Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Rzeszów: żuchwa 3D zminimalizuje komplikacje operacyjne

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Rzeszów: żuchwa 3D zminimalizuje komplikacje operacyjne

Rzeszów: żuchwa 3D zminimalizuje komplikacje operacyjne

Na Politechnice Rzeszowskiej powstał model żuchwy wykonany techniką druku 3D. Jego zastosowanie znacznie skraca czas chirurgicznego zabiegu wszczepienia implantu i minimalizuje wystąpienie komplikacji śródoperacyjnych.

Wydrukowany medyczny model żuchwy może posłużyć chirurgowi do tego, aby dopasować wszczepiany implant do konkretnego pacjenta, ale jeszcze przed zabiegiem. – Zostaje uszyty na miarę – mówi twórca modelu, dr inż. Paweł Turek z Politechniki Rzeszowskiej. Badania i proces powstawania modelu żuchwy stały się tematem jego przewodu doktorskiego „Metodyka projektowania oraz wytwarzania modeli medycznych żuchwy”.

Dr Turek w rozmowie z PAP powiedział, że w trakcie badań konsultował się ze specjalistami z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Rzeszowie, modyfikował i udoskonalał opracowane rozwiązania, dobierał odpowiednie parametry, aż do osiągnięcia gotowego modelu medycznego żuchwy. W czasie badań udało mu się opracować procedurę, która umożliwia komputerowe odtworzenie geometrii żuchwy sprzed wystąpienia uszkodzenia oraz ocenić stopień uszkodzenia żuchwy. Oznacza to, że wydrukowany model jest niemal identyczny z „oryginalną” anatomiczną żuchwą konkretnego pacjenta.

– Trójwymiarowe modele struktur kostnych pozwalają na lepsze przygotowanie chirurga do zabiegu chirurgicznego i zwiększenie precyzji, a to prowadzi do znacznego skrócenia czasu operacji i zminimalizowania wystąpienia komplikacji śródoperacyjnych. Ponadto użycie takiego modelu przyczynia się do zmniejszenia utraty krwi podczas zabiegu – mówił dr Turek.

Wydrukowany model, który jest indywidualny dla każdego pacjenta, pozwala chirurgowi na dopasowanie do konkretnej osoby implantu, który ma zostać wszczepiony. Dzieje się to jeszcze przed zabiegiem. Natomiast przy zastosowaniu tradycyjnej procedury chirurg dopasowuje implant do pacjenta w trakcie zabiegu, przez co o wiele wydłuża się czas operacji. Ponadto, pacjent po wykonaniu zabiegu z użyciem wydrukowanego modelu szybciej przechodzi okres rekonwalescencji i – w zależności od stopnia uszkodzenia żuchwy – może wrócić do normalnego funkcjonowania.

Kolejną zaletą trójwymiarowego modelu jest to, że pacjent, widząc go przed zabiegiem, łatwiej może sobie wyobrazić działania chirurga, gdy ten wyjaśnia mu przebieg całego procesu. Twórca modelu żuchwy wykonanego techniką druku 3D zastrzegł jednak, że zaprojektowanie i wykonanie dokładnego modelu medycznego na potrzeby przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego nie było prostym zadaniem. Chodzi o to, że żuchwa jest tkanką kostną o bardzo złożonej geometrii. – Potrzeba odpowiedniej wiedzy i umiejętności z zakresu medycyny i nauk technicznych, które pozwolą w pełni wykorzystać narzędzia do przeprowadzenie takiej czynności – podkreślił naukowiec. Dodał, że stąd właśnie konieczność ścisłej współpracy i konsultacji ze specjalistami. Jak wyjaśnił, wybrał żuchwę, ponieważ jest ona jedyną ruchomą kością twarzoczaszki i jest poddawana wielokierunkowym obciążeniom dynamicznym podczas gryzienia czy żucia.

Proces badawczy dr. Turka został dofinansowany w ramach działalności Inkubatora Innowacyjności „Metodyka projektowania i wytwarzania modeli medycznych twarzoczaszki o wysokiej dokładności”. Naukowiec zamierza w niedługim czasie opatentować opracowany przez siebie model żuchwy. Obecnie prowadzi badania dotyczące sklepienia czaszki (chodzi o usprawnienie procesu jego segmentacji i rekonstrukcji) oraz dotyczące dokładnego wykonania małych i skomplikowanych obiektów, takich jak np. korony zębów. – Inżynieria rekonstrukcyjna jest dzisiaj stosowana w wielu dziedzinach, jak chociażby w medycynie, gdzie może być wykorzystywana np. w procesie odtwarzania geometrii wewnętrznych struktur anatomicznych oraz wytwarzania implantów – zauważył dr Turek.

Dr Turek prowadzi też badania w ramach Stowarzyszenia Klastra „Technologia w Medycynie” – TECHNOMED, gdzie wykonuje modele i szablony chirurgiczne technikami druku 3D, które w znaczący sposób ułatwią zaplanowanie i przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Zapewnił, że w ramach działalności klastra planuje rozszerzyć swoje badania o inne struktury kostne. – Ich wybór będzie zależeć od zapotrzebowania – podsumował.

Implanty medyczne na indywidualne zamówienie? Odwiedziliśmy z kamerą Dentowizji Pracownię Indywidualnych Implantów Medycznych w Łodzi, gdzie powstają implanty do rekonstrukcji żuchwy, oczodołów czy twarzoczaszki. Pracownia działa w Łódzkim Regionalnym Parku Naukowo Technologicznym.

Oprac. AF na podst. PAP Nauka w Polsce

Fot. JAKO5D, pixabay.com

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

rekonstrukcja szczęki - Dentonet.pl
Olsztyn: kolejna innowacyjna rekonstrukcja szczęki u 15-latka Lekarz

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie poinformował 25 lipca, że lekarze z placówki po raz pierwszy w Polsce przeprowadzili wspomaganie rekonstrukcji szczęki i gojenia kości komórkami macierzystymi pobranymi z tkanki tłuszczowej od ...

operacja w Poznaniu - Dentonet.pl
Innowacyjna operacja rekonstrukcji twarzy w klinice w Poznaniu Lekarz

W Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu przeprowadzono innowacyjny zabieg rekonstrukcji twarzy u 38-letniego mężczyzny, ofiary ciężkiego pobicia. Podczas operacji wykorzystano elementy wydrukowane w dr...

przeszczep stawu - Dentonet.pl
Nowatorski przeszczep stawu skroniowo-żuchwowego w Szczecinie Lekarz

Lekarze z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wszczepili 29-letniej pacjentce implant stawu skroniowo-żuchwowego.Na skutek wypadku w dzieciństwie k...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Międzyuczelniane Zawody Stomatologiczne - Dentonet.pl
I Międzyuczelniane Zawody Stomatologiczne w Szczecinie Lekarz

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie rozpoczyna rekrutację uczestników do I Międzyuczelnianych Zawodów Stomatologicznych. Zawody odbędą się w Szczecinie w dniach 15-16 grudnia br.Zawody zorganizowane zostaną w ramach projektu "Centrum Innowacyj...

implanty żuchwy - Dentonet.pl
GUMed: implanty żuchwy z drukarki 3D wykorzystane w rekonstrukcji Lekarz

W Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej GUMed wykonano dwa kolejne zabiegi rekonstrukcji żuchwy z wykorzystaniem druku 3D.Pierwszym pacjentem był 31-letni mężczyzna z rzadkim nowotworem zębopochodnym, który zniszczył gałąź i trzon żuchwy. Drugim był ...

750x200
Podniesienie dna zatoki szczękowej – sposoby łagodzenia bólu Pacjent

Jeszcze jakiś czas temu tylko niektórzy pacjenci mogli mieć wszczepiony implant bez większego problemu. Reszta musiała zrezygnować z tej metody. Jednak obecnie, dzięki coraz większym osiągnięciom medycznym, implanty są dostępne dla zdecydowanie więks...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
MedykDent
Sam zabieg wszczepienia implantów to skuteczna i bezpieczna metoda odbudowy utraconych zębów [komentarz edytowany - treść reklamowa]. Komplikacje podczas zabiegu nie są częste, jednak zawsze warto zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Krok w stronę jak najlepszego odtworzenia żuchwy pacjenta jest pomysłem, który z pewnością ułatwi pracę lekarzowi.
Oceń komentarz:     1: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres