Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zwracaj uwagę na RDA

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zwracaj uwagę na RDA

Zwracaj uwagę na RDA

Główną funkcją pasty do zębów jest skuteczne oczyszczanie powierzchni zębów. Niezależnie od tego, pasta jest nośnikiem wielu różnych substancji aktywnych, takich jak: sole fluoru, aminofluorki, ekstrakty ziołowe działające przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, nadtlenki wykazujące działanie wybielające.
 

Oprócz wskazań do zastosowania danej pasty (lecznicza, wybielająca, odświeżająca) i walorów smakowo-zapachowych, należy zwrócić uwagę na jej cechy fizykochemiczne, do których między innymi należą właściwości ścierne past.
 

Stosowanie past z właściwym dla wieku i stanu zdrowia zębów współczynnikiem ścieralności jest ważnym elementem bezpiecznej ochrony zębów i szkliwa. Składniki ścierne mogą stanowić od 20 do nawet 60% masy past do zębów. Składniki te mają za zadanie skutecznie oczyszczać powierzchnię zębów.
 

Ścieralność pasty zapewnić ma eliminację kłopotliwych nalotów powstających na powierzchni zębów po spożyciu herbaty, kawy, papierosów, i preparaty te często tak właśnie są reklamowane. W większości przypadków pasty promowane jako wybielające jedynie ścierają szkliwo, nie rozpoczynając przy tym innych reakcji chemicznych.
 

Związkami, które najczęściej znajdują się w składzie past i mają za zadanie polerować i delikatnie ścierać szkliwo są uwodniona krzemionka, wodorofosforany wapnia, hydroksyapatyty, tlenek glinu i inne. Substancje te nie powinny uszkadzać twardych tkanek zębów, a także dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej.
 

Ścieralność past do zębów poddawana jest ocenie laboratoryjnej, a następnie oznaczana przy pomocy określonych współczynników. Najbardziej popularnym spośród nich jest współczynnik ścieralności oznaczany jako RDA (Radioactive Dentin Abrasion) co oznacza ścieralność pasty dla zębiny. W czasie badań ilość startego szkliwa określa się na podstawie radioaktywności pasty po szczotkowaniu, a stopień ścieralności na podstawie porównania ze standardową pastą.


Wśród składników ściernych najwyższy wskaźnik ścieralności zębiny RDA wykazuje tlenek glinu (145 RDA). Krzemionka, jako popularny składnik ścierny past do zębów, wykazuje różną ścierność od 35 do nawet 145 RDA.
 

Wartość współczynnika RDA w przypadku większości past dostępnych na rynku europejskim nie przekracza 100. Wyższe wartości spotyka się w pastach dla palaczy. Zalecany wskaźnik RDA dla past do zębów nadwrażliwych powinien mieścić się w przedziale 30-70.
 

 

inf. własne
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

pasta Darlie - Dentonet.pl
Colgate-Palmolive: pasta do zębów Darlie zmieni wizerunek Asysta

Koncern Colgate-Palmolive poinformował, że po fali antyrasistowskich protestów w USA zmieni identyfikację wizualną swojej pasty do zębów Darlie. W przeszłości nazywała się ona "Darkie", a na opakowaniu znajdował się wizerunek czarnoskórego mężczyzny ...

pastylki do mycia zębów - Dentonet.pl
Ekologiczne pastylki do czyszczenia zębów zamiast pasty? Asysta

W Internecie mona kupić pastylki, które mają zastąpić tradycyjną pastę do zębów w plastikowych tubkach. Pastylkę należy rozgryźć, a następnie wyszczotkować zęby. Pastylki do mycia zębów są reklamowane jako alternatywa dla tradycyjnej pasy, szczególn...

aluminium w paście do zębów - Dentonet.pl
Uwaga na dodatek aluminium - m.in. w pastach do zębów! Asysta

Naukowcy z niemieckiego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka (BfR) przestrzegają przed stosowaniem kosmetyków oraz spożywaniem pokarmów zawierających aluminium. Ekspozycja na duże ilości aluminium zwiększa ryzyko m.in. uszkodzeń kości, wątroby i nerek....

ROZWIŃ WIĘCEJ
pasta do zębów - Dentonet.pl
Polski Czerwony Krzyż w Pucku: 1000 past dla potrzebujących Asysta

Pucki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w grudniu rozda ponad 1000 tubek past do zębów potrzebującym osobom dorosłym. 7 grudnia można było je dostać podczas jarmarku bożonarodzeniowego na Starym Rynku w Pucku – informuje puck.naszemiasto.pl.Pucki o...

szczoteczka i pasta - Dentonet.pl
10 tys. szczoteczek i 8 tys. past do zębów z Polski w Czadzie Lekarz

Ponad 10 tys. szczoteczek i niemal 8 tys. past do zębów, które zebrano w diecezji płockiej w ramach akcji „Szczoteczka i pasta do zębów dla dzieci z Czadu”, trafiło już do adresatów w Afryce. Inicjatywę przeprowadzono w związku z Nadzwyczajnym Miesią...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres