Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Żucie gumy poprawia pamięć

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Żucie gumy poprawia pamięć

Żucie gumy poprawnie wpływa na ludzką pamięć. Takie rewelacje opublikował jakiś czas temu brytyjski tygodnik "New Scientist".
 

 

Ludzie, którzy często oddają się tej przyjemności, rzadziej w podeszłym wieku cierpią na amnezję.
 

 

Zdaniem naukowców żucie pobudza tą część naszego mózgu, w której przechowywane są informacje zanim na stałe zapisane one zostaną w gąbczastej tkance. "New Scientist" powołuje się na badania japońskiego uczonego Minoru Onozuki.
 

 

Przeprowadził on ciekawe eksperymenty na myszach. Niektórym starszym gryzoniom usunął ząbki, tak by nie mogły niczego żuć. Po czym trzy grupy – uzębione młode myszki, starszyznę z zębami i ofiary dentystycznych zapędów dr Onozuki – wpędzono do labiryntu.
 

 

Okazało się, że tylko pozbawione zębów myszy nie były w stanie znaleźć z niego wyjścia. Badanie ich mózgów wykazało nadmierne zestarzenie się komórek odpowiedzialnych za pamięć.
 

 

Wprawdzie teoria japońskiego uczonego pozostaje w sferze przypuszczeń, wynikają z niej jednak pewne istotne dla nas konkluzje.
 

Jeśli chcemy zestarzeć się świadomiej…. myjmy zęby i żujmy gumę.

 

Jednak co do samego żucia gumy (jeśli już to bezcukrowej!) stomatolodzy mają sporo wątpliwości. O ile żucie trwające do 15 minut nie powinno przynieść nikomu szkody, o tyle „nałogowe” oddawanie się tej przyjemności niesie za sobą ryzyko m.in. zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych.
 

 

Reasumując – żucie gumy bezcukrowej przez 15 minut jest nawet zalecane.

Jeśli jednak bez gumy do żucia nie możesz obyć się przez cały dzień to miej się na baczności!
 

 

inf.wł.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ŚOI - Dentonet.pl
W Polsce poprawia się dostęp do środków ochrony indywidualnej Lekarz

Eksperci podkreślają, że poprawia się zarówno dostęp, jak i ceny masek, kombinezonów i środków do dezynfekcji. Do Polski przylatują kolejne transporty środków ochrony indywidualnej (ŚOI) z Chin. 1 maja na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował trzeci...

Dentonet - guma do żucia: pomaga czy nie
1 lutego - światowy dzień gumy do żucia. Co trzeba wiedzieć o gumie? Pacjent

Żujemy ją z kilku powodów - chcemy odświeżyć oddech, poczuć przyjemny smak, oczyścić zęby po posiłku. Tymczasem guma bez cukru jest przede wszystkim jedną z metod przeciwdziałania próchnicy, którą zalecają eksperci. Rekomenduje ją Polskie Towarzystwo...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Regularny skaling poprawia zdrowie serca - twierdzą naukowcy Asysta

Naukowcy z tajwańskiego Taipei Veterans General Hospital twierdzą, że wykonywany regularnie skaling znacząco ogranicza ryzyko wystąpienia migotania przedsionków.Badacze poddali analizie historie chorób blisko 29 000 osób w wieku powyżej 60 lat, u któ...

GUMMETAL® – drut ortodontyczny o właściwościach gumy Lekarz

GUMMETAL® to innowacyjny drut, który zmienia oblicze światowej ortodoncji! To zupełnie nowy stop tytanowo-niobowy (Ti-Nb), powstały w oparciu o stop beta-tytanowy. Produkt został opracowany w laboratorium badawczym koncernu Toyota. Ten japoński drut ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres