Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Piękny uśmiech Twoją wizytówką

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Piękny uśmiech Twoją wizytówką

Piękny uśmiech Twoją wizytówką

Jeśli czytałaś mój poprzedni wpis to już wiesz czym różni się wybielanie od rozjaśniania zębów i znasz klasyfikację przebarwień. Dzisiaj opowiem Ci o tym co jeść i czego unikać w diecie, aby mieć piękny, biały uśmiech. Dowiesz się jakie istnieją zagrożenia przy wybielaniu zębów, czy są jakieś ograniczenia wiekowe. Czy można wybielać zęby poza gabinetem stomatologicznym? Spróbuję pokrótce przedstawić Ci najpopularniejsze metody wybielania zębów, które można stosować w domu.

Pokaż mi swój uśmiech a powiem Ci kim jesteś. Specjaliści są zgodni co do tego, że pierwsze wrażenie w relacjach z drugą osobą jest najważniejsze. Ogromną część stanowi mimika twarzy. Jeśli mimika to i uśmiech, który staje się częścią naszego wizerunku.

Białe zęby to nie tylko potwierdzenie dbania o higienę jamy ustnej, ale w dzisiejszych czasach nasza wizytówka świadcząca o zdrowiu i szczęściu. Nie dziwi więc duże zainteresowanie zabiegami wybielającymi. Kolor jest wrażeniem subiektywnym i zależy od wielu czynników, m.in. od czułości zmysłów, naszej wrażliwości osobniczej, a nawet nastroju i stopnia zmęczenia.

Barwa, którą dostrzegamy w ustach zależy od koloru zębiny, grubości i przezierności szkliwa, a także od oświetlenia, wilgotności zęba, kontrastu ze skórą twarzy. Musisz pamiętać, że twoja dieta ma ogromny wpływ na kolor zębów.

Ich największym wrogiem są barwiące pokarmy i kolorowe napoje. Czerwone wino, kawa, cola, marchew to tylko niektóre z nich. Pod wpływem kwasów z cytrusów dochodzi do erozji szkliwa, które staje się bardziej przezierne i uwidacznia się żółtawy kolor zębiny. Owoc, który jest naturalnym środkiem wybielającym zęby to… truskawka. Zawiera w sobie kwas maleinowy, który posiada właściwości wybielające. Warto również sięgnąć po nabiał, który za sprawą kwasu mlekowego chroni zęby, a proteiny działają jak naturalna tarcza przed wrogimi kwasami.

Jedna z pacjentek podzieliła się z nami swoimi wątpliwościami co do zabiegu wybielania zębów. „Znajoma zapytała po co to robię. Powiedziała, że to niebezpieczne. Słyszała o przypadku, że komuś rozpuściły się zęby podczas wybielania”. Bzdury! Wybielanie to zabieg bezpieczny, jeśli przeprowadza go stomatolog lub gdy jesteśmy pod jego stałą opieką. Wybielanie musi przebiegać prawidłowo, a przede wszystkim powinno być dostosowane do stanu pacjenta. Gdy nie przestrzega się w/w zasad możemy być niezadowoleni z wybielania, mieć poczucie nadwrażliwości zębów, a nawet możemy poparzyć sobie dziąsła.

Niebagatelne znaczenie w wybielaniu zębów ma również wiek pacjenta. Wraz z upływem lat zęby stają się ciemniejsze – szkliwo się ściera, a w zębinie osadzają się substancje barwiące. Efekty wybielania są dużo bardziej widoczne u nastolatków, niż u osób w średnim wieku. Warto o tym pamiętać!

Możemy również spróbować swoich sił w domowym zaciszu. Drogerie oferują nam szeroki wybór past „wybielających”. Składniki, które zawierają (krzemionka, węglan wapnia, soda) są odpowiedzialne za ścieranie osadów z powierzchni zębów. Możemy to porównać do efektu wybielenia. Bardzo popularne są również paski wybielające. Zazwyczaj zawierają w sobie bardzo mało substancji aktywnej.

Osobom z nierównymi zębami bardzo ciężko jest ich używać. Często też zsuwają się z zębów – to ich dodatkowa wada. Metodą półprofesjonalną jest metoda nakładkowego wybielania zębów. Dlaczego półprofesjonalna? Ponieważ wykonujemy ją w domu, ale ściśle według zaleceń stomatologa. Pamiętajcie, że przed wykonaniem indywidualnej nakładki na zęby pacjent powinien pozbyć się wszystkich przeciwwskazań do tego zabiegu – próchnicy, zapalenia dziąseł, pęknięć itp. Zaletami metody nakładkowej są przede wszystkim długo utrzymujące się efekty, szeroki wybór produktów wybielających, komfort użycia oraz cena, która ogranicza się do kosztów wykonania nakładek i zakupu żeli wybielających. Na rynku dostępne są również nici i szczoteczki „wybielające”. Szczoteczki zaopatrzone są w dwa rodzaje włókien. Włókna czyszczące powinny oczyszczać powierzchnię zęba i wchodzić w przestrzenie międzyzębowe. Natomiast włókna polerujące służą do usuwania osadu oraz nadają powierzchni zębów gładkość i połysk.

Higiena jamy ustnej i odpowiednia dieta to najprostsze sposoby osiągnięcia wymarzonego koloru zębów. Pamiętaj, że piękny i zdrowy uśmiech jest Twoją wizytówką

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji