Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Zęby hominoida sprzed 10 mln lat zmienią historię ludzkości?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zęby hominoida sprzed 10 mln lat zmienią historię ludzkości?

Zęby hominoida sprzed 10 mln lat zmienią historię ludzkości?

Niemieccy naukowcy ogłosili, że znaleźli najstarsze w Europie zęby hominoida – małpiego prapraprzodka człowieka – liczące 9,7 mln lat. Jeśli to prawda, będzie to bardzo ważne odkrycie sugerujące, że kolebką ludzkości może być Europa, a nie Afryka.

Choć o swoim odkryciu badacze z Muzeum Historii Naturalnej w Moguncji poinformowai w międzynarodowym, bezpłatnym serwisie społecznościowym dla naukowców, gdzie prace nie są recenzowane, to jednak informacja ta została potraktowana przez media bardzo poważnie. Napisało o niej wiele gazet na całym świecie.

Dr Herbert Lutz – dyrektor Muzeum – powiedział dziennikarzom, że zęby zostały znalezione we wrześniu 2016 r. w starym korycie Renu w miejscowości Eppelsheim, w południowo-zachodniej części Niemiec, ale o odkryciu poinformowano dopiero teraz, po dokładnych badaniach. Na znalezisko składa się korona lewego górnego kła oraz pierwszy górny trzonowiec z prawej strony. Pochodzą z tego samego ciała o nieznanej płci.

W pracy badacze poinformowali, że znalezione zęby są podobne do zębów dwóch słynnych homininów odkrytych w Etiopii. Jeden to Lucy (Australopithecus afarensis), której szkielet liczący około 3,2 mln lat został znaleziony w 1974 r. Drugim jest Ardi (Ardipithecus ramidu), odkryta w 1992 r. Żyła ona 4,4 mln lat temu. Zęby nie są natomiast podobne do żadnych innych odkrytych wcześniej w Europie ani Azji.

Zdaniem badaczy, jest wiele dowodów na to, że hominoidy, chodziły po dzisiejszej Europie kilka milionów lat temu, ale nie prawie 10 mln lat temu. Nieoczekiwane podobieństwo zębów europejskiego hominoida sprzed 9,7 mln lat do zębów homininów z Afryki oznacza – według naukowców – konieczność ponownego przemyślenia, czy gatunek ludzki rzeczywiście wziął swój początek we wschodniej Afryce. Badania na stanowisku w Eppelsheim będą kontynuowane.

Najstarszy znany naukowcom problem z zębami miał Labidosaurus hamatus – gad żyjący 275 mln lat temu. Jego żuchwę odnaleziono w Oklahomie. Stwierdzono w niej ubytki zębowe i uszkodzenie kości szczęki. Dinozaur stracił zęby z powodu poważnej infekcji. Odkrycie to rzuca nowe światło na ewolucję uzębienia.

AF

Fot. Devanath, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Na Grenlandii odkryto zęby prassaka sprzed 215 mln lat Lekarz

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy ...

nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Fałszywy dentysta - Dentonet.pl
Zęby jak z obrazka, czyli o stomatologii w malarstwie Lekarz

Sądząc po pracach plastycznych sprzed kilkuset lat, zakres ówczesnej stomatologii był mocno zawężony. Prawie nie widać na nich profilaktyki, codziennej higieny jamy ustnej, ówcześnie stosowanych (z rzadka!) metod leczenia. Na obrazach dawnych mistrzó...

błąd medyczny - Dentonet.pl
Będzie protest! "Chcemy powrotu do stanu sprzed tarczy 4.0" Lekarz

W sobotę 8 sierpnia w Warszawie odbędzie się manifestacja pod Ministerstwem Zdrowia, której jednym z głównych postulatów będzie zwrócenie uwagi na zmianę art. 37a KK, który "zrównuje medyków do przestępców i zabiera pacjentom szansę na życie". - Chce...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres