Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Zawieszać przyjęcia czy nie? Są już rekomendacje KS NRL

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zawieszać przyjęcia czy nie? Są już rekomendacje KS NRL

Zawieszać przyjęcia czy nie? Są już rekomendacje KS NRL

– Poprzez brak jednoznacznych wskazówek uwzględniających specyfikę rodzajów świadczeń pozostawieni jesteśmy jako środowisko sami z tak znacznym problemem – ocenia Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej. Komisja podkreśla, że decyzja o zawieszeniu przyjęć, wobec braku wydania stosownych decyzji przez władze publiczne, musi być z natury rzeczy decyzją autonomiczną lekarza – kierownika praktyki czy podmiotu leczniczego.

Z rekomendacją ograniczenia udzielania świadczeń wystąpili konsultanci krajowi w dziedzinie periodontologii (do zabiegów niezbędnie koniecznych, ratujących życie lub zapobiegających ciężkiemu uszkodzeniu zdrowia) oraz w dziedzinie protetyki stomatologicznej (do niezbędnie koniecznych). 

Komisja rekomenduje, aby zawieszenie zabiegów planowych w leczeniu stomatologicznym oprzeć na podanym poniżej schemacie organizacyjnym i aby w przypadku uzasadniania tego kroku podkreślać, że jest to decyzja powodowana troską o zdrowie publiczne, a nie kłopotami kadrowymi, chęcią wyjazdu czy spadkiem koniunktury.

Komisja Stomatologiczna informuje, że w przypadku decyzji o zawieszeniu przyjęć placówka stomatologiczna zapewniać może kontakt telefoniczny dla pacjentów wymagających pilnej interwencji. Po wstępnej ocenie problemu (na podstawie rozmowy telefonicznej) lekarz decyduje o dalszym toku postępowania. W przypadku, kiedy wizyta pacjenta w gabinecie jest niezbędna, pacjent umawiany jest w najbliższym możliwym terminie i to pacjent powinien dostosować się do wyznaczonego terminu.

TUTAJ mogą Państwo pobrać wzór oświadczenia, które pacjent powinien wypełnić.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu pacjenta: wątpliwości co do rzetelności złożonego oświadczenia lub objawów i wywiadu nakierowującego na podejrzenie nosicielstwa wirusa SARS-CoV-2 – należy stosować się do typowej procedury określonej przez GIS.

Sam zabieg należy przeprowadzić z maksymalną starannością w zakresie ochrony przed ewentualnym zakażeniem. Zalecane jest: stosowanie środków ochrony osobistej, płukanie jamy ustnej ciepłym roztworem płynu antyseptycznego z zawartością chlorheksydyny, koferdam – jeśli zabieg wiąże się z powstaniem aerozolu wody i śliny, dezynfekcja sprzętu – włącznie z dezynfekcją powierzchniową klamek, siedzeń.

Źródło: nil.org.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

bezpieczeństwo w gabinecie - Dentonet.pl
Bezpieczeństwo w gabinecie w dobie COVID-19 – uwagi ministerstwa Asysta

W najnowszych wytycznych ministerstwa zdrowia dotyczących leczenia stomatologicznego znalazły się ogólne zapisy dotyczące bezpieczeństwa w gabinecie. Poruszono m.in. kwestie odpowiedniego przygotowania do zabiegu, zdejmowania środków ochrony osobiste...

stomatologia - Dentonet.pl
Oficjalnie: są nowe wytyczne ws. leczenia stomatologicznego Lekarz

Ministerstwo zdrowia wreszcie opublikowało nowe wytyczne dotyczące leczenia stomatologicznego w czasie zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem. W porównaniu do pierwszych wytycznych, opracowanych jeszcze w marcu, obecnie złagodzono n...

ROZWIŃ WIĘCEJ
testy na koronawirusa - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia o testach na COVID-19 dla lekarzy stażystów Lekarz

Ministerstwo zdrowia w specjalnym komunikacie poinformowało, że nie ma podstaw prawnych do wymagania przez jednostkę prowadzącą staż kierunkowy od lekarza/lekarza dentysty kierowanego do niej w celu odbycia stażu samodzielnego wykonania testu w kieru...

zakażenie koronawirusem w gabinecie - Dentonet.pl
Zakażenia w gabinecie. "Ciężar dowodowy spoczywa na pacjencie". Lekarz

Na infolinię Rzecznika Praw Obywatelskich zadzwonił pacjent, którego przed wejściem do przychodni poproszono o podpisanie dokumentu dotyczącego zrzeczenia się roszczeń z tytułu ewentualnego zakażenia koronawirusem. Wymaganie przez placówkę takich ośw...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres