Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Zwichnięcie zęba – niebezpieczny uraz stomatologiczny

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zwichnięcie zęba – niebezpieczny uraz stomatologiczny

Zwichnięcie zęba – niebezpieczny uraz stomatologiczny

Asystentki stomatologiczne w trakcie swojej pracy spotykają się nie tylko z osobami z próchnicą, paradontozą czy zgłaszającymi się na zabiegi estetyczne. Sporą grupę pacjentów stanowią również ci z urazami mechanicznymi zębów. Jednym z najczęstszych jest zwichnięcie zęba.

Zwichnięcie zęba to jeden z najpoważniejszych urazów mechanicznych w obrębie jamy ustnej, wymagający natychmiastowej interwencji stomatologicznej. Według American Academy of Pediatric Dentistry (AAPD), zwichnięcie zęba to stan, w którym dochodzi do jego całkowitego przemieszczenia poza zębodół. Statystyki tego samego stowarzyszenia dowodzą, że stanowi ono od 0,5 do 16% wszystkich urazów mechanicznych zębów. Częściej występuje ono u dzieci i młodzieży. Do czynników etiologicznych zwichnięcia zęba zalicza się m.in. uprawianie sportów kontaktowych, wypadki komunikacyjne oraz bójki.

Zwichnięcie zęba – klasyfikacja

Zwichnięcia w większości przypadków dotyczą zębów przednich. W zależności od stopnia zaawansowania, dzieli się je na:
• wstrząs zęba,
• podwichnięcie zęba,
• zwichnięcie boczne,
• wysunięcie,
• wtłoczenie,
• zwichnięcie całkowite (tzw. wybicie).

Jak leczy się zwichnięcie zęba?

Metody leczenia zwichniętych zębów są różnorodne i zależą m.in. od stopnia jego zaawansowania oraz czasu, który minął od zdarzenia do wizyty pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Warto jednak wiedzieć, że zwichnięcie zęba prowadzi najczęściej do obumarcia miazgi. Jeśli dojdzie bowiem do przerwania naczyń krwionośnych w obrębie wierzchołka korzenia do tkanek miazgi przestaje dochodzić krew, w wyniku czego miazga obumiera, a ząb ciemnieje.

Jeśli zwichnięcie skutkuje jedynie rozchwianiem, możliwa jest próba jego ponownego unieruchomienia. Stosuje się do tego specjalne szyny, zakładane na okres 5-6 tygodni. Jeżeli jednak zwichnięcie zęba jest całkowite (ząb wypadł z zębodołu) jedynym sposobem na jego uratowanie jest szybko przeprowadzony zabieg replantacji. Polega on na umieszczeniu zęba z powrotem w zębodole. Replantacja jest niewskazana tylko w kilku przypadkach. Zalicza się do nich m.in. całkowite zwichnięcie zęba mlecznego (duże ryzyko uszkodzenia rozwijającej się zawiązki zęba stałego), zaawansowana próchnica lub choroby przyzębia, a także ciężkie schorzenia ogólnoustrojowe, utrudniające proces gojenia. Po replantacji przeprowadza się także leczenie endodontyczne.

Należy mieć świadomość, że zwichnięcie zęba – zwłaszcza całkowite – jest ciężkim urazem, często związanym z uszkodzeniem tkanek sąsiednich (warg, policzków, języka). Niekiedy poszkodowane zostają także sąsiadujące zęby. Skuteczność leczenia jest zaś powiązana z jak najszybszym zgłoszeniem się pacjenta do gabinetu stomatologicznego.

Czym jest zwichnięcie żuchwy, jakie są przyczyny tej dolegliwości, jak wygląda ponowne nastawienie żuchwy? Na te pytania odpowiada dr n. med. Aleksander Przygoński, specjalista chirurgii szczękowej.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

komórki macierzyste - Dentonet.pl
Czy komórki macierzyste pozwolą hodować nowe, zdrowe zęby? Lekarz

Przyszłością stomatologii może być hodowla zębów z komórek macierzystych. Naukowcom udało się już stworzyć tzw. pąki zębowe, które po wszczepieniu mogłyby rosnąć i wyglądać jak zwykłe zęby. Dzięki wykorzystaniu komórek można będzie też zregenerować z...

Komórki macierzyste można uzyskać także z miazgi zębów Lekarz

Komórki macierzyste z miazgi zęba to przyszłość stomatologii regeneracyjnej. Mogą być również wykorzystywane w onkologii, kardiologii, neurologii, a także ortopedii. Największa ich ilość znajduje się w mleczakach, można je jednak pozyskać także z zęb...

Utrata zębów odbija się na stanie emocjonalnym pacjentów Asysta

Naukowcy z Newcastle przeprowadzili badania, które pokazały, jak bardzo poważny wpływ na zdrowie emocjonalne pacjentów ma utrata chociażby jednego zęba. Do tej pory problem ten był bagatelizowany.Naukowcy z Newcastle przebadali stan emocjonalny 39 ko...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Ząb martwy – przyczyny, sposoby leczenia, metody wybielania Pacjent

Mianem zęba martwego potocznie określa się ząb, w którym doszło do obumarcia miazgi. Zazwyczaj jest ono skutkiem urazów mechanicznych albo bardzo zaawansowanej próchnicy. Ząb martwy trzeba koniecznie leczyć – w innym przypadku może powodować bolesne ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres