Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

ASYSDENT 2020 – po raz pierwszy również wirtualnie!

Publikacja:
ASYSDENT 2020 – po raz pierwszy również wirtualnie!

ASYSDENT 2020 – po raz pierwszy również wirtualnie!

W sobotę (3 października) w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbywa się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Po raz pierwszy w historii konferencja ma również swoją odsłonę wirtualną. Przez cały dzień w portalu Dentonet.pl i naszych mediach społecznościowych relacjonujemy to wyjątkowe wydarzenie!

Ze względów bezpieczeństwa sprzedaż biletów na stacjonarne wydarzenie została zamknięta na początku września, ale z uwagi na ogromne zainteresowanie asystentek i higienistek z całej Polski po raz pierwszy w historii ASYSDENT odbywa się również wirtualnie. WIRTUALNY ASYSDENT ma formę przekazu live z Auli Tysiąc Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego, prowadzonego przy użyciu kilku kamer, w doskonałej jakości obrazu i dźwięku, dzięki czemu uczestniczki mogą poczuć wyjątkową atmosferę towarzyszącą konferencji.

Zapraszamy do śledzenia naszej relacji tekstowej oraz zaglądania na media społecznościowe – profil na Facebooku oraz grupę na Facebooku.

Asysdent 2020 528

09:05

VII Ogólnopolską Konferencję Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020 otworzył jej pomysłodawca i organizator – dr n. med. Tomasz Maria Kercz.

Każdego dnia podczas pracy dbacie o zdrowie swoich pacjentów. Jesteście na pierwszym froncie walki z różnego rodzaju zagrożeniami, dlatego ufam, że nasza siódma konferencja będzie bezpieczna – powiedział. – Po raz pierwszy tyle samo, a może nawet więcej uczestniczek bierze w niej udział on-line – dodał.

Na początek na scenie przeprowadzono instruktaż prawidłowej dezynfekcji rąk, w którym wzięło pięć chętnych uczestniczek ASYSDENTU.

Asysdent 2020 680

09:45

Jako pierwszy na scenie pojawił się dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski – mikrobiolog, wirusolog, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Tematem jego wykładu są zakażenia wirusowe w gabinecie stomatologicznym i metody ich zapobiegania.

Zakażenia wirusowe w stomatologii dzieli się na trzy zasadnicze grupy: potencjalne zakażenia błon śluzowych i skóry, zakażenia wirusowe przenoszone drogą kropelkową oraz zakażenia wirusowe przenoszone poprzez krew – mówił dr Dzieciątkowski.

W przypadku zakażeń błon śluzowych i skóry jednym z najczęściej występujących u personelu gabinetów stomatologicznych jest opryszczka, nie tylko w obrębie błon śluzowych jamy ustnej, ale również dłoni (określana mianem zanokcicy). Niestety, zakażenie wirusami HSV jest nieuleczalne – można je jedynie zaleczać, ale mają one tendencje do okresowych nawrotów. – Najlepszą metodą profilaktyki jest oczywiście stosowanie środków ochrony osobistej oraz prawidłowa higiena – dodał.

Asysdent 2020 22

Zagrożeniem w pracy asysty stomatologicznej są również wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV). Można się nimi zarazić nie tylko poprzez kontakty seksualne czy używanie tych samych przyborów toaletowych, ale także poprzez użycie niewysterylizowanych narzędzi medycznych, w tym stomatologicznych. – Nie ma skutecznego leku, który usuwałby wirusa HPV z organizmu. Stosuje się raczej proste zabiegi mikrochirurgiczne wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Nie można zapominać także o profilaktyce, czyli o szczepieniach ochronnych. Zapewniają one ochronę rzędu 90% – powiedział dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski.

Zagrożenie w gabinecie stomatologicznym stanowią również drobnoustroje przenoszone drogą kropelkową. Zaliczają się do nich m.in. rinowirusy, grypa, koronawirusy, RSV, paragrypa oraz adenowirusy.

Asysdent 2020 704

10:30

O profesjonalizmie i przywództwie w sytuacjach nagłych w gabinecie stomatologicznym opowiada dr Ignacy Baumberg – anestezjolog, wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, lekarz PRM.

Profesjonalizm w sytuacjach nagłych to nie czcza znajomość teoretycznych zasad, ale rzeczywista zdolność niesienia pomocy wtedy, kiedy jest ona potrzebna – powiedział dr Baumberg.

Podczas wykładu omówiona została prawidłowa procedura resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz masażu serca.  – Oczywiście sytuacja, w której w gabinecie stomatologicznym należy wykonać resuscytację jest bardzo stresująca dla każdej zaangażowanej w to osoby. Jak temu zapobiec? Tak doskonale nauczyć się procedur, by nasz mózg nie tracił energii na nerwy – dodał.

Z kolei przywództwo w gabinecie stomatologicznym w aspekcie sytuacji nagłych to organizacja, motywowanie i kierowanie, przy czym nie zawsze przywódca kieruje działaniami.

Asysdent 2020 194

11:01

Jak podczas zabiegu, który jest nudny i żmudny czerpać przyjemność z pracy? Dlaczego dobre przygotowanie pozwala lepiej zaangażować się w leczenie? Na te i inne pytania podczas wykładu „Czy endodoncja musi być nudna, czyli jak nie zasnąć przy zabiegach endo?” opowiadała lic. hig. stom. Martyna Zawadka.  

Jeżeli wiem, że przychodzi do mnie pacjent na leczenie endodontyczne, to wcześniej przygotowuję niezbędne instrumentarium, dzięki czemu mogę się skupić wyłącznie na poprawności wykonywanych procedur – mówiła Martyna Zawadka.

Asysdent 2020 401

Endodoncja jest dziedziną stomatologii, w której dobra współpraca lekarza z asystą ma olbrzymie znaczenie w kontekście skuteczności leczenia. Diagnoza jest zadaniem lekarza, ale asysta bierze udział zarówno w perfekcyjnym przygotowaniu gabinetu i narzędzi, jak również prawidłowym przebiegu leczenia. – Jesteśmy bardzo ważnym elementem leczenia endodontycznego. Jego sukces zależy również od pracy asystentek stomatologicznych. Lekarz endodonta siedzący przy mikroskopie jest tak naprawdę jak dziecko we mgle i nie ma możliwości swobodnego sięgania po narzędzia. Asystentka jest wówczas pilotem całego leczenia, który wpływa na sprawność pracy lekarza – dodała.

Podczas wykładu nie zabrakło praktycznych wskazówek dotyczących ergonomii pracy asystentek podczas leczenia endodontycznego – prawidłowego ułożenia tacki, strefy podawania narzędzi czy techniki ich transferu (kompatybilność z pozycją lekarza, wygoda uchwytu, zorientowanie narzędzia – jego skierowanie do zęba, który jest leczony).

Asysdent 2020 611

12:05

Na scenie pojawiła się mgr Magdalena Dubińska-Rejent – absolwentka kierunku biotechnologia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, diagnosta laboratoryjny z kilkunastoletnim doświadczeniem pracy w laboratorium mikrobiologicznym, członek Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów, od kilku lat konsultant ds. higieny w firmie Ecolab.

Zastanówmy się, czy przez koronawirusa nie zapomnieliśmy o innych zagrożeniach związanych z pracą asysty: bakteriach lekoopornych, prątkach gruźlicy, wirusach HPV i HCV. Każdy pacjent to około 2 kg chorobotwórczych drobnoustrojów – mówiła.

Ekspertka podkreślała, że w przestrzeni gabinetu stomatologicznego kluczowa dla bezpieczeństwa personelu jest odpowiednia dezynfekcja rąk. Z obowiązku tego absolutnie nie zwalnia noszenie rękawiczek. – Nie można zapominać, że do skutecznej dezynfekcji dłoni potrzebne są trzy czynniki: odpowiednia technika, odpowiedni czas (zazwyczaj 30 sekund) oraz odpowiednia ilość preparatu – dodała mgr Dubińska-Rejent.

W jakich sytuacjach asystentka musi koniecznie dezynfekować ręce? W codziennej pracy jest ich wiele – m.in. przed kontaktem z pacjentem, przed procedurami aseptycznymi (np. założeniem rękawiczek), przed piaskowaniem i lakowaniem, po kontakcie z pacjentem oraz po kontakcie z otoczeniem pacjenta.

Asysdent 2020 436

12:20

Kolejnym wykładowcą konferencji ASYSDENT 2020 jest dr n. med. Łukasz Zadrożny – adiunkt w Zakładzie Propedeutyki i Profilaktyki Stomatologicznej WLS Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wykładowca University Santiago de Compostela i Semmelweiss University w Budapeszcie.

Wykład dr. Zadrożnego dotyczy elementów anatomii i fizjologii istotnych dla prawidłowego i niezakłóconego procesu gojenia pozabiegowego z punktu widzenia asysty stomatologicznej. – Asystentki muszą wiedzieć, z jakimi tkankami ludzkiego organizmu pracują i czym się one charakteryzują, np. są wrażliwe na ucisk czy bogato unerwione. Oczywiście z bólem w stomatologii walczymy poprzez znieczulenia, natomiast dolegliwości będące efektem pracy lusterka, retraktora czy haka mogą pojawić się już po leczeniu, jeśli były przyciskane do tkanek w nieprawidłowy sposób – powiedział.

Asysdent 2020 139

Błędy w ułożeniu narzędzi mogą skutkować także innymi powikłaniami: niedokrwieniem tkanek, zwiększonym krwawieniem okołozabiegowym czy utrudnieniem procesów gojenia. – Należy unikać nadmiernego traumatyzowania tkanek – podkreślił dr Zadrożny.

Bardzo ważny jest czas zabiegu – im jest on dłuższy, tym trudniejszy jest również proces gojenia. – Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie asysty do leczenia. Należy przygotować wszystkie potrzebne materiały i akcesoria, tak aby później nie tracić czasu na ich szukanie – dodał.

Zdaniem dr. Zadrożnego, najpoważniejszym możliwym powikłaniem w leczeniu chirurgicznym z perspektywy asysty jest nadmierne krwawienie. – Samo krwawienie nie zabija człowieka. Groźne jest krwawienie w takich okolicach, które mają wpływ np. na powstawanie krwiaków zamykających drogi oddechowe. W leczeniu stomatologicznym niebezpieczne jest krwawienie z okolic języka – prowadzić ono może do tworzenia krwiaków podjęzykowych – powiedział. W takich sytuacjach należy próbować bezzwłocznie tamować krwawienie poprzez ucisk.

Asysdent 2020 2

13:15

Zobacz galerie zdjęciowe z konferencji ASYSDENT 2020!

KONFERENCJA ASYSDENT 2020 NA ZDJĘCIACH [GALERIA]

14:28

W trakcie ASYSDENTU czas na przedstawienie swoich wykładów mają również partnerzy naszej konferencji. Przed przerwą obiadową na scenie pojawiła się lek. dent. Aleksandra Szczepkowska-Kroc, która omówiła temat opieki stomatologicznej nad seniorami – coraz większej grupy społecznej, o coraz bardziej specyficznych potrzebach w zakresie higieny i pielęgnacji. Wykład sponsorowała firma Listerine, której płyny do płukania jamy ustnej stanowią bardzo istotny element codziennej higieny jamy ustnej u osób w podeszłym wieku.

Asysdent 2020 254      Listerine

Anna Zwolska-Kmiecik – Clinical Expert w fimie Oral-B – zaprezentowała nową pastę Oral-B Sensitivity&Gum Calm z fluorkiem cyny, która idealnie sprawdzi się w przypadku pacjentów zmagających się z problemem nadwrażliwości i stanem zapalnym dziąseł.

Oral B

14:45

Mec. Ewa Mazur-Pawłowska rozpoczęła omawianie zagadnienia podstawowej dokumentacji medycznej w gabinetach stomatologicznych. – Dokumentacja medyczna pacjenta składa się z kilku działów: wstępnego, podstawowego, dodatkowego, czynności leczniczych i zakończenia leczenia. Dokumenty podstawowe są wypełniane przy pierwszej wizycie pacjenta, a jeszcze przed udzieleniem świadczenia leczniczego. Obowiązki posiadania tej dokumentacji nakładają przepisy o dokumentacji medycznej oraz od 2018 r. przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, czyli RODO – mówiła mec. Mazur-Pawłowska.

Jednym z częstych zadań asystentki stomatologicznej, która pełni również funkcję recepcjonistki, jest weryfikacja danych osobowych pacjenta. Asystentka, na mocy przepisów RODO, ma prawo poprosić pacjenta o okazanie dowodu osobistego i spisać dane do dokumentacji medycznej. – Pacjent, który odmawia podania danych osobowych, nie może otrzymać żadnych świadczeń medycznych – podkreśliła ekspertka.

Asysdent 2020 1

W przypadku świadczeń medycznych nie działa również prawo pacjentów do ograniczenia danych osobowych i ich usunięcia. – Pacjentowi w kontekście dokumentacji medycznej te prawa nie przysługują. Wynika to m.in. z ustawowego obowiązku przechowywania przez jednostki medyczne dokumentów przez określony czas. Ogólnie jest to 20 lat od czasu zakończeniu leczenia – dodała.

15:24

Wykład dotyczący organizacji pracy asysty przy zabiegach chirurgii periodontologicznej rozpoczęła prof. nadzw. dr hab. n. med. Natalia Lewkowicz. – Przy każdym zabiegu chirurgicznym potrzebna jest asysta. Lekarz sam nigdy nie jest w stanie sobie poradzić. Idealna jest sytuacja, kiedy jedna z asystentek może ubrać się „na jałowo” i pracować ze stomatologiem na cztery ręce, a druga jest ubrana w codzienny uniform i stanowi pomoc przy innych zadaniach – powiedziała prof. Lewkowicz. Jest to więc podział na „asystę czystą” i „asystę brudną”.

Asysdent 2020 109

„Asysta brudna” zajmuje się ogólnym przygotowaniem gabinetu i pozyskaniem zgody chirurgicznej, może wykonać dokumentację fotograficzną przedzabiegową, zdezynfekować pacjentowi twarz, założyć okulary itp. Z kolei „asysta czysta” zajmuje się wszystkim jałowymi czynnościami w czasie zabiegu chirurgicznego, przygotowuje narzędzia i materiały, posługuje się ssakiem, odbiera i podaje narzędzia, asystuje w szyciu.

Współczesne zabiegi chirurgii periodontologicznej powinny charakteryzować się kilkoma cechami. – Bardzo ważne jest jak najdelikatniejsze traktowanie tkanek. Im mniejszego urazu tkanek dokonamy w trakcie zabiegu, tym lepsze będą gojenie i całe efekty leczenia. Żegnamy się z czasami, kiedy po zabiegach chirurgii periodontologicznej mamy komplikacje w postaci recesji dziąsłowych czy słabych rezultatów estetycznych. Pacjenci oczekują od nas minimalnej inwazyjności, leczenia bez bólu i wysokiej estetyki – dodała ekspertka.

Asysdent 2020 13

16:10

Czas na kolejny wykład naszego partnera – teraz na scenie pojawili się przedstawiciele firmy Enbio – Ewelina Grudzień i Arkadiusz Dorna, którzy wskazują korzyści płynące z posiadania rewolucyjnego autoklawu, takie jak np. oszczędność czasu i pieniędzy. Zaprezentowane zostały zalety autoklawów Enbio S i Enbio PRO. 

Asysdent 2020 310

16:45

A teraz pora na rozruszanie mięśni i krótką serię wspólnych ćwiczeń i tańca!

3 / 4
Asysdent 2020 230
Asysdent_2020_230
Asysdent 2020 331
Asysdent 2020 263
Asysdent 2020 230
Asysdent 2020 194 1

16:58

To już ostatni dziś wykład naszego partnera – tym razem przedstawicielka firmy INTER Polska Agnieszka Przybył opowiada o wybranych ryzykach w pracy asystentki i higienistki stomatologicznej. Zawody te narażone są na wiele zagrożeń. Ryzyko błędu i związane z nim roszczenia ze strony pacjenta, zniszczenie mienia placówki czy zakażenie w wyniku kontaktu z pacjentem – to tylko niektóre z nich.

Inter

17:15

Po raz drugi na scenie pojawiła się dypl. hig. stom. Martyna Zawadka, która opowiada, z jakich etapów składa się leczenie endodontyczne, na co zwracać uwagę podczas poszczególnych procedur i jak się do nich przygotować.

Zawadka2

Przygotowanie gabinetu i materiałów do zabiegu pozwala nam skoncentrować się tylko na leczeniu, a nie na bieganiu po pomieszczeniu i szukaniu tego, co jest nam potrzebne. Pilnujemy porządku, wykonujemy krok po kroku wszystkie procedury endodontyczne. A na koniec cieszymy oko rezultatami – mam nadzieję, że dzięki moim poradom endodoncja stanie się dla Was mniej nudna i mniej straszna – powiedziała.

17:50

Ostatni dziś wykład wygłasza doskonale znany z poprzednich edycji ASYSDENTU mgr Radosław Janczyk – osteopata, któremu na scenie pomaga żona Małgorzata, mgr fizjoterapii. Specjaliści podpowiadają, w jaki sposób efektywnie wykorzystać przerwy w pracy, aby jak najdłużej zachować gotowość ciała i umysłu do wykonywania obowiązków.

Czasami wystarczy przemyć twarz zimną wodą i znaleźć moment na wyciszenie się oraz medytację. Bardzo istotne jest prawidłowe oddychanie – zdecydowana większość ludzi robi to źle. Efektywne oddychanie jest możliwe tylko wtedy, gdy siedzimy prosto, a nie z oczyma skierowanymi w smartfona – powiedział mgr Radosław Janczyk.

Bardzo dobrym sposobem na odpoczynek jest rozmowa, a także – jeśli jest taka możliwość – udanie się na przerwę do pokoju socjalnego czy wyjście na świeże powietrze. – Warto pamiętać, że ruch zastąpi każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu – dodał.

Janczyk

18:36

Część merytoryczna VII Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych już za nami! Teraz uczestniczki rozwiążą test wiedzy, po którym nastąpi wręczenie nagród oraz uroczyste zakończenie imprezy. Dziękujemy, że przez cały dzień byliście z nami!

Asysdent 2020 50