Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zdrowe zęby = zdrowa cera

Brak komentarzy | Publikacja:
Zdrowe zęby = zdrowa cera

Zdrowe zęby = zdrowa cera

Problem niezbyt gładkiej skóry, na której pojawiają się wypryski dotyczy wielu kobiet – zarówno nastolatek jak i tych dojrzałych. Idealna cera jest pragnieniem wszystkich Pań. Przyczyn nieładnej cery jest oczywiście bardzo wiele. Może to być niewłaściwe odżywianie się, makijaż bądź nieodpowiednia higiena.


Co robić gdy na twarzy jest trądzik?

Oczywiście pierwszym krokiem jest udanie się do dermatologa. Może się jednak zdarzyć, że przepisane farmaceutyki nie pomagają nam w żaden sposób. Zaskoczeniem może być dla nas odesłanie przez dermatologa do… dentysty. Na pierwszy rzut oka wydaje się to dosyć absurdalne, ponieważ większość z nas zadaje sobie pytanie „A co zęby mają wspólnego z moją cerą?”. Otóż, o dziwo mają. Stan naszego uzębienia wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Zepsute zęby przyczyniają się do chorób serca, płuc czy choćby właśnie do problemów skórnych twarzy. Dzieje się tak, ponieważ podczas stanu zapalnego w jamie ustnej namnażają się bakterie, które rozprzestrzeniają się w całym organizmie, tworząc tzw. chorobę odogniskową.

A w jaki sposób poznamy, że przyczyną wyprysków na twarzy jest z pewnością zepsuty ząb? Poznamy to po tym, gdzie najczęściej wystąpiły zmiany skórne. Jeśli trądzik występuje głównie w okolicach ust, brody i kości szczęki, to jego przyczyną nie są zmiany hormonalne czy łojotok lecz stan jamy ustnej.


Nie boli, a sprawia problem

Niekoniecznie tylko bolący ząb musi powodować występowanie trądziku. Jeśli dzieje się coś z zębem jest to sygnał, aby udać się do dentysty. Najgroźniejsze są jednak zęby, które nie dokuczają nam w żaden sposób, a są siedliskiem bakterii. Pozornie zdrowy ząb będzie wymagał leczenia lub nawet usunięcia. Jest to konieczne, ponieważ takie zęby stanowią siedlisko bakterii, które przez krwiobieg przenoszą się do innych narządów, powodując stany zapalne lub obciążając dany organ.

 

Najważniejsze! Zadbaj o swoje zęby!

Jeśli chcemy uniknąć nieefektownych zmian na skórze naszej twarzy to dbajmy o nasze uzębienie. Źródłem naszych problemów jest już nieleczona próchnica, ponieważ przenika ona w głąb miazgi zęba, następnie do korzenia i powoduje jego obumarcie. Konsekwencją jest namnażanie się bakterii gnilnych tzw. beztlenowych. Przez ukrwioną część szczęki połączoną z zębem bakterie przenikają do innych organów i powodują zakażenia oraz stany zapalne.

W takim przypadku nie wystarczy uzupełnić ubytku zakładając plombę lecz konieczne jest leczenie endodontyczne, czyli kanałowe. W trakcie zabiegu zostaje usunięta zniszczona miazga zęba, dentysta dezynfekuje ząb wraz z korzeniem i usuwa bakterie.

 

Co jeszcze może być powodem trądziku?

Nie tylko psujący się ząb może być przyczyną naszych problemów zdrowotnych. Zmiany na naszej skórze może powodować również nieusunięty korzeń. Istnieje przeświadczenie (mylne), że wraz z usunięciem zęba, straciliśmy również próchnicę. Korzeń, który nie został do końca usunięty jest równie niebezpieczny dla zdrowia co popsuty ząb.

Siedliskiem bakterii mogą być również nie do końca wyrznięte zęby mądrości. Zdarza się, że wokół tych zębów pojawiają się obrzęki i torbiele. Utrudniony dostęp do ósemek powoduje, że są ona bardziej narażone na próchnicę.

Leczenie dermatologiczne można prowadzić równolegle z leczeniem stomatologicznym, jednak będzie ono skuteczniejsze, gdy wszystkie zęby zostaną już wyleczone.


 

opr. pw


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Na Grenlandii odkryto zęby prassaka sprzed 215 mln lat Lekarz

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy ...

nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

Fałszywy dentysta - Dentonet.pl
Zęby jak z obrazka, czyli o stomatologii w malarstwie Lekarz

Sądząc po pracach plastycznych sprzed kilkuset lat, zakres ówczesnej stomatologii był mocno zawężony. Prawie nie widać na nich profilaktyki, codziennej higieny jamy ustnej, ówcześnie stosowanych (z rzadka!) metod leczenia. Na obrazach dawnych mistrzó...

ROZWIŃ WIĘCEJ
5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

Dentonet - ubytki niepróchnicowe zębów
"Zdrowa jama ustna stanowi barierę dla wielu groźnych chorób" Lekarz

Ze względu na krótki czas jaki upłynął od rozpoznania wirusa SARS-CoV-2 nie ma wciąż wystarczająco dużo informacji na temat przebiegu wywoływanej przez niego choroby COVID-19, jej przyczyn oraz powikłań. Ostatnie ustalenia Niemieckiego Towarzystwa St...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji