Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Zwracaj uwagę na RDA

Brak komentarzy | Publikacja:
Zwracaj uwagę na RDA

Zwracaj uwagę na RDA

Główną funkcją pasty do zębów jest skuteczne oczyszczanie powierzchni zębów. Niezależnie od tego, pasta jest nośnikiem wielu różnych substancji aktywnych, takich jak: sole fluoru, aminofluorki, ekstrakty ziołowe działające przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, nadtlenki wykazujące działanie wybielające.
 

Oprócz wskazań do zastosowania danej pasty (lecznicza, wybielająca, odświeżająca) i walorów smakowo-zapachowych, należy zwrócić uwagę na jej cechy fizykochemiczne, do których między innymi należą właściwości ścierne past.
 

Stosowanie past z właściwym dla wieku i stanu zdrowia zębów współczynnikiem ścieralności jest ważnym elementem bezpiecznej ochrony zębów i szkliwa. Składniki ścierne mogą stanowić od 20 do nawet 60% masy past do zębów. Składniki te mają za zadanie skutecznie oczyszczać powierzchnię zębów.
 

Ścieralność pasty zapewnić ma eliminację kłopotliwych nalotów powstających na powierzchni zębów po spożyciu herbaty, kawy, papierosów, i preparaty te często tak właśnie są reklamowane. W większości przypadków pasty promowane jako wybielające jedynie ścierają szkliwo, nie rozpoczynając przy tym innych reakcji chemicznych.
 

Związkami, które najczęściej znajdują się w składzie past i mają za zadanie polerować i delikatnie ścierać szkliwo są uwodniona krzemionka, wodorofosforany wapnia, hydroksyapatyty, tlenek glinu i inne. Substancje te nie powinny uszkadzać twardych tkanek zębów, a także dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej.
 

Ścieralność past do zębów poddawana jest ocenie laboratoryjnej, a następnie oznaczana przy pomocy określonych współczynników. Najbardziej popularnym spośród nich jest współczynnik ścieralności oznaczany jako RDA (Radioactive Dentin Abrasion) co oznacza ścieralność pasty dla zębiny. W czasie badań ilość startego szkliwa określa się na podstawie radioaktywności pasty po szczotkowaniu, a stopień ścieralności na podstawie porównania ze standardową pastą.


Wśród składników ściernych najwyższy wskaźnik ścieralności zębiny RDA wykazuje tlenek glinu (145 RDA). Krzemionka, jako popularny składnik ścierny past do zębów, wykazuje różną ścierność od 35 do nawet 145 RDA.
 

Wartość współczynnika RDA w przypadku większości past dostępnych na rynku europejskim nie przekracza 100. Wyższe wartości spotyka się w pastach dla palaczy. Zalecany wskaźnik RDA dla past do zębów nadwrażliwych powinien mieścić się w przedziale 30-70.
 

 

inf. własne
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Kokosze3
Trendy w odzieży stomatologicznej – na co zwrócić uwagę? Lekarz

Ubrania noszone w gabinetach stomatologicznych odgrywają niezwykle ważną rolę. Odzież medyczna stanowi wizytówkę placówki, tworzy barierę ochronną przed bakteriami i wirusami oraz zapewnia komfort pracy. Stroje noszone zarówno przez stomatologów, hig...

zaburzenia odżywania - Dentonet.pl
Higienistko, zwracaj uwagę na objawy zaburzeń odżywiania! Asysta

Brytyjskie Towarzystwo Higieny i Terapii Stomatologicznej (BSDHT) wzywa zespoły dentystyczne, aby zwracały pilną uwagę na objawy zaburzeń odżywiania występujące u pacjentów. W wydanym oświadczeniu organizacja przekonuje, że higienistki dentystyczne m...

ROZWIŃ WIĘCEJ
nowotwory jamy ustnej
Nowotwory jamy ustnej? Zwróć uwagę na osoby bezzębne Lekarz

O ważnej roli lekarzy dentystów we wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych w obrębie jamy ustnej pisaliśmy wielokrotnie. Pacjenci powyżej 40. roku życia, palący tytoń, używający alkoholu - to oczywista grupa osób, u których ryzyko wykrycia nowotworów...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji