Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Szósta ogólnopolska konferencja Asysdent 2019 na żywo!

Publikacja:
Szósta ogólnopolska konferencja Asysdent 2019 na żywo!

Szósta ogólnopolska konferencja Asysdent 2019 na żywo!

W sobotę (27 kwietnia) w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych Asysdent 2019. Zapraszamy do śledzenia relacji z tego wydarzenia.

9:15

VI Ogólnopolską Konferencję Asystentek i Higienistek Stomatologicznych Asysdent 2019 otworzył jej pomysłodawca i spiritus movens – dr Tomasz Maria Kercz.

Tematem tegorocznej konferencji jest team work. Większość z Was doskonale wie, że złe relacje między ludźmi w znacznej mierze bardzo ograniczają możliwość efektywnej współpracy. Na Asysdent 2019 zaprosiłem ekspertów, którzy opowiedzą Wam, co można zrobić, by działanie w zespole przynosiło jak najlepsze efekty – powiedział na wstępie.

 SF9A0751

9:27

Pierwszy wykład tegorocznego Asysdentu wygłosił mgr fizjoterapii i osteopata Radosław Janczyk. – Chcę Wam pokazać, w jaki sposób asystentka może w subtelny sposób w trakcie pracy zasygnalizować lekarzowi, że przyjmuje nieprawidłową postawę. Wasz zawód jest w bardzo dużym stopniu obarczony ryzykiem różnego rodzaju przeciążeń układu ruchu – mówił.

Jedną z głównych dolegliwości asysty związanych z pracą zawodową są bóle kręgosłupa. – Chodzi o to, byśmy w jak największym stopniu pracowali ergonomicznie i minimalizowali nieprawidłowe wzorce postawy i szkodliwe nawyki. Może to być sytuacja, gdy siedzimy za daleko od lekarza i pacjenta albo jesteśmy zbytnio skręceni. Niestety, wszystkie dolegliwości bólowe to efekt pracy siedzącej. Organizm człowieka jest stworzony do ruchu: siedzimy w pracy, w podróży, w domu i w ten sposób masakrujemy swój kręgosłup – dodał Radosław Janczyk.

W pracy asystentek ważna jest umiejętność rozróżniania prawidłowych i nieprawidłowych postaw przyjmowanych zarówno przez nie same, jak i przez lekarzy. – Trzeba pomyśleć, jak wykonywać każdą czynność w taki sposób, aby była ona jak najmniej obciążająca dla organizmu. Jeśli nie będziecie tego robić, kwestią czasu będzie to, gdy pojawią się u Was bóle i zawroty głowy, szumy uszne, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych czy parestezje kończyn dolnych i górnych – powiedział.

SF9A0814

9:50

Konflikty w zespole są nieuniknione, a sztuką jest to, by umieć je rozwiązywać i przekładać na korzyści dla zespołu stomatologicznego – opowiadała podczas swojego wykładu Aleksandra Laskowska, trener i coach biznesu.

Sytuacje konfliktowe mogą nam pomóc w lepszej współpracy, choć konfliktów się boimy. Jest to związane z naszą kulturą, sposobem wychowania, ale także brakiem asertywności, chęcią bycia lubianym, a nawet wypieraniem emocji i nieradzeniem sobie z nimi – mówiła Aleksandra Laskowska.

Jakie są najczęstsze przyczyny sytuacji trudnych w zespole? Ekspertka opowiadała m.in. o różnicach w postrzeganiu rzeczywistości, różnicach wynikających z płci, odbieraniu komunikatów pod wpływem emocji. Pewne sytuacje w zespole są jednak niedopuszczalne – chodzi np.  o plotkowanie, poniżającą mowę, drwiny, sarkazm czy złośliwe żarty.

SF9A1048

11:16

Za nami kolejne wykłady konferencji Asysdent 2019. Dr n. med. Tomasz Dzieniakowski opowiadał o aspektach ułatwiających pracę w zespole lekarz-asysta-pacjent. Są to aspekt fizyczny (pozycje pracy, transfer narzędzi), aspekt poznawczy (nie z każdym lekarzem można stworzyć team) i aspekt organizacyjny (organizacja praktyki oparta o standaryzację nie tylko zabiegów). – Priorytety te to swoisty GPS zespołu w kierunku osiągnięcia workflow, czyli płynności w pracy, która jest niezbędnym elementem współczesnej ergonomii – mówił dr Dzieniakowski.

Następnie o wpływie olejków eterycznych na zdrowie jamy ustnej mówiła Grażyna Zajt.

SF9A1114

 12:38

Jaką rolę w zespole pełni profesjonalna asysta? Na to pytanie podczas swojego wykładu starał się odpowiedzieć lek. dent. Damian Nasulicz. Jego zdaniem, dopiero dokładne zdefiniowanie tej roli pozwala określić kierunek rozwoju, w którym warto podążać. Wydawałoby się, że zespół jest tworzony przez asystę i lekarza. Jest jednak jeszcze jeden kluczowy element zespołu – pacjent.

Podczas wykładu nie zabrakło udokumentowanych przypadków z praktyki Damiana Nasulicza, w których kluczową rolę odegrała współpraca lekarza oraz asysty. W zaprezentowanych filmach pacjenci wymieniali, jakie – ich zdaniem – cechy charakteru powinna mieć idealna asystentka. Jest to m.in. uśmiech, delikatność, pozytywne nastawienie oraz empatia.

Nie zabrakło także wiadomości o tym, jakie są najczęstsze błędy w zespole. – Jest to brak szacunku dla partnerów, niewłaściwe rozumienie swojej roli, brak chęci wzięcia odpowiedzialności za swoje działania – powiedział lek. dent. Damian Nasulicz.

A jakie powinno być motto codziennej pracy asystentek i higienistek stomatologicznych? – Dzięki mojej pracy ktoś się dzisiaj uśmiecha – tak podsumował swój wykład.

SF9A1671

13:26

O współpracy lekarza stomatologa i asystentki oraz roli higienistki w leczeniu interdyscyplinarnym opowiadał dypl. hig. stom. Tomasz Benke. – Do zespołu stomatologicznego należy oczywiście lekarz dentysta, który planuje cały proces leczenia, technicy dentystyczni, asystentki i higienistki stomatologiczne, a także recepcjonistki, od których zależy m.in. opinia pacjenta pierwszorazowego o danym gabinecie – mówił.

15:06

Po przerwie na lunch na scenie pojawił się Krzysztof Retlikowski, który opowiadał o nowoczesnych technologiach wspomagające chemiczne usuwanie płytki nazębnej.

Specjalista ds. sprzedaży Tomasz Zieliński podczas wykładu poruszył kwestię komunikacji w pracy zespołu. Podkreślał, ile można dzięki niej zyskać i ile stracić, jeśli nie jest prawidłowa. – Zachęcam do tego, by nie wstrzymywać wypowiadania ważnych słów – do swoich bliskich, współpracowników, pacjentów. Słowa mają olbrzymią moc wzmacniającą – mówił. – Jeśli nie jesteście pewni, o co chodzi drugiej stronie – pytajcie wprost, co ma na myśli. Nie zgadujcie, bądźcie ciekawi ludzi. Pozwala to uniknąć wielu sytuacji konfliktowych – dodał.

SF9A1867

15:54

O check liście w pracy asystentki stomatologicznej opowiadała dypl. hig. stom. Magdalena Suszyńska. – Planowanie może bardzo ułatwić naszą codzienną pracę w gabinecie. Jesteśmy tylko ludźmi z mnóstwem obowiązków, którym zdarza się o czymś zapomnieć. Pracujemy przy różnych zabiegach, w których nie zawsze czujemy się pewnie – mówiła.

Check lista może być narzędziem, które pomoże asystentce lepiej zorganizować pracę i usprawnić współpracę z lekarzem.

SF9A2234 (1)

16:02

Konferencja Asysdent to nie tylko bogaty program naukowy, składający się z wykładów i warsztatów. Towarzyszą jej również mini-targi stomatologiczne, podczas których prezentowane są akcesoria do higieny jamy ustnej oraz narzędzia przydatne asystentkom i higienistkom podczas codziennej pracy. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

1 / 20
SF9A0434
SF9A0434
SF9A0434
SF9A0442
SF9A0444
SF9A0445
SF9A0450
SF9A0452 1
SF9A0457
SF9A0462
SF9A0465
SF9A0472
SF9A0474
SF9A0491
SF9A0493
SF9A0497
SF9A0499
SF9A0514
SF9A0518
SF9A0522
SF9A0529
SF9A0545

 

17:08

Michał Kaczmarek, czyli bloger Tata-Stomatolog, prowadził wykład o tym, jak powinna wyglądać idealna współpraca wielu osób, by wprowadzić małego pacjenta w bezbolesny świat stomatologii.

W skład zespołu stomatologicznego, który zajmuje się leczeniem dziecka, wchodzi lekarz dentysta, asystentka, higienistka stomatologiczna, ale także rodzice. Rolą lekarza jest zebranie wywiadu, badanie stomatologiczne, ustalenie planu leczenia oraz sama terapia. – Higienistka, oprócz profesjonalnej higienizacji, powinna zajmować się edukacją prozdrowotną dziecka, a więc uczyć je, jak od najmłodszych lat powinno dbać o zęby. Asystentka odpowiada m.in. za przygotowanie stanowiska pracy, asystę przy zabiegach, psychologiczne wsparcie dziecka, a także czasami prowadzenie dokumentacji czy zarządzanie gabinetem – mówił.

Jakie są zalety obecności rodzica w gabinecie? Otóż może on obserwować, jak lekarz podchodzi do terapii dziecka i budować dzięki temu swoje zaufanie do zespołu. Czuje się uczestnikiem procesu leczenia, a w domu może wdrażać w życie zalecenia higieniczne czy dietetyczne uzyskane od stomatologa lub higienistki.

Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta dziecka w gabinecie? – Znajdźcie coś, co zainteresuje dziecko, ale początkowo trzymajcie lekki dystans, by dziecko mogło oswoić się z gabinetem i Waszą obecnością. Dopiero później, gdy złapiecie kontakt, można przystąpić do wykonania określonych procedur – dodał Michał Kaczmarek.

Podczas wykładu nie zabrakło także zebranych pytań, które rodzice najczęściej zadają stomatologom, asystentkom i higienistkom w gabinecie. Dotyczą one m.in. tego, kiedy należy zacząć myć jamę ustną dziecka, czym to robić, jakie są produkty przeznaczone do higieny jamy ustnej najmłodszych czy kiedy należy po raz pierwszy wybrać się do dentysty.

SF9A1202

18:55

Tego jeszcze w polskiej stomatologii nie było! Ponad 400 uczestniczek Asysdentu bierze udział w oficjalnej próbie ustanowienia rekordu Guinnessa w największej lekcji stomatologii na świecie! Więcej informacji tutaj -> https://dentonet.pl/asysdent-podjelismy-probe-ustanowienia-rekordu-guinnessa/.

SF9A1843 (1)

19:27

Zasadnicza część VI Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych Asysdent 2019 dobiega końca. Uczestniczki rozwiązały już test wiedzy, wypełniły ankietę i za chwilę najlepsze z nich otrzymają nagrody. To jednak nie koniec atrakcji na dziś! Wieczorem czeka je fantastyczne after party w klubie Abracadabra. Jutro natomiast odbędzie się ostatnia tura warsztatów praktycznych.

Dziękujemy, że byliście dziś z nami!

Relację prowadziła: Aleksandra Filipiak

Zdjęcia: Julian Sojka