Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Zawody (nie tak dużego) zaufania

Publikacja:
Zawody (nie tak dużego) zaufania

Zawody (nie tak dużego) zaufania

Zaufanie Polaków do przedstawicieli zawodów związanych z ochroną zdrowia – lekarzy, farmaceutów i pielęgniarek – jest niższe niż innych Europejczyków.

Zwłaszcza w stosunku do lekarzy, którym ufa jedynie 64% ankietowanych Polaków wobec średniej europejskiej wynoszącej 81% – wynika z przeprowadzanego co roku badania European Trusted Brands.

Mniej niż my medykom ufają tylko Rosjanie (51%). Zaufanie do lekarzy poniżej średniej europejskiej wykazują też Portugalczycy (74%), Rumuni (76%) i Chorwaci (78%), natomiast największe zaufanie medykom okazują Belgowie, Finowie i Szwedzi (po 91%), a także Austriacy (90%), Holendrzy i Szwajcarzy (po 89%).

Farmaceutom ufa 78% Polaków. Średnia europejska to 83%. Mniej niż my aptekarzom ufają Rosjanie (54%), Czesi (73%), Portugalczycy (74%) i Chorwaci (77%). Największym zaufaniem farmaceuci cieszą się w Austrii (96%), Belgii i Finlandii (po 94%) oraz Szwecji i Szwajcarii (po 91%).

Pielęgniarkom ufa niemal 3/4 osób w Polsce (74%), podczas gdy przeciętna dla Europy to 85%. I tu "na dole stawki" znajdują się Rosjanie (55%), a dalej Rumuni (60%) i Portugalczycy (74%), a na czele – Austriacy i Belgowie (po 95%), Finowie i Szwedzi (po 94%), a także Holendrzy, Niemcy, Słoweńcy i Szwajcarzy (po 92%).

Zawodem, któremu Polak najbardziej ufa, jest strażak – 93% respondentów zdeklarowało ufność wobec tej profesji. Podobną postawę wykazują pozostali Europejczycy, którzy swoimi odpowiedziami (śr. 93%) uplasowali zawód strażaka na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej zaufanych profesji.

Oprócz strażaków, zdecydowana większość Polaków ma zaufanie do pilotów samolotów cywilnych (83%) oraz profesji związanych z ochroną zdrowia.

– W Polsce od dawna panuje kultura nieufności. Generalnie wg Europejskiego Sondażu Społecznego innym ludziom ufa dwukrotnie mniejszy procent naszych rodaków niż pozostałych mieszkańców Europy. Typowa polska nieufność widoczna jest także w odniesieniu do przedstawicieli różnych zawodów. Jedynie dziennikarze i doradcy finansowi cieszą się nieco większym zaufaniem w Polsce niż średnio w 15 krajach biorących udział w badaniu European Trusted Brands 2012. W stosunku do wszystkich pozostałych zawodów, z wyjątkiem strażaków i sprzedawców samochodów, Polacy są mniej ufni niż inni Europejczycy. Największe różnice dotyczą przywódców związkowych i polityków (dwukrotnie mniejsze w naszym kraju zaufanie) oraz lekarzy, pielęgniarek, taksówkarzy i meteorologów. W całym okresie badania Polacy deklarują z małymi wyjątkami mniejsze zaufanie do poszczególnych profesji niż średnio Europejczycy. Co więcej, w ostatnim roku wzrosła jeszcze w Polsce nieufność wobec zdecydowanej większości zawodów. Najbardziej wobec tych, które kojarzą się z kryzysem finansowym (doradca finansowy) lub z niewydolnością systemu ochrony zdrowia (lekarz, pielęgniarka, farmaceuta) i systemu sprawiedliwości (sędzia, prawnik i w mniejszym stopniu policjant) – komentuje wyniki profesor Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

Najmniej Polacy ufają politykom. Zajęli oni ostatnie miejsce w rankingu – tylko 4% respondentów ufa tej grupie zawodowej.

Polacy nie są jedynym narodem, który wykazuje tak dużą nieufność do polityków. Podobny stosunek mają mieszkańcy Czech, Chorwacji, Rumunii, Rosji, Słowenii i Portugalii, których zaufanie do tego zawodu nie przekroczyło progu 10%. Średnia europejska to zaledwie 8%.

Oprócz polityków niskie zaufanie odnotowali – w Polsce i w Europie – także liderzy związków zawodowych (12%, Europa – 23%), sprzedawcy samochodów (16%) i piłkarze (18%, Europa – 19%).

– Generalnie, zarówno Polacy jak i obywatele innych państw ufają zazwyczaj najbardziej tym profesjom, od których zależy nasze zdrowie, życie i ochrona majątku (strażacy, piloci, farmaceuci i personel medyczny) – dodaje prof. Czapiński.

źródło: Kurier Medycyny Praktycznej OnLine


POWIĄZANE ARTYKUŁY

asystentka
Oficjalnie: ustawa ureguluje zawody asystentki i higienistki Asysta

W I kwartale 2022 r. rząd planuje przyjąć ustawę o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje m.in. zawody asystentki i higienistki stomatologicznej. Projekt pojawił się w wykazie prac legislacyjnych i programowych rady ministrów. Jak czytamy, ...

limity przyjęć na studia - Dentonet.pl
PUM: zawody w symulacji stomatologicznej Lekarz

W poprzedni weekend w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie odbyła się szósta już edycja międzyuczelnianych zawodów w zakresie symulacji stomatologicznej. W rywalizacji najlepsza okazała się Anna Grotowska, studentka UM w Poznaniu. W zawoda...

lekarze
Zawody medyczne za odrzuceniem ustawy o jakości Lekarz

Prezesi samorządów zawodów medycznych zaapelowali do posłów o nieprzyjmowanie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta w jej obecnym kształcie. 12 kwietnia odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli prezes Naczelnej Rady Le...

ROZWIŃ WIĘCEJ
lockdown
Zawody medyczne apelują ws. prowadzenia działalności w epidemii Lekarz

Samorządy zawodów medycznych oczekują wprowadzenia skutecznych regulacji prawnych zapewniających wzrost bezpieczeństwa obywateli. - Regulacje takie muszą być kompleksowe i nie powinny cedować z organów władzy publicznej na pracodawców i przedsiębiorc...