Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Zalecenia higienizacyjne – pacjent implantologiczny

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zalecenia higienizacyjne – pacjent implantologiczny

Zalecenia higienizacyjne – pacjent implantologiczny

Dzisiaj pacjent implantologiczny. Zapewne zauważyłyście w jak szybkim tempie rozwija się jeden z działów stomatologii, którym jest implantologia. Coraz więcej naszych pacjentów staje się pacjentami implantologicznymi i implantoprotetycznymi. Na co higienistka stomatologiczna powinna zwrócić szczególną uwagę? Jak prawidłowo powinna wyglądać higiena jamy ustnej u posiadaczy implantów? Co im polecać do codziennej higieny jamy ustnej?

 

Periimplantitis

 

Periimplantitis to zapalenie tkanek wokół implantu. Jest to najczęstszy problem pacjentów implantologicznych, który jest głównym powodem niepowodzenia leczenia. Lekceważone i nieleczone zapalenie tkanek wokół implantu może doprowadzić do jego utraty. Powodem wystąpienia periimplantitis jest w głównej mierze czynnik bakteryjny. Dlatego tak ważne jest ciągłe monitorowanie stanu higieny jamy ustnej pacjentów implantologicznych. Jakiekolwiek stany patologiczne związane ze stanem tkanek wokół wszczepu implantologicznego powinny być wykryte już w początkowym stadium. Wówczas istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zahamowania rozwoju patologicznego procesu dzięki wdrożeniu wczesnego leczenia. Bardzo ważna jest kontrola płytki bakteryjnej oraz motywacja pacjentów do zabiegów higienizacyjnych.

 

Periimplantitis a  periimplant mucositis

 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że specjaliści wyróżniają dwa rodzaje zapaleń tkanek wokół implantów. W piśmiennictwie znajdujemy podział na periimplantitis oraz periimplant mucositis. Obie te nazwy oznaczają zapalenie wokół tkanek otaczających wszczep. Różnica polega na tym, że w przypadku periimplantitis zauważa się zmiany i destrukcję tkanek kostnych wokół implantu. Kolejna różnica to to, iż zapalenie periimplant mucositis jest procesem odwracalnym, w przeciwieństwie do  periimplantitis.

 

Badanie pacjenta implantologicznego

 

Podczas badania pacjenta implantologicznego powinnyśmy pamiętać, aby ze szczególną dokładnością badać okolice wszczepów. Zaniepokoić powinna nas ruchomość prac osadzonych na implantach. Najprościej stwierdzić to przy pomocy badania palpacyjnego. Należy również zwrócić uwagę na wskaźnik krwawienia z kieszonki dziąsłowej oraz głębokość samej kieszonki. Ten parametr najlepiej badać przy użyciu plastikowej implantologicznej sondy perio. Pamiętając co jest głównym czynnikiem zapalenia wokół implantu, musimy zwracać szczególną uwagę na ocenę wskaźnika płytki nazębnej.

 

Zalecenia higienizacyjne – szczotkowanie

Sensitive_LF

Pierwszym i najważniejszym zaleceniem higienizacyjnym dla pacjenta implantologicznego (nic Was tutaj nie zdziwi) jest mycie zębów po każdym posiłku. Nawet jeśli pacjent nie ma możliwości wyszczotkować zębów powinien przepłukać usta czystą wodą. Skoro jesteśmy przy szczotkowaniu należy zaznaczyć, że pacjent posiadający implanty oraz prace protetyczne na nich osadzone powinien używać specjalnych szczoteczek – manualnych bądź elektrycznych. Polecamy ekstramiękkie końcówki Sensitive. Najlepiej, aby sama szczotka elektryczna miała do wyboru tryb „sensitive”.

Gdy już jesteśmy przy szczotkowaniu należy dobrać do tego odpowiednią pastę. Swoim pacjentom implantologicznym rekomenduję pastę Blend-a-med Pro Expert „Ochrona dziąseł” ze względu na silne  działanie antybakteryjne, a wszystko dlatego, że ten wariant posiada ponad 70% więcej cyny niż inne pasty z tej serii. Dzięki stabilizacji cyny pasty dają długotrwałe nasycenie jonów cyny w jamie ustnej po szczotkowaniu, i dzięki temu zmniejszają akumulacje płytki bakteryjnej.

92077531_OL-MAPA-(S)

 

Zalecenia higienizacyjne – przestrzenie międzyzębowe

Nitką dentystyczną, którą powinni zakupić dla siebie pacjenci

superfloss

implantologiczni jest bez wątpienia Super Floss. Trikiem, który jest bardzo przydatny przy oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowy

ch wokół implantów jest nasączenie nitki płynem do płukania jamy ustnej. Okolice połączeń uzupełnień protetycznych z łącznikami implantu są bardzo trudne do oczyszczenia. Do szczotki elektrycznej bardzo dobrym rozwiązaniem stosowanym do pielęgnacji tych właśnie trudno dostępnych miejsc jest końcówki PowerTip (Interspace). Końcówka ta dołączana jest do zestawów ze szczotkami.

Pacjentom implantoprotetycznym warto polecić stosowanie irygatora. Ja polecam irygator OxyJet, który posiada w jednej dyszy dwa rodzaje strumienia i ma regulację mocy. Strumienie wyrzucane są z dyszy pulsacyjnie co powoduje w trakcie irygacji kompresję-dekompresję tkanek. Jest to działanie wzmacniające ukrwienie tkanek miękkich. Więcej o zastosowaniu irygatora w jednym z moich wcześniejszych postów. 🙂

 

Zalecenia higienizacyjne – płukanie

 

Dla pacjentów implantologicznych powinno się polecać płyny do płukania jamy ustnej nie zawierające alkoholu. Idealne są płukanki z chlorkiem cetylopirydyny. Związek ten wykazuje szerokie spectrum działania antybakteryjnego zarówno na bakterie Gramm dodatnie, jak i Gramm ujemne. Dodatkowo ten rodzaj płynów nie powoduje uciążliwych przebarwień i nie wyjaławia jamy ustnej.

Płynami, które zalecane są zaraz po zabiegu implantacji są płyny na bazie chlorheksydyny. Lecz pamiętajmy, że płyny tego typu można stosować jedynie przez dwa tygodnie, nie częściej niż co 3 miesiące.

 

Prócz wszystkich wymienionych wyżej zaleceń należy pamiętać, że pacjent implantoprotetyczny powinien być regularnie poddawany zabiegom higienizacyjnym. Należy również zwrócić uwagę pacjenta na rodzaj stosowanej diety. Niebanalną rolę odgrywa również właściwa metoda szczotkowania manualnego – najlepiej gdyby była to jedna z metod takich jak: metoda Stillmanna, roll lub Chartersa.

 

Zapomniałam o czymś? Mam nadzieję, że nie 🙂 Chcesz poznać zalecenia dla pacjenta ortodontycznego? Zapraszam Cię do lektury poprzedniego posta – Zalecenia higienizacyjne dla pacjenta ortodontycznego 🙂

A Ty jak radzisz sobie z pacjentami implantologicznymi?