Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Zielnik dentystyczny

Publikacja:
Zielnik dentystyczny

Zielnik dentystyczny

Lecznicze działanie ziół i naturalnych surowców roślinnych jest znane od stuleci. Już w starożytnych Chinach, Indiach i Egipcie, a także w państwie Inków i Azteków stosowano ziołowe wywary i płukanki, które miały chronić zęby przed próchnicą, wzmacniać dziąsła, odświeżać oddech, a nawet usuwać kamień nazębny. Niektóre rośliny wykorzystywano również do uśmierzania bólu lub szybszego gojenia się ran po zabiegu ekstrakcji.

Także współczesna stomatologia docenia zalety ziołolecznictwa. Do dziś wielu lekarzy dentystów ordynuje swoim pacjentom domowe płukanki z szałwi lub rumianku, wspomagające leczenie chorób dziąseł i przyzębia. W ostatnim czasie terapia ziołami staje się również coraz bardziej popularna wśród pacjentów. Najczęstszym powodem wyboru takiej postaci leczenia jest możliwość samodzielnego wyboru preparatu, niezadowolenie z efektów stosowania leków syntetycznych, niski koszt oraz przeświadczenie pacjentów, że „zioła są naturalne, a więc nieszkodliwe”.

Ziołolecznictwo w stomatologii
W stomatologii najczęściej wykorzystywane są zioła wykazujące działanie przeciwzapalne, ściągające, przeciwkrwotoczne, antyseptyczne oraz osłaniające. Właściwości te są szczególnie pomocne w terapii chorób przyzębia i błon śluzowych jamy ustnej.

Najczęstszą postacią leków są płynne i stałe wyciągi roślinne, olejki eteryczne, mieszanki ziołowe, granulaty, maści, żele i tabletki. Pojawiają się także kompozycje łączące zioła z witaminami lub składnikami mineralnymi. Z powodu powolnego działania ziół fitoterapia jest często łączona z lekami syntetycznymi, co daje bardzo dobre rezultaty.

Nie tylko szałwia i rumianek
Warto jednak wiedzieć, że nie tylko szałwia i rumianek mogą nam pomóc w zwalczaniu różnych dolegliwości – lista ziół mających zastosowanie w leczeniu schorzeń jamy ustnej jest długa i występują na niej następujące rośliny:

Anthodium Arnicae – koszyczek arniki. Preparaty z koszyczka arniki, stosowane zewnętrznie, posiadają właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Nalewka Tinctura Arnicae jest stosowana do płukania w chorobach jamy ustnej – zapaleniu jamy ustnej i dziąseł, rogowaceniu białym (leukoplakii), zapaleniu przyzębia, martwiczo-wrzodziejącym zapaleniu przyzębia oraz w parodontopatiach zanikowych.

Millefolii Herba – ziele krwawnika. Krwawnik ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może być stosowany w leczeniu zapalenia pęcherzowego gardła i jamy ustnej oraz owrzodzenia odleżynowego.

Thymi Herba – ziele tymianku. Olejek tymiankowy stosowany zewnętrznie wywołuje działanie przeciwbólowe i przeciwświądowe. Olejek jest pomocny w wielu schorzeniach jamy ustnej, np. w zapaleniu jamy ustnej, zapaleniu jamy ustnej gronkowcowym, wrzodziejącym, aftowym, w aftach przewlekłych nawrotowych, pryszczycy, zapaleniu przyzębia.

Radix Inulae – korzeń omanu. Wyciąg z korzenia omanu działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Ze względu na swoje właściwości może być stosowany w leczeniu powierzchownych zmian i nadżerek w jamie ustnej.

Radix Scutelariae – korzeń tarczycy bajkalskiej. Korzeń tarczycy bajkalskiej – stosowany od wieków w tradycyjnej Medycynie Chińskiej i japońskiej medycynie Kampo – działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, przeciwwolnorodnikowo, przeciwbakteryjnie (jest skuteczny również wobec gronkowca złocistego), przeciwgrzybiczo (ogranicza rozwój drożdżaków Candida albicans), przeciwwirusowo, dlatego znajduje zastosowanie w leczeniu zapaleń dziąseł oraz parodontopatiach, może być również stosowany profilaktycznie.

Tiliae Inflorescentia – kwiatostan lipy. Ze względu na swoje właściwości osłaniające i przeciwzapalne jest zalecany (podobnie jak kwiat bzu czarnego) we wrzodziejącym zapaleniu jamy ustnej, aftach przewlekłych nawrotowych, liszaju płaskim Wilsona.

Flos Malvae arboreae – kwiat malwy czarnej. Kwiat malwy czarnej zawiera śluzy, flawonoidy i antocyjany. Podobnie jak inne surowce zawierające śluzy działa osłonowo, powlekająco i łagodząco. W stomatologii może być stosowany m.in. w leczeniu przewlekłych aft nawrotowych, nieżytowego zapalenia jamy ustnej i dziąseł, zapalenia jamy ustnej: gronkowcowego, wrzodziejącego, aftowego, w liszaju płaskim Wilsona i rogowaceniu białym.

Quercus Cortex – kora dębu. W korze dębu zawarte są garbniki skondensowane, przez co surowiec ten jest stosowany jako środek ściągający. Odwar z kory dębu może być stosowany do płukania jamy ustnej w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, np. gronkowcowym zapaleniu jamy ustnej, aftach, półpaścu.

Folium, Cortex Hamamelidis – liść, kora oczaru. Tak jak inne surowce garbnikowe, działa ściągająco, przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, uszczelnia ściany naczyń włosowatych. Jest zalecany w stanach zapalnych skóry, błon śluzowych i gardła.

Uwaga! Nigdy nie należy stosować ziołowych preparatów lub wywarów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem dentystą. Należy wiedzieć, że wiele ziół wchodzi w niepożądane interakcje z innymi lekami lub w przypadku zbyt długiego stosowania daje niepożądane objawy.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

sprzet dentystyczny
UK: sprzęt dentystyczny dla Ukrainy o wartości 85 tys. funtów Lekarz

Wielka Brytania, choć położona na zachodnich krańcach kontynentu, jest silnie zaangażowana we wspieranie Ukrainy podczas agresji Federacji Rosyjskiej. Zdaniem ekspertów Zjednoczone Królestwo przekazało najwięcej – obok USA i Polski – broni na potrzeb...

wyniki LDEK - Dentonet.pl
Najbliższy Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy 4 września Lekarz

Najbliższy LDEK zostanie przeprowadzony w sobotę 4 września 2021 r. Zgłoszenie do LDEK następuje wyłącznie za pomocą tzw. Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK). W celu zgłoszenia konieczne jest założenia konta w tym systemi...

wyniki LDEK - Dentonet.pl
Zapisy na Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy do 15 lipca Lekarz

15 lipca upływa termin zgłoszenia do najbliższego egzaminu LDEK, który odbędzie się w sobotę 4 września 2021 r. Zgłoszenie do LDEK następuje wyłącznie za pomocą tzw. Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK). Jak informuje CEM,...

ROZWIŃ WIĘCEJ
pustynia
Strefa Gazy: gabinet dentystyczny zaczął działać na pustyni Lekarz

Krwawy konflikt pomiędzy Palestyńczykami i Izraelem, który rozpoczął się 7 października ubiegłego roku, znajduje się wciąż w centrum uwagi światowej opinii publicznej. W tle najbardziej dramatycznych wydarzeń, które nie schodzą z czołówek mediów, mie...

wyniki LDEK - Dentonet.pl
Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy w sobotę 4 września Lekarz

Już jutro - w sobotę 4 września - odbędzie się Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Na stronie CEM pojawiły się związane z tym informacje sanitarne. CEM informuje, że ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną wszystkie osoby, które planują pr...

egzamin LDEW
Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny już 20 maja Lekarz

Już w sobotę 20 maja odbędzie się Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny w sesji wiosennej 2023 r. Egzamin LDEW jest przeznaczony dla osób, które uzyskały w państwie niebędącym członkiem UE dyplom lekarza dentysty, uprawniający w tym państwie d...

technik dentystyczny
Technik dentystyczny – zawód medyczny czy chemiczny? Lekarz

Poseł Stanisław Tomczyszyn skierował do minister zdrowia interpelację, w której apeluje o sklasyfikowanie zawodu technika dentystycznego jako zawodu wykonywanego w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze i zaliczenie go również do branży...

LDEK
Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy już 6 września Lekarz

Za tydzień – w środę 6 września – odbędzie się jesienny Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy (LDEK). Potrwa on 4 godziny, a dla uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu konieczne jest zdobycie co najmniej 56% punktów z testu. Jak informuje Centrum Egz...

egzamin LDEW
Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny 4 listopada Lekarz

Centrum Egzaminów Medycznych poinformowało, że najbliższy Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny odbędzie się w sobotę 4 listopada 2023 r. Do Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Weryfikacyjnego może przystąpić osoba, która uzyskała w państwie nieb...