Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Asystentko, zaszczep się przeciw grypie!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Asystentko, zaszczep się przeciw grypie!

Asystentko, zaszczep się przeciw grypie!

1 października obchodzono Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy. O chorobie tej oraz szczepieniach podczas konferencji prasowej w Głównym Inspektoracie Sanitarnym mówili eksperci. W ostatnim sezonie epidemicznym na grypę i grypopodobne infekcje zachorowało w Polsce 4,5 mln osób.

Szczyt zachorowań na grypę przypada na miesiące od października do kwietnia. Wciąż jednak można i warto się zaszczepić. To najlepszy, choć nie dający 100% gwarancji sposób ochrony przed tą chorobą.

Grypa jest chorobą wirusową. Najczęściej nagle „ścina” z nóg – chory niemal z minuty na minutę odczuwa ból mięśni i stawów, ma też bardzo wysoką gorączkę. Katar i kaszel w grypie nie są nasilone.

Szczególnie groźne są powikłania grypy: zapalenie płuc, angina paciorkowcowa, zaostrzenie współistniejących chorób przewlekłych (astmy, choroby niedokrwiennej serca, zastoinowej choroby serca, cukrzycy), zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, a u kobiet w ciąży – poronienie oraz poród przedwczesny. W zależności od sezonu, z powodu grypy umiera od jednej do pięciu osób na tysiąc, które zachorowały, przy czym odsetek zgonów jest dwukrotnie wyższy w grupie seniorów.

Dlaczego należy się szczepić przeciwko grypie?

Podczas konferencji w GIS podkreślono, że z powodu powikłań pogrypowych w zeszłym sezonie zanotowano 150 zgonów (w tym 78 zgonów osób starszych).

O ile nie ma indywidualnych przeciwskazań, szczepionka zalecana jest każdemu. Są jednak grupy osób, które w pierwszej kolejności powinny zgłosić się do lekarza z pytaniem, czy powinny zaszczepić się przeciwko grypie (w Polsce do szczepienia kwalifikować może wyłącznie lekarz po zbadaniu pacjenta).

To przede wszystkim osoby zagrożone powikłaniami oraz/lub te, które są szczególnie narażone na zachorowanie, a zatem osoby w wieku powyżej 65. roku życia, wszyscy, którzy mają chorobę przewlekłą, kobiety w ciąży i planujące ciążę, dzieci, pracownicy służby zdrowia (lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, asystentki i higienistki stomatologiczne), osoby pracujące w skupiskach ludzkich.

Barbara Bałan z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśliła podczas konferencji, że przeciwwskazaniem do szczepienia najczęściej nie są wcale przewlekłe i ciężkie choroby. – Na pewno szczepionki nie powinny przyjmować osoby z wysoką gorączką oraz uczulone na składniki preparatu – powiedziała.

Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu. 

Oprac. Aleksandra Filipiak-Graczykowska na podst. https://zdrowie.pap.pl

Fot. stevepb, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

narzędzia
Nowe przepisy sanitarno-higieniczne – nie dla dentystów Lekarz

Prezydium NRL przyjęło stanowisko odnośnie projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej. Z powodu nie do końca precy...

zapobieganie zakażeniom - Dentonet.pl
Ryzyko zakażeń pod kontrolą - porady dla asystentek stomatologicznych Asysta

Amerykańskie służby przypomniały dentystom, asystentkom i higienistkom stomatologicznym pięć zasad, których przestrzeganie znacznie zmniejsza ryzyko zakażeń w gabinecie.Pracownicy gabinetów stomatologicznych oraz leczeni w nich pacjenci są narażeni n...

ślina cukrzyków - Dentonet.pl
Pacjenci z cukrzycą mają gorszą jakość śliny niż osoby zdrowe Lekarz

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Queen Mary University w Londynie dowiodło, że pacjenci z cukrzycą mają gorszą jakość śliny niż osoby zdrowe. Jest ona rzadsza i zawiera mniej bakteriobójczych białek, przez co diabetycy są bardziej narażeni na...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Europejski Tydzień HIV
Europejski Tydzień Testowania na HIV - "Mam czas rozmawiać" Asysta

23 listopada ruszył Europejski Tydzień Testowania na HIV, a wraz z nim kolejna odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać” informująca dlaczego, kiedy i po co powinniśmy wykonać test.Europejski Tydzień Testowania w ki...

badania krwi - Dentonet.pl
Startuje kampania edukacyjna "Odpowiedź masz we krwi" Asysta

Wiele chorób krwi można wykryć dzięki podstawowemu badaniu, jakim jest morfologia krwi obwodowej. To proste badanie każdy powinien wykonać co najmniej raz w roku. Przekonują o tym autorzy kampanii edukacyjnej "Odpowiedź masz we krwi" zorganizowanej z...

wirus HCV - Dentonet.pl
Wirus HCV – zagrożenie w pracy asystentek i higienistek Asysta

Jednym z głównych zagrożeń w pracy asysty stomatologicznej jest możliwość kontaktu z osobami borykającymi się z chorobami zakaźnymi, w tym z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Praca z takimi pacjentami wymaga od zespołu stomatologicznego zachowania...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres