Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Źle szczotkujemy zęby- ostrzegają dentyści

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Źle szczotkujemy zęby- ostrzegają dentyści

Źle szczotkujemy zęby- ostrzegają dentyści

Polacy mają zaawansowaną próchnicę. W rankingu krajów najbardziej dotkniętych tą chorobą zębów, zajmujemy niechlubnie wysoką pozycję. Być może przyczyna tkwi w spożywaniu zbyt dużej ilości cukru (czyli węglowodanów). Jednak nie da się ukryć, że główną przyczyną jest brak dbałości o zęby!

Tymczasem zła higiena lub jej brak to pewna próchnica. Próchnicę powoduje tzw. płytka bakteryjna (nazębna). To kolonie bakterii, powiększające się po każdym posiłku. Mycie zębów jest więc najskuteczniejszym sposobem utrzymania jamy ustnej w zdrowiu. Resztki pokarmowe, naloty z napojów, nikotyny musimy usuwać, a naszym podstawowym orężem powinna stać się szczoteczka i pasta.

Szczoteczki elektryczne to prawdziwa rewolucja w temacie higieny jamy ustnej. Szczególnie godną polecenia jest szczoteczka SONICARE emitująca fale dźwiękowe, której skuteczność została potwierdzona przez liczne badania naukowe oraz szerokie grono użytkowników.
 

Pasty w odwrocie

Niestety, mimo ogromnego wyboru, sprzedaż past do zębów w Polsce dramatycznie nie wzrasta, a niewielu z nas wymienia szczoteczki częściej niż dwa razy w roku!!! Zęby myjemy za krótko, czasem tylko raz dziennie. Tymczasem po każdym, zwłaszcza słodkim posiłku powinniśmy użyć szczoteczki. Często wystarczyłoby przepłukanie w ciągu dnia jamy ustnej płynem antybakteryjnym lub przynajmniej wodą.

Nie korzystamy prawie w ogóle z nici dentystycznych, czy szczoteczek międzyzębowych. Owszem, żujemy często gumę bez cukru, ale za długo, bo więcej, niż kwadrans! Statystyki potwierdzają niestety alarmujące wieści dentystów.
 

Sztuczne szczęki górą?

Stomatolodzy są przerażeni “higieniczną" ignorancją społeczeństwa. Grozi nam panowanie “sztucznych szczęk”. Próchnica atakuje bardzo młodych ludzi. Wśród 7-latków stwierdza się ją u 92% dzieci. Nie lepiej jest z 18-latkami – tam próchnica uszkadza zęby aż u 98% młodych ludzi.

Rodzice często nie dostrzegają problemu u swoich dzieci. Tymczasem nawet niemowlętom należy przecierać dziąsła gazą zmoczoną w naparze rumianku lub letniej przegotowanej wodzie, by usunąć resztki słodkiego pokarmu.
 

Reforma zdrowia nie zachęca pacjentów do odwiedzenia gabinetów

Jeśli już przychodzą, to rzadko (bynajmniej nie raz na pół roku) i bardziej opłaca im się wtedy wyrywać zęby i wstawić protezę, niż leczyć i chronić się przed ich utratą. Leczenie w prywatnych gabinetach jest droższe i tego argumentu zawsze można się chwycić, usprawiedliwiając zaniedbania w higienie. Poza tym na ogół okropnie boimy się, bo wizyta w gabinecie kojarzy nam się z bólem.

A dbanie o zęby jest takie proste! Można w ten sposób ograniczyć ilość wizyt u dentysty. Jeśli natomiast często kontrolujemy stan uzębienia, szybko wykryta próchnica jest w leczeniu mniej bolesna.

Przyjemniej jest chyba cieszyć się ślicznym, bo własnym uśmiechem do późnego wieku, niż chować na noc zęby do szklanki i wydawać krocie na kolejne próby restauracji uzębienia. Nie mówiąc o bólu! Cóż więc robić? Prawidłowo myć zęby.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

profilaktyka próchnicy - Dentonet.pl
Nauczyciele, rodzice, urzędnicy. Wszyscy dla zdrowia jamy ustnej! Lekarz

Zakochani mają Walentynki, miłośnicy dyń z oczami – Halloween. Dlaczego więc nie świętować dnia „zdrowych zębów”? - pyta Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, zachęcając wszystkich bez wyjątku do udziału w krajowych obchodach Światowego Dnia Zdrowia J...

mycie zębów - Dentonet.pl
Noworoczne postanowienie Polaków? Lepiej dbać o zęby! Pacjent

Nowy rok jest jak czysta karta – nie oglądając się za siebie, z energią zaczynamy snuć osobiste i zawodowe plany na kolejne miesiące. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Mars Wrigley w grudniu 2019 roku, listę postanow...

ROZWIŃ WIĘCEJ
higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Dlaczego higiena jamy ustnej u najmłodszych jest tak ważna? Pacjent

Choć rodzice są coraz bardziej świadomi problemu próchnicy wśród najmłodszych, społeczeństwo wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej już u noworodków i niemowląt. Problem dotyczy również zębów mlecznych, które zdanie...

Tarnów: profilaktyka próchnicy realizowana w przedszkolach Asysta

Mościckie Centrum Medyczne po raz drugi realizuje zadanie z zakresu "Prowadzenie edukacji i kształtowanie zachowań prozdrowotnych u dzieci i rodziców w zakresie zdrowia jamy ustnej", którym objętych zostanie 18 publicznych oraz niepublicznych przedsz...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres