Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zastrzyki do lamusa?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zastrzyki do lamusa?

Zastrzyki do lamusa?

Igły i strzykawki mogą wkrótce trafić do lamusa medycyny – uważają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda na łamach pisma BMC Medicine. Przetestowana przez nich na wolontariuszach alternatywna metoda podawania leków okazała się bowiem równie skuteczna, a na pewno mniej bolesna niż klasyczne zastrzyki.
 

Amerykańscy uczeni wymyślili, że zamiast nakłuwać skórę, można na jej powierzchnię skierować silny strumień gazu zawierający kryształki tlenku glinu, co powoduje powstanie tam mikroskopijnych kanalików. Na tak przygotowaną tkankę nakleja się następnie plaster nasączony odpowiednim lekiem.
 

Technikę, nazwaną „microscission”, przetestowano już na grupie ochotników. Podany im w ten sposób środek znieczulający zadziałał bardzo dobrze, a wolontariusze przyznali, że jedyne co odczuwali to delikatny strumień gazu uderzający o powierzchnię skóry.
 

Ból, jeśli w ogóle, był o wiele słabszy niż w przypadku normalnego zastrzyku. Wynalazca nowej metody dr James Weaver uważa, że może ona stać się szczególnie przydatna dla ludzi wymagających codziennego podawania leków w formie zastrzyków, jak to ma miejsce np. w przypadku cukrzycy.

 

 

na podstawie BBC News

 

 


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres