Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Zawieszać przyjęcia czy nie? Są już rekomendacje KS NRL

Brak komentarzy | Publikacja:
Zawieszać przyjęcia czy nie? Są już rekomendacje KS NRL

Zawieszać przyjęcia czy nie? Są już rekomendacje KS NRL

– Poprzez brak jednoznacznych wskazówek uwzględniających specyfikę rodzajów świadczeń pozostawieni jesteśmy jako środowisko sami z tak znacznym problemem – ocenia Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej. Komisja podkreśla, że decyzja o zawieszeniu przyjęć, wobec braku wydania stosownych decyzji przez władze publiczne, musi być z natury rzeczy decyzją autonomiczną lekarza – kierownika praktyki czy podmiotu leczniczego.

Z rekomendacją ograniczenia udzielania świadczeń wystąpili konsultanci krajowi w dziedzinie periodontologii (do zabiegów niezbędnie koniecznych, ratujących życie lub zapobiegających ciężkiemu uszkodzeniu zdrowia) oraz w dziedzinie protetyki stomatologicznej (do niezbędnie koniecznych). 

Komisja rekomenduje, aby zawieszenie zabiegów planowych w leczeniu stomatologicznym oprzeć na podanym poniżej schemacie organizacyjnym i aby w przypadku uzasadniania tego kroku podkreślać, że jest to decyzja powodowana troską o zdrowie publiczne, a nie kłopotami kadrowymi, chęcią wyjazdu czy spadkiem koniunktury.

Komisja Stomatologiczna informuje, że w przypadku decyzji o zawieszeniu przyjęć placówka stomatologiczna zapewniać może kontakt telefoniczny dla pacjentów wymagających pilnej interwencji. Po wstępnej ocenie problemu (na podstawie rozmowy telefonicznej) lekarz decyduje o dalszym toku postępowania. W przypadku, kiedy wizyta pacjenta w gabinecie jest niezbędna, pacjent umawiany jest w najbliższym możliwym terminie i to pacjent powinien dostosować się do wyznaczonego terminu.

TUTAJ mogą Państwo pobrać wzór oświadczenia, które pacjent powinien wypełnić.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu pacjenta: wątpliwości co do rzetelności złożonego oświadczenia lub objawów i wywiadu nakierowującego na podejrzenie nosicielstwa wirusa SARS-CoV-2 – należy stosować się do typowej procedury określonej przez GIS.

Sam zabieg należy przeprowadzić z maksymalną starannością w zakresie ochrony przed ewentualnym zakażeniem. Zalecane jest: stosowanie środków ochrony osobistej, płukanie jamy ustnej ciepłym roztworem płynu antyseptycznego z zawartością chlorheksydyny, koferdam – jeśli zabieg wiąże się z powstaniem aerozolu wody i śliny, dezynfekcja sprzętu – włącznie z dezynfekcją powierzchniową klamek, siedzeń.

Źródło: nil.org.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

CEDE 2017
Jesienią nowe rekomendacje dla procedur stomatologicznych Lekarz

Uaktualnione rekomendacje dotyczące stosowania antybiotyków w gabinecie stomatologicznym oraz leczenia zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego zostaną przygotowane i zaprezentowane przez ekspertów 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2018, 20-22 ...

antybiotyki w stomatologii - Dentonet.pl
Nowe rekomendacje w zakresie stosowania antybiotyków w stomatologii Lekarz

Na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego są już dostępne zaktualizowane rekomendacje w zakresie stosowania antybiotyków w stomatologii. Jest to efekt prac członków Forum Ekspertów, którzy zebrali się w ramach 2. Kongresu Unii S...

Dariusz Paluszek
"Rekomendacje dla lekarzy dentystów muszą być wyważone" Lekarz

- Jesteśmy gotowi do pracy. Potrzebujemy tylko dostępu do środków ochrony osobistej i jednoznacznych rekomendacji. Te, które już zostały opublikowane, niejednokrotnie różnią się między sobą – mówi w rozmowie z Dentonetem dr Dariusz Paluszek, członek ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji