Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Zakończenie Akcji „Kup Pan szczotkę!”

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zakończenie Akcji „Kup Pan szczotkę!”

Zakończenie Akcji „Kup Pan szczotkę!”

Dobiegła końca trzecia edycja Akcji „Kup Pan szczotkę!”. Ta okazała się być rekordowa. Gdyby nie fakt, że nowa siedziba Fundacji jest większa od poprzedniej, nie zdołalibyśmy pomieścić wszystkich darów. Do tej pory doliczyliśmy się ponad 30 tysięcy past i 55 tysięcy szczoteczek do zębów o łącznej wadze  ponad pięciu ton. Przy okazji tej Akcji dostaliśmy również trzy sprawne unity stomatologiczne, które pozwolą na założenie trzech gabinetów stomatologicznych działających przy polskich misjach.

W miejscowości Abong-Mbang w Kamerunie od sześciu lat pod o czujnym okiem polskiej pielęgniarki Siostry Nazariuszy Żuczek działa polski gabinet stomatologiczny. W ramach projektu „Dentysta w Afryce” polscy stomatolodzy leczą tam zęby miejscowej ludności.Dentyści,  jak sami żartobliwie podkreślają, w swoim zawodzie nie mają w Kamerunie żadnej konkurencji. W promieniu 200 km od ich gabinetu nie ma ani jednego stomatologa. Ich rolę spełniają tzw. „wyrywacze zębów” i szamani. Popularnymi metodami leczenia bólu zębów jest kładzenie rozżarzonego węgla lub polewanie bolącego zęba kwasem z akumulatora.

Aby zapobiec tym problemom, polscy misjonarze w prowadzonych przez siebie szkołach wprowadzili naukę szczotkowania zębów. Nowych nawyków higienicznych najłatwiej nauczyć dzieci. Codziennie na przerwie dzieci wychodzą ze swoimi szczoteczkami ze szkół i szorują zęby. Kiedy przychodzi koniec roku szkolnego dostają swoje szczoteczki do domu.

Szczoteczki i pasty były zbierane w setkach miejsc w całej Polsce; w szkołach, przedszkolach, parafiach. Chcielibyśmy tą drogą serdecznie podziękować wszystkim naszym Darczyńcom.  

Źródło: Fundacja Redemptoris Missio