Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

NRL chce zmian wzorów świadectw z egzaminów LEK i LDEK

2 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
NRL chce zmian wzorów świadectw z egzaminów LEK i LDEK

NRL chce zmian wzorów świadectw z egzaminów LEK i LDEK

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelował o zmianę wzorów świadectw złożenia Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego w taki sposób, aby wskazywały, w jakim języku składany był egzamin i czy osoba przystępująca do egzaminu uzyskała wynik pozytywny.

Jak podkreślono w komunikacie, obowiązujący obecnie wzór świadectwa potwierdza jedynie fakt przystąpienia do Lekarskiego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego i wskazuje osiągnięty wynik. Treść wydawanego przez Centrum Egzaminów Medycznych zaświadczenia nie określa, w jakim języku dana osoba zdawała LEK czy LDEK. Tymczasem informacja o tym, w jakim języku egzamin był składany ma –zgodnie z obwieszczeniem ministra zdrowia z 23 stycznia 2017 r. w sprawie wykazu dokumentów potwierdzających znajomość języka polskiego – duże znaczenie, gdyż określa, czy dana osoba jest zwolniona z obowiązku zdawania egzaminu z języka polskiego w Naczelnej Izbie Lekarskiej.

Zgodnie z obwieszczeniem, pozytywny wynik egzaminu LEK i LDEK składanego w języku polskim jest potwierdzeniem dostatecznej znajomości języka polskiego, która zwalnia od obowiązku zdawania egzaminu z języka polskiego organizowanego przez Naczelną Radę Lekarską. W rezultacie osoba, która na podstawie obwieszczenia chce skorzystać ze zwolnienia z egzaminu z języka polskiego, będzie musiała przedłożyć we właściwej okręgowej izbie lekarskiej nie tylko świadectwo złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu LEK lub LDEK, ale także będzie musiała uzyskać odrębne zaświadczenie wydawane przez Centrum Egzaminów Medycznych potwierdzające, że egzamin LEK lub LDEK był składany w języku polskim.

– W ocenie Naczelnej Izby Lekarskiej konieczność wydawania niektórym zdającym egzaminy dwóch zaświadczeń, które dopiero łącznie będą dawały prawo do zwolnienia z egzaminu z języka polskiego, jest niepotrzebnym utrudnieniem zarówno dla lekarzy, który ten egzamin zdali, jak i dla samego Centrum Egzaminów Medycznych – podkreślono. Maciej Hamankiewicz zaznaczył również, że uważa za celowe zamieszczenie w jednym zaświadczeniu obu tych informacji, które są istotne dla osób ubiegających się o przyznanie prawa wykonywania zawodu lekarza lub prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty lekarza bez konieczności zdawania egzaminu z języka polskiego.

W zaświadczeniu informacja o wyniku

Do treści zaświadczenia – zdaniem prezesa NRL – powinna zostać również wprowadzona informacja, czy osoba egzaminowana uzyskała wynik pozytywny. Sama informacja o uzyskanej liczbie punktów czy procencie prawidłowych odpowiedzi wydaje się niewystarczająca. – Informacja, jaki procent poprawnych odpowiedzi daje pozytywny wynik egzaminu LEK i LDEK jest wprawdzie zawarta w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ale nie ma potrzeby, aby za każdym razem sięgać do przepisów ustawy, aby potwierdzić, czy dana osoba złożyła egzamin LEK i LDEK z wynikiem pozytywnym. Informacja ta powinna być zawarta w samym zaświadczeniu potwierdzającym wynik osoby egzaminowanej – zaznaczono.

Zamieszczenie informacji o tym, czy egzamin LEK lub LDEK był złożony z wynikiem pozytywnym wydaje się szczególnie istotne dla osób, które będą chciały się wylegitymować zdanym egzaminem LEK lub LDEK poza granicami Polski. Władze innych krajów unijnych mogą nie mieć łatwego dostępu do informacji, jaki procent pozytywnych odpowiedzi na egzaminie LEK i LDEK daje pozytywny wynik egzaminu.

Poruszone w komunikacie NRL kwestie zostały omówione również z dyrektorem Centrum Egzaminów Medycznych, który potwierdził, iż w chwili obecnej zaświadczenia wydawane przez CEM nie zawierają informacji ani o języku, w jakim zdawano egzamin, ani o pozytywnym bądź negatywnym wyniku egzaminu. – Wprowadzenie postulowanych zmian powinno znacznie ułatwić młodym lekarzom i lekarzom dentystom ubieganie się o przyznanie prawa wykonywania zawodu w Polsce bądź o uznanie w innych państwach kwalifikacji zawodowych uzyskanych w Polsce – podsumowano.

Jaka jest zdawalność egzaminu LDEK przy pierwszym, drugim i trzecim podejściu? Według jakiego klucza układane są pytania do testów? Odpowiedzi na te pytania w naszym minireportażu.

AF na podst. NIL

Fot. stevepb, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

wyniki LDEK - Dentonet.pl
Bardzo słabe wyniki wiosennej odsłony egzaminu LDEK Lekarz

Centrum Egzaminów Medycznych opublikowało wyniki Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego w sesji wiosennej 2020 r. Aż 344 z 796 zdających uzyskało wynik poniżej 56%. Jak czytamy w komunikacie Centrum Egzaminów Medycznych, do Lekarsko-Dentystyczne...

egzamin - PES - Dentonet.pl
Są terminy egzaminów specjalizacyjnych PES ze stomatologii Lekarz

Na stronie internetowej Centrum Egzaminów Medycznych pojawiły się terminy egzaminów PES ze specjalizacji stomatologicznych. Jako pierwszy odbędzie się egzamin ze stomatologii dziecięcej (11 marca), ostatni – ze stomatologii zachowawczej z endodoncją ...

LDEK - Dentonet.pl
Najbliższy Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy już 8 lutego 2020 r. Lekarz

Centrum Egzaminów Medycznych poinformowało, że najbliższy LDEK odbędzie się 8 lutego 2020 r. Czas trwania egzaminu wynosi 4 godziny. LDEK ma charakter testu składającego się z 200 zadań (5 możliwości do wyboru, tylko 1 odpowiedź jest prawidłowa). Oso...

ROZWIŃ WIĘCEJ
wyniki LDEK - Dentonet.pl
Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy: są wyniki jesiennej sesji Lekarz

Są już dostępne wyniki Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego w sesji jesiennej 2019 r. Do egzaminu przystąpiło w całym kraju 1366 osób, uzyskując średnio 119,7 punktów. Maksymalny wynik wyniósł 169 punkty, a minimalny – 38 punktów. Czterystu czt...

egzamin - PES - Dentonet.pl
CEM o zdawalności egzaminu PES wśród dentystów Lekarz

Centrum Egzaminów Medycznych opublikowało statystyki zdawalności Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy zgłosili się do egzaminów w latach 2009-2018.W analizowanym okresie do egzaminu PES z chirurgii stomatolog...

miejsce zdawania LDEK - Dentonet.pl
Opublikowano wyniki Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego Lekarz

Centrum Egzaminów Medycznych opublikowało już wyniki Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego w sesji wiosennej 2019 r. Wymaganego progu 56% punktów nie uzyskało aż dwieście z 679 osób, które przystąpiły do egzaminu.Do Lekarsko-Dentystycznego Egzam...

Dodaj komentarz (2 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Zofia_Nowak
To, że na świadectwach nie ma obecnie informacji o wyniku, jest absurdem - nikt przecież nie będzie szukał w ustawie, czy zdobyty przez delikwenta procent sprawił, że zdał czy nie zdał.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Adam74
Popieram wszystko, co doprowadzi do zmniejszenia papierologii i biurokracji :)
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres