Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Żegnaj NFZ, czyli stomatolog na swoim. Cz. 1.

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Żegnaj NFZ, czyli stomatolog na swoim. Cz. 1.

Żegnaj NFZ, czyli stomatolog na swoim. Cz. 1.

Co zrobić, kiedy stomatolog traci kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia? Jak ma się odnaleźć w tej sytuacji? W jaki sposób – stosunkowo łagodnie – rozpocząć prywatną praktykę, uratować trudną sytuację finansową i zbudować nowy portfel klientów?

Na te i inne pytania odpowiada Damian Pietrzak, prezes INVEST PARTNER, firmy świadczącej kompleksowe usługi dla przedstawicieli wolnych zawodów w zakresie zarządzania osobistym i firmowym majątkiem.

Red. Dentonet: Jakie czynniki powinien uwzględniać właściciel, przystępując do oceny własnej sytuacji finansowej po utracie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia?

Damian Pietrzak: Przede wszystkim powinien zrobić dokładną analizę swoich finansów, przepływu pieniędzy, jak również wydatków miesięcznych. Ważne jest zbadanie swoich rezerw finansowych – na ile pozwalają w danej sytuacji przygotować się do nowych realiów i nowego środowiska.

Czym jest rezerwa finansowa?
Rezerwa finansowa jest czymś, o co powinien zatroszczyć się każdy z nas – nie tylko osoba prowadząca biznes, czy gabinet stomatologiczny. Taką rezerwę budujemy gromadząc pieniądze, które będziemy mogli sobie sami pożyczyć w przypadku większych nieprzewidywanych wydatków. To oszczędności na czarną godzinę.

Jaka jest taka bezpieczna rezerwa finansowa?
Przede wszystkim zależy to od rozmiaru biznesu, potrzeb, statusu. Ale należy zacząć od rezerwy osobistej – dla gospodarstwa domowego. Taka rezerwa na podstawowym poziomie powinna wynosić sześciokrotność miesięcznych wydatków gospodarstwa domowego. To ważne: wydatków, a nie przychodów! Jest to podstawowa rezerwa, o którą warto zadbać, aby – w razie wystąpienia trudnych sytuacji w zmieniającym się rynku finansowym – mieć możliwość przetrzymania czy też wytrzymania przez te kilka miesięcy.
Inną rezerwą, już na wyższym poziomie, będzie stabilizacja finansowa. To przynajmniej dwudziestoczterokrotność miesięcznych wydatków gospodarstwa domowego. Taka rezerwa pozwala na to, aby móc przetrwać w przypadku zaistnienia zajścia takiego jak np. choroba czy przebranżowienie się, gdy nagle utracimy kontrakt.
Obligatoryjnie każdy z nas – osoba pracująca i niepracująca, stomatolodzy i nie-stomatolodzy – powinien mieć odłożoną co najmniej tę sześciokrotność swoich wydatków. A osoby, które myślą o kontraktach z NFZ czy na nich już są, powinny mieć przynajmniej dwuletnie rezerwy. Mogą one być również ulokowane w środkach, które generują dodatkowy dochód – na lokatach, w obligacjach. Zyski z tego kapitału pozwalają jednocześnie – w przypadku wystąpienia takiej sytuacji jak utrata kontraktu – opłacić podstawowe rachunki, dopóki nie zdobędzie się klientów na leczenie prywatne.

A co w sytuacji odwrotnej: nie ma rezerwy, nie ma też pacjentów? Stomatolog siedzi w gabinecie i się zamartwia. Co może zrobić, żeby nie popadł w spiralę długów?
Działanie zależy od tego, w jakim stadium zagrożenia finansowego się znajduje. Jeżeli rezerwy finansowe się skończyły i stomatolog siedzi biernie, nie dokonując żadnych działań lub analizy obecnej sytuacji, jeśli liczy tylko, że klient sam do niego przyjdzie – wybiera najgorsze w danym momencie rozwiązanie. Bierne podejście w takiej sytuacji w niczym nie pomoże – tylko pogłębi problem. Podobnie jest z chorobą – poważna choroba może się zacząć od zwykłego przeziębienia. Możemy je zbagatelizować i nagle się okaże, że złapiemy zapalenie płuc czy jakieś inne powikłania, co w następstwie zwiększy koszty leczenia oraz wydłuży czas powrotu do zdrowia. Nie na tym to polega.

Jak stworzyć rezerwę finansową wyjaśniał Damian Pietrzak, prezes firmy INVEST PARTNER, świadczącej kompleksowe usługi dla przedstawicieli wolnych zawodów w zakresie zarządzania osobistym i firmowym majątkiem.
Rozmawiała Beata Szymańska

Strona internetowa firmy INVEST PARTNER: http://investpartner.pl/

Cz. 2: Jak przezwyciężyć kryzys finansowy?

Cz. 3: Jak skutecznie rozpocząć prywatną praktykę?

Cz. 4: W jaki sposób przyciągnąć pacjentów?

Oprac. tekstu: KeL
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Damian Nasulicz - Dentonet.pl
Kreatywna stomatologia, czyli jak modyfikować protokoły leczenia Lekarz

W stomatologii, podobnie jak w innych dziedzinach medycyny, od lat ma miejsce dynamiczny rozwój, który przebiega na różnych płaszczyznach. Pojawia się nowa aparatura, precyzyjne instrumentarium, wprowadzane są nowatorskie, wciąż udoskonalane metody t...

mycie rąk - Dentonet.pl
„Ręka rękę myje”, czyli Światowy Dzień Mycia Rąk Lekarz

15 października to Światowy Dzień Mycia Rąk, ustanowiony przez ONZ w 2008 roku. Pewnie niewielu z nas zwróciłoby uwagę na tę datę, gdyby higiena rąk nie stała się – przy braku szczepionki i leczenia celowanego – jednym z najważniejszych sposobów na o...

Porady cioci Flo, czyli zęby w epoce edwardiańskiej Lekarz

Czasopismo „Przyjaciel Rodziny” to sympatyczny angielski miesięcznik odzwierciedlający ducha końca epoki edwardiańskiej. Stałą rubrykę prowadziła niejaka ciocia Flo, której porady często dotyczyły dbania o zdrowie i zęby. Numer z marca 1910, z które...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Zęby jak perły, czyli piękno starej prasowej reklamy Lekarz

Tym razem przedmiotem rozważań będą ponad stuletnie amerykańskie reklamy zachęcające do dbania o zęby. Rubifoam to nie piana, jak nazwa mogłaby wskazywać, a nawet nie pasta lub proszek. Zwany z francuska „dentifrice” Rubifoam to płyn o nieznanym dz...

Fałszywy dentysta - Dentonet.pl
Zęby jak z obrazka, czyli o stomatologii w malarstwie Lekarz

Sądząc po pracach plastycznych sprzed kilkuset lat, zakres ówczesnej stomatologii był mocno zawężony. Prawie nie widać na nich profilaktyki, codziennej higieny jamy ustnej, ówcześnie stosowanych (z rzadka!) metod leczenia. Na obrazach dawnych mistrzó...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres