Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Wybielanie zębów – temat na czasie

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wybielanie zębów – temat na czasie

Wybielanie zębów – temat na czasie

Nie tak dawno w naszym gabinecie pojawiła się interesująca osoba. Już od samych drzwi przykuła moją uwagę. Stała się też inspiracją na napisanie kolejnego posta na blog. Za oknami zagościła już na dobre jesień, więc nikogo nie dziwi, że kobiety zamieniły lekkie, wierzchnie nakrycia na długie płaszcze. Tak też było w przypadku Pani X. Czarny, powłóczysty trencz, kapelusz z szerokim rondem i… cuuuudowne złote szpilki. Na pierwszy rzut oka bardzo ekstrawaganckie, ale komponujące się z całością. Pani X nie była naszą pacjentką. Obiektem jej zainteresowań był zabieg wybielania zębów.

Pacjenci zazwyczaj poruszając ten temat pytają jedynie o cenę. Złotobuta dama była inna. Jak długo trwa taki zabieg? Czy trzeba się do niego specjalnie przygotowywać? Jakie są przeciwwskazania? Czy wiek jest ograniczeniem? Jakie są zalecenia po wybielaniu? Istnieją jakiekolwiek zagrożenia? Moja koleżanka cierpliwie udzielała odpowiedzi na wszystkie pytania, a ja z ciekawością słuchałam całej konwersacji. I wtedy uświadomiłam sobie jak niewiele wiemy o wybielaniu zębów.

Na początek może trochę historycznych ciekawostek o wybielaniu zębów.

Wiedziałyście, że starożytni Rzymianie, aby mieć jaśniejsze zęby zalecali wcierać w nie… mocz? Obrzydliwe! Natomiast bardziej drastyczne metody wybierano w XIV w. Biały uśmiech zapewniało zeszlifowanie wierzchniej warstwy szkliwa przy pomocy… metalowego pilnika! Jak możemy się tylko domyślać, zabieg ten nie należał do najprzyjemniejszych. Dodam, że jedną z metod było wybarwianie zębów do jaśniejszego odcienia przy pomocy kwasu azotowego. W XIX wieku zaczęto stosowanie środków utleniających. Promienie UV jako katalizator reakcji wybielania to już ubiegły wiek.

A czy wiemy co to właściwie jest wybielanie zębów? Potraficie zdefiniować to pojęcie? Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wyszczególnił dwa pojęcia. Wybielanie i rozjaśnianie zębów. Czym się różnią? Wybielanie to profesjonalny zabieg przeprowadzany przy pomocy specjalistycznych środków służących do wybielania zębów. Przykładem takich substancji może być karbamid lub nadtlenek wodoru. Natomiast rozjaśnianie zębów to jedynie poprawa ich kolorytu przy zastosowaniu czynności usuwających przebarwienia i osad. Często błąd ten można zauważyć w nomenklaturze stosowanej przez producentów past do zębów. Pasty do zębów nazwane „wybielającymi” w rzeczywistości służą jedynie do rozjaśniania.

Droga do białego uśmiechu – jaką metodę wybrać? W tym miejscu warto zastanowić się nad etiologią przebarwień, skąd właściwie biorą się na zębach. Przebarwienia można podzielić na dwie zasadnicze grupy: przebarwienia powierzchniowe (inaczej nazywane zewnątrzpochodnymi) i głębokie (inaczej wewnątrzpochodne). Wyszczególnijmy to sobie krótko i zwięźle:

KLASYFIKACJA PRZEBARWIEŃ ZĘBÓW

1) przebarwienia zewnątrzpochodne (powierzchniowe) są skutkiem działania czynnika przebarwiającego na uformowany ząb, mogą powstawać na skutek:

– zalegających złogów nazębnych,

– palenia tytoniu lub spożywania produktów zawierających sztuczne (kawa, herbata) lub naturalne (B-karoten) barwniki,

2) przebarwienia wewnątrzpochodne (głębokie) są skutkiem działania czynnika przebarwiającego w okresie rozwoju zęba, mogą powstać na skutek:

– stosowania niektórych leków/antybiotyków (np. tych z grupy tetracyklin w okresie rozwoju zębów),

– nieprawidłowej czynności niektórych gruczołów dokrewnych (np. niedoczynność tarczycy może być powodem mlecznobiałego zabarwienia, a nadczynność niebiesko-białego),

– chorób ogólnoustrojowych (np. cystowego zwłóknienia trzustki lub choroby hemolitycznej noworodków),

– wad rozwojowych,

– zatruć (np. niektórymi metalami).

Najłatwiejszą do wskazania przyczyną powstawania przebarwień zębów jest nic innego jak niewłaściwa higiena jamy ustnej. Aby mieć zdrowy, piękny, biały uśmiech należy przede wszystkim zadbać o higienę jamy ustnej i… właściwą dietę!

Jaka dieta wpływa korzystnie na barwę naszych zębów? Czy istnieją ograniczenia wiekowe przy wybielaniu zębów? Czy wybielanie zębów jest bezpieczne? Co w takim razie z nadwrażliwością? Jakie są najpopularniejsze metody wybielania zębów? Czy możemy to zrobić w domowym zaciszu? O tym, i nie tylko, już niebawem w następnej części wpisu dotyczącego wybielania zębów 😉

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji