Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Dzień za dniem w Afryce…

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dzień za dniem w Afryce…

Dzień za dniem w Afryce…

Dziś na moim blogu kolejne relacje lekarzy pracujących w dalekiej (choć bliskiej) Afryce…  Na stanowisku – dr Martyna i dr Monika.

przegląd AfrykaPracowity dzień za nami. Rano pacjenci w gabinecie, a po południu wyjazd do Ngouma. Najpierw wspólne mycie zębów, potem przegląd stanu uzębienia. 🙂Dla niektórych był to pierwszy kontakt ze szczotką i pastą. W zależności od potrzeb pacjenci będą leczeni w gabinecie, a na ekstrakcje wrócę do wioski.

edukacja stomatologiczna AfrykaW przychodni praca, ale także edukacja – uczę Marie, jak usuwać zęby. Dziewczyna radzi sobie naprawdę świetnie 🙂 Poza tym nagrałam film jak prawidłowo myć zęby, który pokażę dzieciom w tutejszej szkole. Każdego dnia nowe doświadczenia.
Ostatnio uczyłam się przygotowywać gozo, czyli maniok. Dla mnie to była świetna zabawa, ale kobiety tutaj muszą się nieźle napracować. Najpierw maniok należy wymoczyć w wodzie, później wysuszyć a na koniec zrobić z niego mąkę.
W sobotę – wypad na ryby 😉

maniok dentysta w afryce

Dziewczyny robiły ogromne tamy na rzece z gałęzi, liści, ziemi a później szukały ryb w błocie i mule. Na koniec dnia obiad w samym sercu dżungli – ryby i maniok – przygotowywane na ogniu – pycha!

Pracy nie brakuje, pacjenci na początku są trochę nieufni i śledzą każdy mój ruch, ale później przekonują się, że wizyta u dentysty to nic strasznego  Wielu Pigmejów wciąż ostrzy sobie zęby, zaskakujące, że robią to maczetą! 
Ostatnio byłam w rezerwacie Dzanga – Sanga, gdzie oglądałam słonie w ich naturalnym środowisku 🙂 70 słoni w jednym miejscu naprawdę robi wrażenie!

Dentysta w Afryce Pigmeje

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji