Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Złamana korona zęba – co robić?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Złamana korona zęba – co robić?

Złamana korona zęba – co robić?

Wbrew stereotypom, złamana korona zęba nie musi od razu skutkować koniecznością usunięcia całego zęba. Ukruszoną lub złamaną koronę można odbudować na wiele sposobów. Wszystko zależy od tego, jaki jest ogólny stan zęba i ile funduszy możemy przeznaczyć na leczenie.

Korona zęba to – obok szyjki i korzenia – zasadniczy element budowy anatomicznej zęba. Jest to część „wystająca” w jamie ustnej, służąca m.in. do nadgryzania i żucia pokarmów. Ze względu na swoje dość szczególne położenie, korony zębów, zwłaszcza tych przednich, są narażone na rozmaite urazy mechaniczne, w tym ukruszenia i złamania. Współczesna stomatologia oferuje jednak wiele sposobów leczenia tego typu przypadków.

Złamana korona zęba – przyczyny

Korona zęba może zostać osłabiona z różnych powodów. Jednym z występujących najczęściej jest zaawansowana próchnica. Bakterie wywołujące tą chorobę atakują szkliwo, a następnie niszczą tkanki zęba. W efekcie, nawet niewielki wydawałoby się uraz może skutkować złamaniem lub ukruszeniem.

Korona zęba jest także narażona na rozmaite urazy mechaniczne. Może do nich dojść zarówno w efekcie szkodliwych nawyków, takich jak otwieranie za pomocą zębów butelek czy podgryzania długopisu w trakcie pracy, jak i wypadków, np. komunikacyjnych lub podczas uprawiania sportu czy zabawy. W każdym z tych przypadków jedyną szansą na uratowanie zęba przed usunięciem jest szybka wizyta u dentysty.

Złamana korona zęba – jak ją uratować?

Sposób leczenia uszkodzenia za każdym razem jest dopasowany do jego stopnia, a także zasobności portfela pacjenta. Jeśli korona zęba uległa jedynie niewielkiemu ukruszeniu, wyjścia są dwa: światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe oraz licówki. Pierwsze rozwiązanie wymaga tylko jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym i kosztuje od 100 do 250 zł. Licówki, czyli cienkie płatki porcelany przyklejane do zęba, to wydatek rozpoczynający się od około 600 zł i wiążący się z koniecznością dwóch wizyt u lekarza (licówka musi zostać bowiem przygotowana indywidualnie do danego zęba). Jest jednak rozwiązaniem bardzo estetycznym i trwałym.

Jeżeli korona zęba zostaje całkowicie złamana i dochodzi do uszkodzeń miazgi, konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zęba, przeprowadzenie leczenia kanałowego (więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj) oraz zamontowanie przez lekarza specjalnego wkładu koronowo-korzeniowego, wykonanego z włókna szklanego. Wkład ma na celu zapobieganie ponownemu ułamaniu się zęba i dopiero na nim można zamontować sztuczną, najczęściej porcelanową koronę. W zależności od kliniki, koszt takiego leczenia może wynieść nawet 1000 zł.

Najtrudniejszym przypadkiem jest natomiast złamana korona zęba poniżej linii dziąseł, czyli łącznie z ułamaniem korzenia. Wówczas trzeba się liczyć z koniecznością długotrwałego i kosztownego leczenia implantologicznego. Polega ono na wszczepieniu w kość małej, tytanowej śrubki, na której – po tym, jak zrośnie się z kością – osadza się porcelanową koronę. Należy jednak pamiętać, że implanty zębowe to rozwiązanie cechujące się bardzo wysokim poziomem estetyki, bezpieczeństwa i trwałości. Tytan jest bowiem materiałem zupełnie obojętnym dla organizmu (nie wywołuje reakcji alergicznych), nie rdzewieje i nie wchodzi w żadne reakcje ze składnikami żywności czy środków do higieny jamy ustnej.

W obrębie jamy ustnej złamaniu może ulec nie tylko korona zęba, ale i żuchwa. O najczęstszych przyczynach złamań żuchwy, problemów z nich wynikających oraz sposobach leczenia opowiada specjalista chirurgii szczękowej, dr n. med. Aleksander Przygoński z Centrum Stomatologii TMK w Łodzi.

AF
Fot. AdinaVoicu, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Śmiech przez łzy z powodu bólu zęba, czyli dowcip stomatologiczny Lekarz

Humor stomatologiczny od zarania opierał się na tej samej przesłance: na strachu przed pójściem do dentysty i zrobieniu wszystkiego, by spotkania z nim uniknąć. Oto dwa przykłady na potwierdzenie tej tezy. Najpierw będzie bawił satyryk Bogdan Brzezi...

złamanie żuchwy - Dentonet.pl
Złamanie żuchwy na wakacjach – co robić w takiej sytuacji? Pacjent

Wakacje to wzmożony czas rozmaitych wypadków – czy to komunikacyjnych, czy związanych ze sportami ekstremalnymi. W tym okresie w szpitalach notuje się zwiększoną ilość pacjentów z urazami żuchwy. Najczęstszym z nich jest złamanie żuchwy. Podpowiadamy...

ROZWIŃ WIĘCEJ
aspiracja zęba do płuca - Dentonet.pl
Aspiracja zęba do płuca u 4-latka z zespołem Downa [opis przypadku] Lekarz

Aspiracja zęba do dróg oddechowych pozostaje rzadkim przypadkiem w praktyce stomatologicznej, niemniej może do niego dojść, szczególnie gdy pacjentem jest dziecko lub osoba z niepełnosprawnością intelektualną. Doniesienia o aspiracji ciał obcych u p...

e-recepta - Dentonet.pl
Błędne kody EAN na e-recepcie - co robić? Ministerstwo podpowiada Lekarz

Ministerstwo Zdrowia zabiera głos w sprawie jednej z często podnoszonych wątpliwości dotyczących e-recept. Resort podaje w komunikacie, że wskazanie przez osobę wystawiającą e-receptę błędnego kodu EAN - przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu na e-...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres