Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zęby z hodowli?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zęby z hodowli?

Zęby z hodowli?

O hodowli zębów wspominaliśmy już na łamach naszych aktualności. Pisaliśmy, że hodowla zębów będzie możliwa z komórek pnia pochodzących z usuniętych zębów mądrości. Jak wynika z przeprowadzonych badań komórki pnia mogą różnicować się w kierunku zębiny i miazgi. Jest to ciekawy temat, którym zainteresowało się wiele ośrodków naukowych na świecie.

Badacze stwierdzili, że coraz więcej osób rodzi się z brakiem zawiązków zębów stałych. Naukowcy z Baylor College of Medicine i The University of Texas Houston Dental Branch sugerują, że jest to defekt genetyczny związany z brakiem genu PAX-9, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju zębów. „Przeciętnie u około 20% populacji występują problemy związane z nieprawidłowym rozwojem zębów, lecz niewielu wie o genetycznych przyczynach” – oznajmia dr Patel.

Idąc dalej rozwojem inżynierii genetycznej być może już wkrótce nie będą nam potrzebne implanty dentystyczne, czy zęby z porcelany. Nastąpi przełom i brakujące zęby będziemy po prostu hodować.

Dr Rena D`Souza z Baylor College of Medicine znalazła rodzinę z Houston, u której 19 z 42 członków tej rodziny posiadało takie same braki z uzębieniu. Brakowało wszystkich zębów stałych trzonowych wliczając zęby mądrości.

W laboratorium dr Patel zbadano wzór genetyczny tej rodziny i ustalono mutację w regionie zajmowanym właśnie przez gen PAX-9. Gen ten należy do homologicznych genów z rodziny PAX, który zawiera czynnik transkrypcyjny. Pierwszy członek tej rodziny został odkryty u Drosophila. U ssaków występuje przynajmniej 9 PAX genów, z czego 9 znaleziono u człowieka i myszy.

U człowieka mutacja w genie PAX-9 powoduje wybiórczy brak zębów stałych trzonowych obejmujący zęby mądrości oraz często drugie przedtrzonowce oraz rzadko stałe boczne siekacze.

W związku z tym gen PAX-9 odgrywa znaczącą rolę w rozwoju zębów dystalnych. Na obecnym etapie badań naukowcy są w stanie wyhodować zęby myszy w inkubatorach. Do wyhodowania naturalnego zęba myszy potrzebny jest materiał genetyczny z mysiego embrionu i zestaw substancji niezbędnych do rozwoju zęba.

Jeśli postęp w genetyce będzie tak szybki jak dotychczas, prawdopodobnie w ciągu 10 lat możliwe będzie hodowanie ludzkich zębów dla potrzeb stomatologów.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

regeneracja zębiny - Dentonet.pl
USA: odkryto gen pobudzający tworzenie nowych tkanek zębiny Lekarz

Grupa naukowców z University of Plymouth's Peninsula Dental School odkryli gen wspomagający aktywację komórek macierzystych i regenerację zębiny.Badacze pod przewodnictwem dr. Binga Hu odkryli gen odpowiadający za tworzenie tkanek w stale rosnącym si...

komórki macierzyste - Dentonet.pl
Czy komórki macierzyste pozwolą hodować nowe, zdrowe zęby? Lekarz

Przyszłością stomatologii może być hodowla zębów z komórek macierzystych. Naukowcom udało się już stworzyć tzw. pąki zębowe, które po wszczepieniu mogłyby rosnąć i wyglądać jak zwykłe zęby. Dzięki wykorzystaniu komórek można będzie też zregenerować z...

zatrzymane ósemki
Zatrzymane ósemki i ich ewentualne powikłania - co trzeba wiedzieć? Pacjent

Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe, najczęściej pojawiają pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. U niektórych pacjentów wyrzynają się częściowo lub nie wyrzynają wcale, stając się przyczyną różnych powikłań oraz dolegliwości. Zatrzymane ósemki to g...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zęby hominoida - Dentonet.pl
Chiny: odkryto zęby nieznanego gatunku człowiekowatych Lekarz

Rozwój nowoczesnych technologii pozwala wyciągać kolejne wnioski z dokonanych już odkryć archeologicznych. Okazało się, że znalezione w Chinach w latach 1972-1983 cztery zęby mogą należeć do nieznanego wcześniej gatunku człowiekowatych, znajdujących ...

ryby
Niektóre gatunki ryb mają… giętkie zęby Lekarz

Jak informuje magazyn "New Scientist", zęby niektórych ryb z rodziny zbrojnikowatych mogą się zginać, co chroni je przed zniszczeniem podczas żerowania.Zbrojniki to licząca, według różnych źródeł, od 700 do 2000 gatunków rodzina ryb słodkowodnych. Wi...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres