Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Ziarniniak olbrzymiokomórkowy u 17-letniej pacjentki

Publikacja:
Ziarniniak olbrzymiokomórkowy u 17-letniej pacjentki

Ziarniniak olbrzymiokomórkowy u 17-letniej pacjentki

Wykonane badania obrazowe oraz badania laboratoryjne umożliwiły postawienie diagnozy ziarniniaka olbrzymiokomórkowego (CGCG) u nastoletniej pacjentki. Zmiana, która rozwinęła się po prawej stronie żuchwy, objawiała się intensywnym bólem i obrzękiem.

Przypadek ten został opisany w pracy pt. „Nasilenie obrzęku i bólu żuchwy u nastolatki: diagnostyka różnicowa i postępowanie” (Worsening Lower Jaw Swelling and Pain in a Teenager: Differential Diagnosis and Management), która została opublikowana we wrześniowym wydaniu czasopisma „Cureus Journal of Medical Science”.

Łagodna zmiana powodująca zniszczenia kości

Centralny ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. giant cell granuloma; CGCG) to łagodna zmiana nowotworowa, która może jednak prowadzić do poważnej erozji kości. Jego etiologia nie jest do końca ustalona, ale przyjmuje się, że najbardziej prawdopodobną przyczyną rozwoju CGCG jest odpowiedź tkanki kostnej na uraz czy stan zapalny. Centralny ziarniniak olbrzymiokomórkowy występuje u pacjentów w różnym wieku, najczęściej jednak u osób młodych – pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, nieco częściej u kobiet.

Szacuje się, że CGCG stanowi około 7% wszystkich łagodnych guzów żuchwy. Rozwija się najczęściej w żuchwie, ale także w szczęce, rzadziej w oczodole, zatokach przynosowych oraz w podniebieniu twardym. Klinicznie objawia się jako powoli powiększające się wygórowanie, pokryte prawidłową błoną śluzową. Aby postawić właściwą diagnozę CGCG, wskazane jest wykonanie obrazowania oraz testów laboratoryjnych.

CGCG objawiający się silnym bólem i obrzękiem

Autorzy z zespołu kierowanego przez dr Gurleen Kaur Kahlon opisali przypadek 17-latki, która trafiła na pediatryczny oddział ratunkowy Brooklyn Hospital Center w Nowym Jorku po 3 dniach nasilającego się bólu po prawej stronie żuchwy. Pacjentka oceniła intensywność bólu na 9/10 i opisała go jako tępy i nasilający się podczas szczotkowania i przeżuwania pokarmów.

Młoda kobieta odczuwała pewną ulgę po zażyciu ibuprofenu i nie zgłaszała żadnych innych objawów. Trzy tygodnie przed opisaną wizytą u pacjentki przeprowadzono ekstrakcję pierwszego przedtrzonowca po prawej stronie żuchwy, następnie nastolatce przepisano antybiotyki i odesłano do domu.

Podczas badania jamy ustnej pacjentki potwierdzono brak pierwszego zęba przedtrzonowego po prawej stronie żuchwy. Obok miejsca po usuniętym zębie występowała tkliwa, stwardniała, kościopodobna zmiana o wymiarach około 1 × 1 cm. Autorzy podali, że również w miejscu pierwszego zęba przedtrzonowego zaobserwowali zmianę – przerost dziąseł o wymiarach 5 × 5 mm.

Po konsultacji z zespołem chirurgów i wykonanej tomografii komputerowej wykazano zmianę umiejscowioną po prawej stronie żuchwy o wymiarach około 2,2 × 1,7 × 1,7 cm, wykraczającą poza wewnętrzną i zewnętrzną warstwę istoty zbitej. Zmiana obejmowała drugi ząb przedtrzonowy wraz z jego korzeniami oraz korzenie pierwszego trzonowca. Charakter zmiany sugerował, że jest nią ziarniniak olbrzymiokomórkowy, co potwierdziły wyniki laboratoryjne biopsji.

U młodej pacjentki wykonano ekstrakcję drugiego zęba przedtrzonowego żuchwy i usunięto zmianę wraz z marginesem sąsiednich tkanek, a następnie przeprowadzono przeszczep kości. Jak podali autorzy z zespołu dr Kahlon, po zabiegu pacjentka przyjmowała antybiotyki, a proces rekonwalescencji przebiegał bez powikłań.

– Wczesna diagnoza, szybka interwencja oraz całkowite usunięcie zmiany CGCG skutkują doskonałym rokowaniem oraz niskim odsetkiem nawrotów – napisali autorzy artykułu z zespołu dr Gurleen Kaur Kahlonu.

W Olsztynie przeprowadzono pionierską operację rekonstrukcji żuchwy. U pacjentki z wrodzoną wadą żuchwy wstawiono implanty przygotowane przez Pracownię Indywidualnych Implantów Medycznych w Łodzi.

T.H.

źródła: https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=img&pag=dis&ItemID=329392

https://www.cureus.com/articles/64799-worsening-lower-jaw-swelling-and-pain-in-a-teenager-differential-diagnosis-and-management


POWIĄZANE ARTYKUŁY

torbiel jajnika z żuchwą - Dentonet.pl
Żuchwa z 8 zębami w torbieli jajnika u nastoletniej pacjentki Lekarz

Struktura przypominająca żuchwę o wymiarach 5 × 3 cm wraz z 8 zębami została wykryta w bezobjawowej torbieli jajnika, którą usunięto u nastoletniej pacjentki. Opis przypadku 15-letniej pacjentki z Nowego Jorku został opublikowany online w czasopiśmie...

rekonstrukcja twarzy - Dentonet.pl
Olsztyn: nowatorska rekonstrukcja twarzy u 52-letniej kobiety Lekarz

Jak poinformował portal rynekzdrowia.pl, we wtorek po południu w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie zakończyła się skomplikowana operacja rekonstrukcji twarzy. Zabieg trwał ponad osiem godzin.Operację przeprowadzono u 52-letniej kobiety, która ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
4 1
Zastosowanie obturatora u pacjentki z nowotworowym ubytkiem w szczęce Lekarz

Wady w budowie szczęki mogą powodować m.in. trudności w żuciu, upośledzenie mowy, a także zniekształcenie twarzy. Ważną rolę w ich rehabilitacji ma do spełnienia lekarz protetyk, który może zastosować specjalnie zaprojektowany obturator. Jest on równ...