Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Leasing od podszewki

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Leasing od podszewki

Leasing od podszewki

Leasing – jeszcze niedawno słowo to brzmiało egzotycznie, ale dziś już spowszedniało. Wielu stomatologów korzysta z leasingu albo przynajmniej zna kogoś, kto z niego korzysta. Ale czy na pewno mamy pełną świadomość, co opłaca się wziąć w leasing? Czy przy każdym zakupie jest on najlepszy?

Zasada jest prosta – leasingiem operacyjnym opłaca się finansować wszystkie zakupy, które opodatkowane są stawką podatku VAT wynoszącą 23%. Zalicza się do nich m.in. samochody osobowe, sprzęt elektroniczny czy sprzęt fotograficzny. W przypadku leasingu operacyjnego kosztem uzyskania przychodu jest cała płacona rata (łącznie z podatkiem VAT – lekarze go nie rozliczają).

Co jednak ze sprzętem medycznym, który jest podstawowym narzędziem pracy lekarza stomatologa, a który jednocześnie opodatkowany jest stawką podatku VAT wynoszącą 8%. No właśnie… W takiej sytuacji leasing operacyjny jest nieopłacalny – zgodnie z zapisami w ustawie, leasing to usługa, która wymusza zastosowanie stawki 23%. Wartość początkowa sprzętu jeszcze przed policzeniem oprocentowania wzrasta więc o 15% – a przecież nasza branża tego podatku nie rozlicza.

W tym przypadku pomocna okazuje się pożyczka medyczna lub leasing finansowy. Obydwa instrumenty pozwalają wykorzystać 8% podatku VAT, ale niestety w koszty uzyskania przychodu nie można wówczas wliczyć całej raty, ale jedynie część odsetkową oraz amortyzację (więcej o tym pojęciu – w kolejnym wpisie).

Różnica między pożyczką medyczną a leasingiem finansowym jest prosta. W przypadku leasingu finansowego to firma finansująca zakupuje urządzenie i sprzedaje wystawiając fakturę na naszą działalność. Lekarz zobligowany jest natomiast do wpłaty VAT-u na początku umowy. Z kolei przy pożyczce medycznej bezpośrednio na firmę stomatologa wystawiana jest faktura końcowa (firma finansowa w naszym imieniu płaci za nas fakturę). Nie ma tu również wymogu wpłaty VAT-u na początku umowy.

Chcesz zadać pytanie naszemu ekspertowi? Napisz michal.porycki@dllgroup.com

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji