Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zęby z hodowli?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zęby z hodowli?

Zęby z hodowli?

O hodowli zębów wspominaliśmy już na łamach naszych aktualności. Pisaliśmy, że hodowla zębów będzie możliwa z komórek pnia pochodzących z usuniętych zębów mądrości. Jak wynika z przeprowadzonych badań komórki pnia mogą różnicować się w kierunku zębiny i miazgi. Jest to ciekawy temat, którym zainteresowało się wiele ośrodków naukowych na świecie.

Badacze stwierdzili, że coraz więcej osób rodzi się z brakiem zawiązków zębów stałych. Naukowcy z Baylor College of Medicine i The University of Texas Houston Dental Branch sugerują, że jest to defekt genetyczny związany z brakiem genu PAX-9, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju zębów. „Przeciętnie u około 20% populacji występują problemy związane z nieprawidłowym rozwojem zębów, lecz niewielu wie o genetycznych przyczynach” – oznajmia dr Patel.

Idąc dalej rozwojem inżynierii genetycznej być może już wkrótce nie będą nam potrzebne implanty dentystyczne, czy zęby z porcelany. Nastąpi przełom i brakujące zęby będziemy po prostu hodować.

Dr Rena D`Souza z Baylor College of Medicine znalazła rodzinę z Houston, u której 19 z 42 członków tej rodziny posiadało takie same braki z uzębieniu. Brakowało wszystkich zębów stałych trzonowych wliczając zęby mądrości.

W laboratorium dr Patel zbadano wzór genetyczny tej rodziny i ustalono mutację w regionie zajmowanym właśnie przez gen PAX-9. Gen ten należy do homologicznych genów z rodziny PAX, który zawiera czynnik transkrypcyjny. Pierwszy członek tej rodziny został odkryty u Drosophila. U ssaków występuje przynajmniej 9 PAX genów, z czego 9 znaleziono u człowieka i myszy.

U człowieka mutacja w genie PAX-9 powoduje wybiórczy brak zębów stałych trzonowych obejmujący zęby mądrości oraz często drugie przedtrzonowce oraz rzadko stałe boczne siekacze.

W związku z tym gen PAX-9 odgrywa znaczącą rolę w rozwoju zębów dystalnych. Na obecnym etapie badań naukowcy są w stanie wyhodować zęby myszy w inkubatorach. Do wyhodowania naturalnego zęba myszy potrzebny jest materiał genetyczny z mysiego embrionu i zestaw substancji niezbędnych do rozwoju zęba.

Jeśli postęp w genetyce będzie tak szybki jak dotychczas, prawdopodobnie w ciągu 10 lat możliwe będzie hodowanie ludzkich zębów dla potrzeb stomatologów.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dzieci-u-dentysty
Tarnów: profilaktyka próchnicy realizowana w przedszkolach Asysta

Mościckie Centrum Medyczne po raz drugi realizuje zadanie z zakresu "Prowadzenie edukacji i kształtowanie zachowań prozdrowotnych u dzieci i rodziców w zakresie zdrowia jamy ustnej", którym objętych zostanie 18 publicznych oraz niepublicznych przedsz...

regeneracja zębiny - Dentonet.pl
USA: odkryto gen pobudzający tworzenie nowych tkanek zębiny Lekarz

Grupa naukowców z University of Plymouth's Peninsula Dental School odkryli gen wspomagający aktywację komórek macierzystych i regenerację zębiny.Badacze pod przewodnictwem dr. Binga Hu odkryli gen odpowiadający za tworzenie tkanek w stale rosnącym si...

komórki macierzyste - Dentonet.pl
Czy komórki macierzyste pozwolą hodować nowe, zdrowe zęby? Lekarz

Przyszłością stomatologii może być hodowla zębów z komórek macierzystych. Naukowcom udało się już stworzyć tzw. pąki zębowe, które po wszczepieniu mogłyby rosnąć i wyglądać jak zwykłe zęby. Dzięki wykorzystaniu komórek można będzie też zregenerować z...

ROZWIŃ WIĘCEJ
komórki macierzyste z zębów
Komórki macierzyste można uzyskać także z miazgi zębów Lekarz

Komórki macierzyste z miazgi zęba to przyszłość stomatologii regeneracyjnej. Mogą być również wykorzystywane w onkologii, kardiologii, neurologii, a także ortopedii. Największa ich ilość znajduje się w mleczakach, można je jednak pozyskać także z zęb...

zatrzymane ósemki
Zatrzymane ósemki i ich ewentualne powikłania - co trzeba wiedzieć? Pacjent

Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe, najczęściej pojawiają pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. U niektórych pacjentów wyrzynają się częściowo lub nie wyrzynają wcale, stając się przyczyną różnych powikłań oraz dolegliwości. Zatrzymane ósemki to g...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres