Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Dlaczego warto zostać higienistką stomatologiczną?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dlaczego warto zostać higienistką stomatologiczną?

Dlaczego warto zostać higienistką stomatologiczną?

Dlaczego warto zostać higienistką stomatologiczną i dlaczego powinno się o tym coraz głośniej dyskutować? Powodów jest wiele, ja dla Was wymieniam tylko te , według mnie, najważniejsze i najbardziej interesujące. Jeżeli zastanawiasz się czy zostać higienistką stomatologiczną to ja odpowiadam:  naprawdę warto!!

Parę tygodni temu dowiedziałam się od zaprzyjaźnionych osób, że jest w Polsce kilka placówek oświatowych, które nie rozpoczną roku szkolnego z nowymi higienistkami stomatologicznymi – nie powstaną nowe klasy o profilu Higienistka Stomatologiczna. Dlaczego? Niespełnione kryterium minimalnej liczby słuchaczy koniecznej do otwarcia kierunku. Jeżeli nie wiesz czym zająć się w przyszłości lub jesteś w sytuacji, w której po prostu musisz coś zmienić, przebranżowić się, męczy Cię dotychczas wykonywany zawód to przeczytaj ten krótki wpis. Być może zainspiruje Cię o podjęcia jednej z życiowych decyzji. Dlaczego warto zostać higienistką stomatologiczną?

PRESTIŻ ZAWODU

Z roku na rok sytuacja higienistek stomatologicznych staje się lepsza. Przedstawicielki naszego zawodu są coraz częściej doceniane, nie tylko przez pracodawców, ale przede wszystkim pacjentów. Pacjent wie kim jest higienistka stomatologiczna i czym zajmuje się w gabinecie stomatologicznym. Dzięki właściwemu i profesjonalnemu podejściu często pacjent chce do nas umawiać się na dalsze wizyty i systematycznie dbać o higienę jamy ustnej. Higienistka to dzisiaj nie tylko osoba, która „łupie” kamień na zębach (wybaczcie to dosadne stwierdzenie). Higienistka jest dzisiaj instruktorką higieny jamy ustnej, nauczycielką szczotkowanie, nitkowania, opiekunem, wzorem dla pacjenta.

LEPSZE WYNAGRODZENIE

Prawie każda higienistka stomatologiczna pracuje także jako asystentka stomatologiczna. Dodatkowe kwalifikacje w postaci uprawnień do wykonywania zabiegów profilaktyczno-leczniczych to szansa na większy zarobek. Pracodawca zazwyczaj ustala konkretną kwotę za wykonanie wizyty higienizacyjnej z pełnym instruktażem higieny jamy ustnej lub nasze wynagrodzenie jest ustalonym procentem od kwoty, którą płaci pacjent. Wykwalifikowana i kompetentna higienistka stomatologiczna staje się dzisiaj ogromnym atutem lekarza stomatologa. Gdzieś kiedyś rzucił mi się w oczy cytat: „Rób co kochasz, w czym jesteś dobry, co jest zgodne z Tobą, z Twoimi wartościami i za co ludzie chcą Ci płacić” – i tego się trzymajmy! 🙂

CIĄGŁA MOŻLIWOŚĆ ROZWOJU

Skoro już jesteśmy przy cytatach i złotych myślach to podrzucam Wam kolejny, który pasuje zarówno do tego, jak i poprzedniego podpunktu. „Nie rozbudzaj swojej żądzy pieniędzy. Rozbudzaj swoje powołanie, a pieniądze będą efektem ubocznym”. Jak rozbudzić swoje powołanie? W prosty sposób – inwestując w swój rozwój i systematycznie, na bieżąco uzupełniając wiedzę. W zawodzie higienistki i asystentki stomatologicznej to bardzo proste, ale jednocześnie wymagające czasu i chęci. Dzisiejszy rynek oferuje wiele różnych i ciekawych kursów oraz szkoleń. Interesujące konferencję to coś co zarezerwowane jest także dla higienistek stomatologicznych. Mam nadzieję, że słyszałaś już o 5 edycji największej konferencji dla higienistek i asystentek w Polsce – ASYSDENT 2018. Jeżeli nie, możesz szybko nadrobić zaległości klikając w link – -> ASYSDENT 2o18.

asysdent

KONTAKT Z LUDŹMI

Higienistka zazwyczaj może poświęcić pacjentowi więcej czasu niż lekarz stomatolog. Warto również zaznaczyć, że pacjent  w rozmowie z higienistką jest często dużo bardziej swobodny i szybciej przyznaje się do niewłaściwych nawyków związanych z higieną jamy ustnej. Rozmowy z pacjentem, tak samo jak wskazówek technicznych do wykonania skalingu, trzeba się nauczyć.

Dziewczyny, które pracują czynnie w naszym zawodzie na pewno się ze mną zgodzą, że nie raz, nie dwa instruktaż i rozmowa o rodzajach past, przyczynach pojawienia się próchnicy etc etc trwa dłużej niż skaling, piaskowanie i polerowanie razem wzięte. Oczywiście wszystko zależy również od podejścia samego pacjenta. Pacjenci pojawiający się w gabinetach higieny są w coraz większym stopniu świadomi zagrożeń wynikających z niedbałości o higienę jamy ustnej.

WIELOKIERUNKOWOŚĆ ZAINTERESOWAŃ STOMATOLOGICZNYCH

Nie samą higieną żyje higienistka. Szybki rozwój stomatologii wymaga od nas wiedzy z wielu dziedzin. Pracując jako asystentka i higienistka stomatologiczna powinnyśmy znać zasady ergonomii, komunikacji interpersonalnej, musimy wiedzieć prawie wszystko o wymaganiach sanitarnych, znać technikę pracy przy zabiegach implantologicznych, chirurgicznych, umieć prawidłowo wykonywać zabiegi profilaktyczno-lecznicze, wypełniać dokumentację medyczną. To tylko niektóre z naszych obowiązków. W stomatologii każda z nas znajdzie coś ciekawego, w czym może się specjalizować.

ŁATWOŚĆ UZYSKANIA KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH

Aby zostać higienistką stomatologiczną i mieć możliwość wykonywania zabiegów profilaktyczno-leczniczych pod nadzorem lekarza dentysty należy rozpocząć dwuletnią naukę w szkole policealnej na profilu Higienistka Stomatologiczna lub zdecydować się na wybór studiów I stopnia (licencjackich) na kierunku Higiena stomatologiczna. Nauka na uczelni wyższej trwa 3 lata.

KONKRETNA MISJA

Jednym z najważniejszych celów pracy higienistki stomatologicznej jest promocja zdrowia jamy ustnej. To właśnie do higienistek należy zadanie uświadamiania społeczeństwa w tym zakresie. Mamy konkretną misją i wszystkie nasze działania zmierzają do konkretnego celu. Higienistka stomatologiczna to zawód przyszłości. W dzisiejszej dobie rozwoju jest nieodłącznym elementem zespołu stomatologicznego. Bardzo cieszę się, że higienistki są coraz bardziej i częściej doceniane, a one same chcą systematycznie podnosić swoje kwalifikacje.

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji