Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Żel wspomagający wgajanie się implantów

Brak komentarzy | Publikacja:
Żel wspomagający wgajanie się implantów

Żel wspomagający wgajanie się implantów

Grupa badaczy z uniwersytetu w Uppsali w Szwecji opracowała nową powłokę, która może być stosowana w implantach ortopedycznych i  stomatologicznych. Nowy żel zapobiega odrzuceniu implantu i wspomaga jego połączenie się z kością i wgajanie.

Żelem smaruje się powierzchnię stykową implantu z kością, a białka stymulujące wzrost kości łączą się z nim i mogą być uwalniane w sposób kontrolowany.

Implanty ortopedyczne oraz stomatologiczne muszą mieć trwałość przez wiele lat, od tego, jak długo będą służyć pacjentowi i jaki będzie komfort pacjenta zależy w dużej mierze to, czy dobrze połączą się z kością. Nowy żel pokazuje, że powlekane powierzchnie tytanowe mogą wiązać cząsteczki białek, które maja wpływ na zrastanie się kości.

Warstwy żelu o grubości kilku nanometrów są nakładane w miejsce zespolenia implantu z kością, a białka BMP-2 odpowiedzialne za zrost kości łączą się z żelem, następnie białka te mogą być uwalniane powoli przez dodanie roztworu zawierającego wapń i wspomagać wgajanie się implantu.

Substancja powstała na bazie Hialuronianu substancji mającej właściwości hydrofilne oraz elastyczne. Obecnie nad żelem prowadzone są badania kliniczne.

 

KL


POWIĄZANE ARTYKUŁY

żuchwa 3D - Dentonet.pl
Dwieście implantów szczękowych na miarę z Bionanoparku Lekarz

W 2018 r. łódzki Bionanopark przygotował kilkanaście implantów dla Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala WAM. Jest to jeden z nielicznych ośrodków, które umożliwiają przeprowadzenie kompleksowych badań nanostrukturalnych materiałów. – Odpowi...

Młynek
Czy to koniec implantów? Recycling w stomatologii [aktualizacja] Lekarz

Autogeniczny materiał przeszczepowy, dzięki wydajnym białkom stymulującym o doskonałej biokompatybilności, jest idealnym źródłem zawiązka zęba. Kość autogenna nie powoduje reakcji immunologicznej odpowiedzialnej za odrzucenie przeszczepu.Powyższy fil...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji