Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Zarządzenie w sprawie leczenia stomatologicznego

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zarządzenie w sprawie leczenia stomatologicznego

Zarządzenie w sprawie leczenia stomatologicznego

Były projekty, przyszedł czas na oficjalne zarządzenie prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne nr 77/2013/DSOZ.

Zarządzenie zawiera sposób postępowania, jeśli chodzi o realizację umów na leczenie stomatologiczne, a także warunki wymagane od świadczeniodawców, którzy chcą zawrzeć umowę z NFZ na leczenie stomatologiczne. W rozporządzeniu zostały określone zasady postępowania oraz wymagania wobec świadczeniodawców, zasady udzielania świadczeń, zasady sprawozdawania, rozliczania i finansowania świadczeń, ale założenia ogólne projektu.

Z zarządzenia wynika:

Etat przeliczeniowy – liczba punktów rozliczeniowych na miesiąc, przeznaczona na wykonanie świadczeń stomatologicznych przez jednego lekarza udzielającego świadczeń w wymiarze czasu pracy określonym w załączniku nr 4 do zarządzenia; kalkulacyjna wysokość etatu przeliczeniowego wynosi 15 000 pkt.

Z tekstu zarządzenia usunięto paragraf 15, który zakazywał łączenia procedury badania kontrolnego z jakąkolwiek inną procedurą.

Fundusz podtrzymał swoje zdanie na temat rankingowania specjalistów: najbardziej liczą się w konkursie o kontrakt z NFZ specjaliści ze stomatologii zachowawczej, pedodoncji i chirurgii.

Jeśli chodzi o personel gabinetów stomatologicznych, pozostawiono nazewnictwo  „pozostały personel", a nie – jak proponowali przedstawiciele NRL – „personel pomocniczy". Różnica jest taka, że to pierwsze sformułowanie jest zdefiniowane i w tekście Zarządzenia i w rozporządzeniu koszykowym i oznacza przynajmniej osoby po przyuczeniu posiadające przynajmniej średnie wykształcenie. NRL jest zdania, że jest wiele osób „personelu pomocniczego” które nie ukończyły szkoły średniej, a świetnie radzą sobie z obowiązkami.

No i zmiana jeśli chodzi o rankingowanie czasu pracy lekarzy. Praca w soboty zdefiniowana została jako praca lekarza 6h w soboty proporcjonalnie do liczby etatów.

W rodzaju leczenie stomatologiczne wyodrębnia się następujące zakresy (grupy świadczeń gwarantowanych):

1) Świadczenia ogólnostomatologiczne.

2) Świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia.

3) Świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w znieczuleniu ogólnym.

4) Świadczenia stomatologiczne dla świadczeniobiorców z grupy wysokiego ryzyka chorób zakaźnych, w tym chorych na AIDS.

5) Świadczenia chirurgii stomatologicznej i periodontologii.

6) Świadczenia ortodoncji dla dzieci i młodzieży.

7) Świadczenia protetyki stomatologicznej.

8) Świadczenia protetyki stomatologicznej dla świadczeniobiorców po chirurgicznym leczeniu nowotworów w obrębie twarzoczaszki.

9) Świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej.

10) Ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki.

 

KL

źródło autonomia-dent.pl

nfz.gov.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

amalgamat - Dentonet.pl
USA: zmiana stanowiska FDA w sprawie amalgamatu Lekarz

Przed kilkoma tygodniami Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaktualizowała wytyczne w sprawie stosowania amalgamatu do odbudowy ubytków w zębach. Jak podano w komunikacie, u niektórych grup pacjentów należy zrezygnować z użycia tego mater...

papierosy - Dentonet.pl
Wpływ nikotyny na powodzenie leczenia stomatologicznego Lekarz

Powszechnie znane skutki palenia to m.in. rozmaite choroby układu oddechowego i krążenia. Mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że zawierający kilka tysięcy szkodliwych substancji dym tytoniowy wpływa na to, jak goją się rany, zwłaszcza te w jamie us...

stomatologia - Dentonet.pl
Oficjalnie: są nowe wytyczne ws. leczenia stomatologicznego Lekarz

Ministerstwo zdrowia wreszcie opublikowało nowe wytyczne dotyczące leczenia stomatologicznego w czasie zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem. W porównaniu do pierwszych wytycznych, opracowanych jeszcze w marcu, obecnie złagodzono n...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
USA: zaktualizowane wytyczne dla leczenia stomatologicznego Lekarz

Mimo trwającej pandemii COVID-19, w niemal wszystkich stanach USA następuje stopniowe „odmrażanie” branży stomatologicznej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tysięcy praktykujących lekarzy dentystów, Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wyda...

finansowanie stomatologii - Dentonet.pl
Petycja w sprawie finansowania świadczeń stomatologicznych Lekarz

Naczelna Rada Lekarska przygotowała skierowaną do ministra zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia petycję, w której zwraca się o zaktualizowanie wycen świadczeń stomatologicznych w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Pierwsza petycja w sprawie d...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres