Dentonet
BLOGOSFERA
BLOGOSFERA
E-mail

Bolesność jamy ustnej przyczyną problemów behawioralnych u kota?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Bolesność jamy ustnej przyczyną problemów behawioralnych u kota?

Bolesność jamy ustnej przyczyną problemów behawioralnych u kota?

Koty są zwierzętami o bardzo specyficznej, ale i wrażliwej psychice. Z drugiej strony jako zwierzęta terytorialne w porównaniu na przykład z psami nie mają tak szeroko rozwiniętej zdolności komunikowania o swoich potrzebach czy dyskomforcie. Z tego względu często zachowania związane z bólem są u nich trudne do rozpoznania. W mojej praktyce często w trakcie wizyty i wstępnego badania stomatologicznego słyszę, że pomimo obecności ewidentnych zmian w jamie ustnej, kot zachowuje się zupełnie normalnie i nie okazuje bólu. Właściciele kotów analizując odczuwanie bólu przez swoich podopiecznych biorą pod uwagę takie objawy jak problem z pobieraniem pokarmu, czy pogorszenie kondycji sierści. Z drugiej strony wiele zachowań kotów, które na pierwszy rzut oka nie mają żadnego związku z jamą ustną mogą być powiązane z bolesnością tej okolicy.

Niezwykle istotnym elementem w diagnostyce behawioralnej kotów jest pełne badanie oraz wykluczenie źródeł bólu. Zachowania akie jak oddawanie moczu poza kuwetą, agresja, depresja, hiperaktywność lub brak aktywności, zmiana reakcji na otoczenie mogą mieć podłoże czysto behawioralne ale często wynikają z odczuwania przewlekłego bólu lub są przez ten ból potęgowane.

W badaniu pacjenta z potencjalnymi problemami behawioralnymi zazwyczaj bierze się pod uwagę możliwość wpływu dyskomfortu na zachowanie zwierzęcia. Coraz częściej zanim wprowadzi się terapię behawioralną, zaleca się pełną diagnostykę, zwracając uwagę na ból kostno-stawowy, zapalenia pęcherza, problemy żołądkowo-jelitowe czy nadczynność tarczycy. Niestety nadal niedoceniany w tej kwestii jest ból w obrębie jamy ustnej…

Dlaczego tak jest? Prawdopodobnie dlatego, że objawy bólowe ze strony jamy ustnej są mało specyficzne i bardzo mało widoczne dla właściciela kota.

Wedle statystyk około 70% kotów cierpi na zmiany resorpcyjne, 0,7-12% wykazuje objawy przewlekłego zapalenia jamy ustnej, do tego należy doliczyć inne przyczyny bolesności jak zapalenie dziąseł, czy złamania zębów. Z tego zestawienia płynie prosty wniosek: w przypadku podejrzenia podłoża bólowego zmian zachowania u kotów, szczegółowe badanie stomatologiczne i radiologiczne powinno być obligatoryjne.

Każdy właściciel kota z zaburzeniami zachowania przed wprowadzeniem terapii behawioralnej a tym bardziej leczenia farmakologicznego powinien odwiedzić stomatologa weterynaryjnego.

Marta Pasikowska

Marta PasikowskaUkończyła Wydział Medycyny Weterynaryjnej Wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w 2012 roku. Podczas studiów pracowała jako asystentka stomatologa. Uczestniczyła w wielu konferencjach i kursach praktycznych, m.in. zakresu stomatologii i chirurgii szczękowej organizowanych przez ESAVS (European School for Advanced Veterinary Studies) oraz przez szwedzką szkołę dla stomatologów weterynaryjnych Accesia, ukończyła kursy z zakresu stomatologii Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. Główne zainteresowania to ortodoncja i chirurgia szczękowa. Wolny czas poświęca swojemu Border collie Bonkersowi oraz śpiewaniu.