadal być przedmiotem obrotu w aptekach, a ich sprzedaż powinna być dokonywana pod nadzorem farmaceuty, którego wiedza zdobyta na studiach obejmuje również naukę z zakresu kosmetologii – poinformowano w komunikacie.

Naczelna Rada Aptekarska zwraca uwagę, że podjęcie decyzji o wycofaniu kosmetyków z aptek, będzie skutkowało przesunięciem tej grupy produktów do obrotu pozaaptecznego, w tym do sklepów ogólnodostępnych. Prozdrowotne kosmetyki znajdujące się obecnie w aptece w większości nie są dostępne w obrocie pozaaptecznym. Jak wynika z danych posiadanych przez Naczelną Radę Aptekarską około 90% kosmetyków będących przedmiotem obrotu w aptekach w dniu dzisiejszym nie jest dostępne w obrocie pozaaptecznym. – Rozwój przemysłu kosmetycznego oraz bardzo częste, bezkrytyczne dążenie współczesnego człowieka do uzyskania szybkiego efektu, mogą sprzyjać wprowadzaniu do obrotu kosmetyków, których producenci nie przywiązują odpowiedniej wagi do ochrony zdrowia osób korzystających z danego produktu. Kosmetyki przeznaczone do obrotu w aptekach stanowią szczególną z punktu widzenia wymogów prozdrowotnych, kategorię produktów, które nie tylko nie mogą szkodzić zdrowiu, ale powinny realizować cele w zakresie ochrony zdrowia – podsumowano.

Jakie leki przeciwbólowe polecać pacjentom? Wskazówek na ten temat udziela dr n. med. Joanna Kusowska, specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny z Gabinetu Konsultacyjnego „Good Clinical Practice” w Łodzi.

AF

Fot. WDnetStudio, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

numer telefonu na recepcie - Dentonet.pl
Telefon pacjenta na recepcie? Ministerstwo nie widzi takiej potrzeby Lekarz

Środowisko farmaceutyczne apeluje o zapisywanie na receptach numerów telefonów pacjentów. Interpelację w tej sprawie złożyła do ministra zdrowia posłanka PO Ewa Kołodziej. Wiceminister Krzysztof Łanda w odpowiedzi stwierdził jednak, że resort nie prz...

NIK - Dentonet.pl
NIK krytycznie o rynku, reklamach i kontroli suplementów diety Lekarz

Rynek suplementów diety wymaga pilnej poprawy regulacji dotyczących tych produktów. Polscy konsumenci spożywają coraz więcej suplementów diety, traktując je nierzadko jako panaceum na różne dolegliwości. Nie wiadomo jednak dokładnie, co spożywamy, gd...

ROZWIŃ WIĘCEJ
medycyna estetyczna - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: medycyna estetyczna tylko dla lekarzy Lekarz

W odpowiedzi na apel Naczelnej Izby Lekarskiej resort zdrowia przyznał, że zabiegi medycyny estetycznej powinny być wykonywane jedynie przez lekarzy i lekarzy dentystów.Przypomnijmy – w połowie grudnia 2016 r. Naczelna Izba Lekarska zaapelowała do mi...

PASMI - Dentonet.pl
Krytyczne oceny dotyczące ograniczenia sprzedaży leków Lekarz

Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty (PASMI) uważa, że wprowadzenie projektowanego przez ministerstwo zdrowia rozporządzenia może doprowadzić do zamknięcia sprzedaży pozaaptecznej leków. Rzeczywistym skutkiem będzie uniemożliwienie dostępu do...

leki - Dentonet.pl
Jakie leki nadal będzie można kupić w ogólnodostępnych sklepach? Asysta

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że – wbrew doniesieniom niektórych mediów – leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe nie zostaną wycofane z ogólnodostępnych sklepów. Nadal będzie można tam kupić produkty zawierające kwas acetylosali...

Dodaj komentarz (2 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
t.benke t.benke
lepiej było by gdyby pasty wycofano z marketów a w aptekach zostały. Farmaceutka jest przynajmniej obeznana i zna się na składzie past i innych produktów a taki gościu z marketu to nic się nie zna i nie ma o nich zielonego pojęcia a często poleca to co w promocji lub to co mu się opłaca sprzedać.
Oceń komentarz:     1: : 1 Odpowiedz
MMarecki
Kolejny bzdurny pomysł. Komu przeszkadza fakt, że w aptece można kupić profesjonalne kosmetyki i przy okazji poradzić się, jakby nie patrzeć, wykwalifikowanego w tym zakresie personelu? Czyli lepiej iść do marketu i pytać się o skład kogoś, kto może być z wykształcenia filologiem i o szamponie wie tyle, że służy do mycia głowy? Absurd!
Oceń komentarz:     1: : 1 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres