Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Zmiana ról

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zmiana ról

Zmiana ról

Od początku 2015 r. Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie już wyceniał świadczeń medycznych. Zajmie się tym Agencja Oceny Technologii Medycznych.

Jednocześnie nie zmieni się rola NFZ odnośnie płacenia za świadczenia – Fundusz nadal pozostanie płatnikiem. Również po stronie Funduszu pozostanie odpowiedzialność za podpisywanie umów z placówkami medycznymi (szpitalami, przychodniami, gabinetami) oraz lekarzami.
Jednakże od stycznia 2015 r. umowy z lekarzami świadczącymi usługi medyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej będą mogły być zawierane bezterminowo. Szpitale będą miały możliwość zawierania umów na 10 lat, a na medyczne świadczenia specjalistyczne umowy mogą obowiązywać przez 5 lat. Równocześnie – w 2015 r. przewiduje się w znacznej mierze aneksowanie umów, które już obowiązują.

Nowe przepisy regulują również sposób wybierania szefów i dyrektorów Narodowego Funduszu Zdrowia. Prezes NFZ będzie powoływany i odwoływany przez ministra zdrowia po konsultacji z Radą Funduszu (obecnie ta rola należała do premiera). Chyba że prezes w sposób rażący nie wypełni swoich obowiązków – wówczas minister ma prawo odwołać go bez konsultacji z Radą.

Do ministra zdrowia należeć będzie także powoływanie i odwoływanie dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ (do tej pory było to zadaniem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia).

Rolą ministra zdrowia będzie także określanie statutu NFZ (dotychczas statut ten określał premier rządu).

BZ


POWIĄZANE ARTYKUŁY

testy na koronawirusa - Dentonet.pl
Koronawirus: potrzebna zmiana strategii testowania Lekarz

Obecny sposób testowania w skali społeczeństwa nie dostarcza informacji na temat prawdziwego rozmiar epidemii SARS-CoV-2 w kraju – uważają eksperci z zespołu PAN ds. COVID-19. Potrzebna jest zmiana strategii i testowanie osób, które mają kontakt z wi...

amalgamat - Dentonet.pl
USA: zmiana stanowiska FDA w sprawie amalgamatu Lekarz

Przed kilkoma tygodniami Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaktualizowała wytyczne w sprawie stosowania amalgamatu do odbudowy ubytków w zębach. Jak podano w komunikacie, u niektórych grup pacjentów należy zrezygnować z użycia tego mater...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ustawa o zawodzie lekarza - Dentonet.pl
"Zmiana ustawy nie rozwiązuje problemów stomatologów" Lekarz

11 lutego sejmowa komisja zdrowia rozpoczęła prace nad ustawą o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Obecny na posiedzeniu wiceprezes NRL Andrzej Cisło podkreślił, że ustawa nadal nie rozwiązuje problemu niedostatecznego dostępu leka...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres