Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

W USA zidentyfikowano geny wywołujące paradontozę

Publikacja:
W USA zidentyfikowano geny wywołujące paradontozę

W USA zidentyfikowano geny wywołujące paradontozę

Naukowcy z Uniwersytetu Columbia zidentyfikowali 41 genów regulatorowych, które mogą być odpowiedzialne za występowanie chorób przyzębia. Geny wywołujące paradontozę zostaną poddane dalszym badaniom, dzięki którym być może uda się opracować metody wczesnej terapii.

Jak informuje Dental Tribune, w trakcie badań naukowcy z Uniwersytetu Columbia wyłonili geny, które są szczególnie aktywne w zdrowych i chorych tkankach przyzębia. W dalszej kolejności opracowano mapę interakcji pomiędzy genami wywołującymi paradontozę oraz stworzono listę genów, które najprawdopodobniej odgrywają największą rolę w procesie chorobotwórczym. – Dzięki temu, że znacznie zawęziliśmy listę potencjalnych genów regulatorowych związanych z paradontozą, mogliśmy skoncentrować się na wyłącznie na ich badaniach – powiedział dr Panos N. Papapanou, szef zespołu badawczego.

Geny wywołujące paradontozę a leczenie choroby

W trakcie badania od 120 pacjentów pobrano 313 próbek tkanek. 70 z nich było klinicznie zdrowych, a 243 posiadały zmiany chorobowe o różnym natężeniu. Geny wywołujące paradontozę zidentyfikowano dzięki zastosowaniu algorytmu analizującego interakcje między poszczególnymi genami oraz algorytmu określającego te z nich, które prowadzą do rozwoju paradontozy.

Naukowcy twierdzą, że zidentyfikowanie genów odpowiedzialnych za choroby przyzębia jest bardzo ważnym krokiem w drodze do opracowania substancji, które mogą hamować rozwój paradontozy w zalążku. – Teraz ważne jest, aby przeprowadzić dalsze badania tych genów w laboratorium, zanim przejdziemy do konkretnych testów w modelach eksperymentalnych – dodał dr Papapanou.

Wyniki badania zostały opublikowane w sierpniowym numerze magazynu „Journal of Dental Research”.

Jakie mogą być konsekwencje niewłaściwych działań i błędów lekarskich w periodontologii? Jak się uchronić przed tymi błędami? Wyjaśnia prof. dr hab. Tomasz Konopka.

AF

Fot. mwooten, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID-19 - Dentonet.pl
Geny mają wpływ na ciężki przebieg zakażeń COVID-19 Lekarz

Naukowcy z UM w Białymstoku we współpracy z innymi ośrodkami wskazali gen odpowiedzialny za ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Resort zdrowia zapowiada opracowanie - do końca I półrocza - testu genetycznego do szybkiej identyfikacji, czy pacjent je...

COVID-19 - Dentonet.pl
Co decyduje o przebiegu COVID? Wiek, waga, płeć i... geny Lekarz

Zaawansowanie wieku, nadwaga, płeć męska, a na czwartym miejscu czynnik genetyczny decydują o ciężkości przebiegu COVID-19 - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Naukowcy z UMB zidentyfikowali wariant genetyczny, który p...