Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zdrowe zęby? Wystarczy chcieć!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zdrowe zęby? Wystarczy chcieć!

Zdrowe zęby? Wystarczy chcieć!

Kamień nazębny, próchnica, choroby dziąseł, nieświeży oddech – między innymi to grozi nam, jeśli nie będziemy dbać o zdrowie jamy ustnej.

Szczotkowanie zębów niestety nie wystarcza. W drogeriach i aptekach są dostępne płyny, nici i inne produkty, których zadaniem jest ułatwienie codziennej higieny. Jednak wielu z nas ich nie używa, bo po prostu nie wie jak. Efektem jest próchnica, z którą boryka się ponad 90 proc. Polaków.

Wielu osób boi się gabinetu stomatologicznego, bo kojarzy się im z nieprzyjemnym dźwiękiem wiertła i bolesnym leczeniem. To sprawia, że nawet najwięksi „twardziele” przed wizytą u dentysty mają miękkie nogi.

Te skojarzenia możemy jednak zmienić. Wystarczy kompleksowo zadbać o swoje zęby, by u dentysty pojawiać się tylko na profilaktycznych (i bezbolesnych) wizytach kontrolnych.

Częste mycie skraca życie… próchnicy

Higiena jamy ustnej wiąże się przede wszystkim z regularnym i dokładnym szczotkowaniem zębów.

Minimum to mycie ich dwa razy dziennie – rano i wieczorem przez co najmniej dwie minuty.

Wydaje się to oczywiste, jednak nie wszyscy o tym pamiętają. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez portal Dentysta.eu, aż 3,8 mln naszych rodaków nie myje zębów wcale. Tylko co czwarty Polak na szczotkowanie ich poświęca zalecane trzy minuty.

Pozostali podczas mycia zajmują się także innymi czynnościami. Czytają gazetę, surfują po internecie czy robią sobie kawę, a to ich rozprasza, przez co szczotkować zęby kończą za szybko.

Czy zęby lepiej umyć tuż po przebudzeniu, czy dopiero po śniadaniu?

– W zależności od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, można szczotkować zęby tuż po przebudzeniu, przed śniadaniem, bo dzięki temu chronimy szkliwo przed działaniem kwasów, których poziom wzrasta podczas posiłku, ale ważniejsze jest szczotkowanie po śniadaniu – dzięki temu w jamie ustnej nie będą zalegać resztki jedzenia, stanowiące doskonałe środowisko namnażania bakterii. Tak więc najlepiej myć zęby tradycyjnie dwa razy w ciągu dnia – po śniadaniu i po kolacji – radzi lek. dent. Adam Piosik z Centrum Stomatologii Candeo.

Podstawowym dylematem przy myciu zębów jest dobór szczoteczki. Tradycyjna czy elektryczna – wyboru każdy powinien dokonać sam. Zarówno te zwykłe za kilka złotych, jak i te elektryczne za kilkadziesiąt umożliwiają nam właściwe dbanie o higienę jamy ustnej – pod warunkiem, że zęby myjemy starannie i stosujemy właściwą technikę, czyli delikatne, wymiatające ruchy, pamiętając także o linii dziąseł oraz czyszczeniu języka.

 

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda i…

Szczotkując zęby nie jesteśmy w stanie wyczyścić całych powierzchni, a także pozbyć się resztek pokarmów z przestrzeni pomiędzy nimi. W tym celu warto zaopatrzyć się w nici dentystyczne. Jak nitkować zęby?

– Najpierw nawijamy około 30 cm na środkowe lub wskazujące palce, pozostawiając pomiędzy nimi około 5 cm. Następnie delikatnie wsuwamy napiętą nić pomiędzy poszczególne zęby, by nie skaleczyć dziąseł i przesuwamy ją po poszczególnych ściankach zębów – wyjaśnia dr Adam Piosik z Candeo.

Nitkowanie zwłaszcza na początku może sprawiać pewne problemy, ale ułatwić je może tzw. niciowykałaczka. To połączenie uchwytu z nitką, który ułatwia dotarcie do wszystkich trudniej dostępnych miejsc, a dodatkowo chroni przed podrażnieniem dziąseł.

Nitkę dentystyczną można uzupełnić irygatorem tradycyjnym lub sonicznym. Dzięki tym urządzeniom przypominającym elektryczną szczoteczkę do zębów za pomocą strumienia wody z małymi bąbelkami pod ciśnieniem wypłukujemy resztki jedzenia i masujemy dziąsło poprawiając jego ukrwienie.

Ochronę naszego uzębienia wspomaga też płukanie jamy ustnej specjalnymi antybakteryjnymi płynami. Pomagają one nie tylko usunąć resztki jedzenia i bakterie, ale też przywrócić właściwy poziom pH w ustach, zmniejszyć ilość odkładającego się kamienia i zneutralizować nieprzyjemny zapach z ust. W ich składzie powinny znajdować się takie substancje, jak chlorheksydyna, sangwinaryna czy triclosan, a także fluor.

Na produkty, które ułatwiają dbanie o higienę jamy ustnej, wydajemy coraz więcej pieniędzy. Żeby półka w łazience nie uginała się od specyfików, których nie potrafimy właściwie stosować, warto więc nie tylko sugerować się reklamami, ale też konsultować ich wybór ze stomatologiem.

– W gabinecie dentystycznym możemy nie tylko wyleczyć zęby. W tym miejscu specjaliści pokażą nam też, jak właściwie dobrać szczoteczkę i szczotkować zęby a także jak używać nici dentystycznej oraz doradzą, jaką pastę i płyn do płukania jamy ustnej wybrać, by były one dostosowane do stanu zdrowia naszych zębów oraz pomagały zwalczać ewentualne choroby i nie podrażniały dziąseł – mówi lek. dent. Adam Piosik z Candeo.

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Na Grenlandii odkryto zęby prassaka sprzed 215 mln lat Lekarz

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy ...

nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

przekąski - Dentonet.pl
"Eating Behaviours": nocne przekąski niszczą zęby Asysta

Nawyk jedzenia w środku nocy może negatywnie odbić się na stanie uzębienia niezależnie od rodzaju przekąski – ostrzegają duńscy naukowcy, których badania publikuje pismo "Eating Behaviours". 173 osoby (8%) z badanej grupy zwykły jeść przynajmniej je...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Fałszywy dentysta - Dentonet.pl
Zęby jak z obrazka, czyli o stomatologii w malarstwie Lekarz

Sądząc po pracach plastycznych sprzed kilkuset lat, zakres ówczesnej stomatologii był mocno zawężony. Prawie nie widać na nich profilaktyki, codziennej higieny jamy ustnej, ówcześnie stosowanych (z rzadka!) metod leczenia. Na obrazach dawnych mistrzó...

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres