Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Jak przetrwać rozmowę kwalifikacyjną?

Publikacja:
Jak przetrwać rozmowę kwalifikacyjną?

Jak przetrwać rozmowę kwalifikacyjną?

Wiele osób boi się rozmowy kwalifikacyjnej. Jest ona jednak niezbędnym elementem rekrutacji. Dzięki niej pracodawca może się zorientować, czy kandydat, którego CV było interesujące, faktycznie nadaje się na dane stanowisko. A osobie poszukującej pracy daje możliwość sprawdzenia, czy miejsce, w którym chce pracować, spełnia jej oczekiwania. Jak zatem przeżyć to stresujące wydarzenie? Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i jak się zachowywać w jej trakcie, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

CV i list motywacyjny to nie wszystko
CV oraz list motywacyjny mogą, ale nie muszą wpływać na decyzję przyszłego pracodawcy. Choć zawierają informacje, które są dla niego istotne, to dopiero w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej może się on przekonać, czy chce współpracować z daną osobą. Wrażenie, jakie wywrzesz na potencjalnym pracodawcy podczas rozmowy, ma znaczenie szczególnie w zawodzie asysty stomatologicznej, gdzie dobra komunikacja i zgodna współpraca są podstawą skutecznego działania. Przyszły pracodawca podczas rozmowy chce się przekonać czy będzie mógł stworzyć z Tobą zgrany zespół. Dlatego pamiętaj, że podstawą jest pokazanie, że jesteś osobą kompetentną oraz wzbudzającą zaufanie i sympatię.

Przygotowanie do rozmowy
Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, zdobądź informację na temat firmy, w której chcesz pracować lub pracodawcy (w przypadku np. małych gabinetów stomatologicznych). Pomoże Ci to w przygotowaniu się do rozmowy, a także pomoże uniknąć kłopotliwych sytuacji. Jakie informacje mogą mieć znaczenie? Np. Czy to duża klinika, a może prywatny gabinet? W czym się specjalizuje? Czy pracodawca może wymagać biegłej znajomości języków obcych (w przypadku gabinetów specjalizujących się w leczeniu pacjentów zza granicy)? Aby znaleźć te informacje bardzo często wystarczy wejść na stronę internetową gabinetu lub na profil na Facebooku, czasem warto również zasięgnąć opinii pacjentów zamieszczonych z Internecie.

Wizerunek
Na wizerunek ma wpływ wiele czynników. Zaczyna się go tworzyć już w momencie przesłania CV i listu motywacyjnego (które powinny być odpowiednio sformatowane i napisane poprawną polszczyzną). Jednak największe wrażenie wywiera rozmowa w cztery oczy z osobą rekrutująca.
Przygotowując się do niej, weź pod uwagę, jakie są wymagania co do wyglądu i sposobu zachowywania się asystentki stomatologicznej. To jak się prezentujesz, powinno odpowiadać oczekiwaniom pracodawców – a oni chcą, aby asysta była zadbana, schludna, skromna i potrafiła nawiązać zgodną współpracę. Pamiętaj, że elementem wizerunku jest również postawa ciała (a zatem np. to jak siedzisz podczas rozmowy) oraz sposób wysławiania się (najlepiej mówić w miarę możliwości poprawnie, pełnymi zdaniami oraz w sposób rzeczowy).
Coraz więcej pracodawców zwraca również uwagę na wizerunek pracowników w Internecie. Dlatego przed rozmową kwalifikacyjną zadbaj o to, jak się prezentujesz na portalach społecznościowych – źle widziane są np. zdjęcia, które mogą stawiać Cię w złym świetle lub wpisy sugerujące, że Twój sposób bycia nie odpowiada wizerunkowi asystentki stomatologicznej. Natomiast warto posiadać dopracowane profile na portalach zawodowych takich jak LinkedIn i GoldenLine, a także zadbać o aktywność na specjalistycznych forach i stronach internetowych (co może stanowić potwierdzenie Twojej wiedzy i kwalifikacji).

Sposób rozmowy
Ponieważ w pracy asysty stomatologicznej niezwykle ważna jest umiejętność współpracy, dlatego zadbaj o nawiązanie dobrych relacji w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. W jaki sposób? Pokaż, że potrafisz słuchać i szybko reagujesz na zadawane pytania (stomatolodzy oczekują od asystentek umiejętności szybkiego stosowania się do poleceń), a Twoje odpowiedzi są przemyślanie. Nie bój się zwracać uwagi na swoje kwalifikacje, ale też wyraź chęć ich podnoszenia. Niech przyszły pracodawca podczas rozmowy z Tobą przekona się, że jesteś osobą wartościową i godną zaufania. Istotne jest również pokazanie, że potrafisz wykazać się własną inicjatywą. Możesz to zrobić, zadając na koniec rozmowy pytania, np. o szczegóły związane z wymaganiami wobec pracowników (przykładowe listy pytań, które są mile widziane podczas rozmowy kwalifikacyjnej znajdziesz w Internecie).
Umiejętność odpowiadania na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest niezwykle ważna. Jeśli boisz się, że możesz źle wypaść, przed rozmową zastanów się, czego może chcieć się dowiedzieć od Ciebie Twój przyszły pracodawca. Pytania mogą być związane z informacjami zawartymi w CV, ale nie muszą. Jeśli nie masz pomysłów – poszukaj przykładów w Internecie. Kiedy już przygotujesz listę pytań, zastanów się jak możesz na nie odpowiedzieć, aby pokazać się od dobrej strony.
Istotnym elementem jest wspomniany wcześniej ton głosu oraz umiejętność budowania pełnych wypowiedzi. Ważne jest również to, żeby mówić prawdę. Kłamstwo łatwo wyczuć, szczególnie kiedy osoba, która kłamie, jest zestresowana. Lepiej przyznać się do jakiejś swojej słabości lub braku umiejętności (wyrażając przy tym chęć uzupełnienia braków), niż dać się złapać na mówieniu nieprawdy.


Inne (pozornie nieistotne) sprawy
Duże znaczenie mają również pewne „drobnostki”, które na pierwszy rzut okaz wydają się nieistotne. Pamiętaj zatem o: punktualności, dbaniu o szczegóły wyglądu (wyprasowane ubranie, czyste buty, odpowiednia fryzura itp.), wyciszeniu telefonu komórkowego, patrzeniu w oczy podczas rozmowy, nie przerywaniu osobie prowadzącej rozmowę, odpowiednim uścisku dłoni na powitanie i pożegnanie (dłoń musi być sucha, uścisk pewny, ale nie za mocny; patrz przy tym w oczy osoby, z którą się witasz i jeśli przy tym coś mówisz, np. przedstawiasz się – mów wyraźnie) itp.
Pamiętaj, że nie znasz osoby, z którą rozmawiasz i nie wiesz, jaki ma charakter oraz co może ją zdenerwować lub drażnić. Dlatego najbezpieczniejszym sposobem na poradzenie sobie z tym jest zachowanie powściągliwości, kultury osobistej oraz pozytywnego nastawienia.


Źródło: poradnik-kariery.monsterpolska.pl

KeL