Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Asystentko, higienistko – zaszczepcie się przeciw grypie!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Asystentko, higienistko – zaszczepcie się przeciw grypie!

Asystentko, higienistko – zaszczepcie się przeciw grypie!

1 października obchodzono Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy. O chorobie tej oraz szczepieniach podczas konferencji prasowej w Głównym Inspektoracie Sanitarnym mówili eksperci. W ostatnim sezonie epidemicznym na grypę i grypopodobne infekcje zachorowało w Polsce 4,5 mln osób.

Szczyt zachorowań na grypę przypada na miesiące od października do kwietnia. Wciąż jednak można i warto się zaszczepić. To najlepszy, choć nie dający 100% gwarancji sposób ochrony przed tą chorobą.

Grypa jest chorobą wirusową. Najczęściej nagle „ścina” z nóg – chory niemal z minuty na minutę odczuwa ból mięśni i stawów, ma też bardzo wysoką gorączkę. Katar i kaszel w grypie nie są nasilone.

Szczególnie groźne są powikłania grypy: zapalenie płuc, angina paciorkowcowa, zaostrzenie współistniejących chorób przewlekłych (astmy, choroby niedokrwiennej serca, zastoinowej choroby serca, cukrzycy), zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, a u kobiet w ciąży – poronienie oraz poród przedwczesny. W zależności od sezonu, z powodu grypy umiera od jednej do pięciu osób na tysiąc, które zachorowały, przy czym odsetek zgonów jest dwukrotnie wyższy w grupie seniorów.

Dlaczego należy się szczepić przeciwko grypie?

Podczas konferencji w GIS podkreślono, że z powodu powikłań pogrypowych w zeszłym sezonie zanotowano 150 zgonów (w tym 78 zgonów osób starszych).

O ile nie ma indywidualnych przeciwskazań, szczepionka zalecana jest każdemu. Są jednak grupy osób, które w pierwszej kolejności powinny zgłosić się do lekarza z pytaniem, czy powinny zaszczepić się przeciwko grypie (w Polsce do szczepienia kwalifikować może wyłącznie lekarz po zbadaniu pacjenta).

To przede wszystkim osoby zagrożone powikłaniami oraz/lub te, które są szczególnie narażone na zachorowanie, a zatem osoby w wieku powyżej 65. roku życia, wszyscy, którzy mają chorobę przewlekłą, kobiety w ciąży i planujące ciążę, dzieci, pracownicy służby zdrowia (lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, asystentki i higienistki stomatologiczne), osoby pracujące w skupiskach ludzkich.

Barbara Bałan z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśliła podczas konferencji, że przeciwwskazaniem do szczepienia najczęściej nie są wcale przewlekłe i ciężkie choroby. – Na pewno szczepionki nie powinny przyjmować osoby z wysoką gorączką oraz uczulone na składniki preparatu – powiedziała.

Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu. 

Oprac. Aleksandra Filipiak-Graczykowska na podst. https://zdrowie.pap.pl

Fot. stevepb, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Szczepionka na grypę - Dentonet.pl
Asystentko, higienistko - warto zaszczepić się przeciw grypie Asysta

Jest na 100% pewne, że we wrześniu sezon zachorowań na grypę zbiegnie się z falą zachorowań na COVID-19. Z tego powodu bezwzględnie wszyscy powinniśmy zaszczepić się przeciw grypie – powiedział PAP przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Program...

bakterie w jamie ustnej - Dentonet.pl
Zły stan zdrowia jamy ustnej podnosi ryzyko powikłań COVID-19? Lekarz

Duże ilości bakterii obecnych w jamie ustnej mogą być przyczyną cięższego przebiegu choroby COVID-19. Do takich wniosków doszli autorzy artykułu opublikowanego pod koniec czerwca na łamach dwumiesięcznika „British Dental Journal”. Badacze, których w...

szczepienia na gruźlicę - Dentonet.pl
Czy szczepienia na gruźlicę lepiej chronią przed COVID-19? Lekarz

Szczepienia przeciw gruźlicy (BCG) mogą lepiej chronić przed chorobą Covid-19.Tę hipotezę zamierzają sprawdzić polscy specjaliści. Podobne badania prowadzone są już w kilku innych krajach, m.in. w Japonii, Holandii, Niemczech oraz Australii. Jednym ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
maseczki - Dentonet.pl
Maseczki zdrożały 40-krotnie, ale... nie chronią przed koronawirusem Lekarz

Jak informuje Wirtualna Polska, producenci i sprzedawcy maseczek ochronnych wykorzystując narastającą panikę związaną z epidemią koronawirusa, podnieśli ich ceny… nawet 40-krotnie. Eksperci twierdzą jednak, że maseczki wcale nie chronią przed zakażen...

Szczepionka na grypę - Dentonet.pl
Asystentko, wciąż warto zaszczepić się przeciw grypie! Asysta

Od początku września br. już ponad pół miliona Polaków zachorowało na grypę. Od września 2018 r. do kwietnia 2019 r. z powodu jej powikłań zmarło 149 osób. Wciąż warto zaszczepić się przeciw grypie – jest to szczególnie polecane m.in. pracownikom och...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres