Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Zarządzanie zębodołem – zabezpieczenie przestrzeni

Brak komentarzy | Publikacja:
Zarządzanie zębodołem – zabezpieczenie przestrzeni

Zarządzanie zębodołem – zabezpieczenie przestrzeni

Resorpcja kości w następstwie naturalnego gojenia zębodołu
Natychmiast po ekstrakcji zęba, zębodół wypełnia się krwią i tworzy się skrzep. W ciągu tygodnia, nadciągające komórki naczyń, odpornościowe i komórki tkanki łącznej przebudowują skrzep w tkankę ziarninową, sukcesywnie zastępowaną przez prowizoryczną matrycę. Procesy wapnienia kości, rozpoczynające się od ścian zębodołu, prowadzą do uformowania nowej kości splotowatej, stopniowo wypełniającej zębodół i zastępowanej dojrzałą kością beleczkowatą.

Podczas naturalnego gojenia się zębodołu kość, która otaczała ząb ulega szybkiej resorpcji i zębodół traci swój kształt. Kiedy nowo powstała kość dojrzewa, wyrostek ponownie ulega redukcji. Zredukowany wyrostek i zapadnięte tkanki miękkie mogą powodować problemy estetyczne oraz utrudniać wprowadzenie implantu. Naturalne gojenie zębodołu poekstrakcyjnego związane jest z resorpcją kości.

 

Zarządzanie zębodołem poekstrakcyjnym z collacone® max
Główny cel zarządzania zębodołem poekstrakcyjnym to redukcja utraty kości wyrostka i poprawa efektu estetycznego finalnego uzupełnienia protetycznego. Zachowanie objętości kości wyrostka zapobiega konieczności dodatkowych zabiegów augmentacyjnych i umożliwia stabilne umocowanie implantu. Dodatkowo, pokrycie otwartej rany zapobiega komplikacjom poekstrakcyjnym, takim jak zapalenie kości zębodołu, bakteriemia i zakażenie rany chirurgicznej. collacone max® to złożony materiał, który utrzymuje objętość zębodołu i zapewnia rusztowanie dla wrastającej kości oraz formowania nowej tkanki kostnej. Stan zdrowia pacjenta i wskazania to, oprócz rodzaju użytego biomateriału, jedne z najważniejszych czynników decydujących o czasie gojenia i regeneracji.

collacone® max: stworzony by pasować
collacone® max został zaprojektowany tak, aby perfekcyjnie pasować w przestrzeń zębodołu poekstrakcyjnego i nie wymaga zwilżenia przed użyciem. Stożek łatwo jest umieścić w zębodole używając pęsety. Cechy collacone max® to wysoka łatwość w posługiwaniu się i łatwe wpasowanie się w zębodół poekstrakcyjny dzięki formie stożka.

Całkowita resorpcja biomimetycznego materiału złożonego collacone® max
collacone® max to biomimetyczny materiał złożony, przypominający swoim składem (kolagen i fosforan wapnia) naturalną kość. Kolagen zapewnia sygnały biologiczne promujące gojenie rany w zębodole, a dwufazowy fosforan wapnia stabilizuje objętość i umożliwia całkowitą resorpcję w określonym czasie.

Proces produkcji
collacone® max stworzony jest z wieprzowego kolagenu i hydroksyapatytu (HA) / β-fosforanu wapnia (β-TCP), tak jak np. maxresorb®. Pozyskiwanie kolagenu obejmuje wieloetapową procedurę oczyszczania, która efektywnie usuwa wszelkie białka nie-kolagenowe i elementy antygenowe.

Granulat maxresorb® produkowany jest przez wymieszanie hydroksyapatytu i β-fosforanu wapnia (60%/40%) w celu uzyskania jednorodnej ceramicznej masy, która zapewnia całkowicie jednorodną dystrybucję obu faz. Roztwór kolagenu mieszany jest z granulatem maxresorb®, aby uformować homogenną mieszaninę, formowaną w stożki. collacone max® utrzymuje objętość zębodołu i zapewnia rusztowanie dla wrastania kości i tworzenia nowej tkanki kostnej.

Cechy i zalety
– Utrzymanie objętości i zapobieganie zapadaniu się tkanek miękkich
– Łatwe posługiwanie się; może zostać wprowadzony bezpośrednio do zębodołu przy użyciu pęsety
– Zachowuje stabilność w obecności krwi/soli fizjologicznej i podczas aplikacji
– Całkowita resorpcja w kontrolowanym czasie dzięki granulkom syntetycznego fosforanu wapnia

In vivo – badania przedkliniczne collacone® max
Tworzenie nowej kości z collacone max® po 8 tygodniach gojenia na wieprzowym modelu zwierzęcym
PD Dr. Dr. D. Rothamel, Uniwersytet w Kolonii
Biokompatybilność i resorpcja collacone max® zostały zbadane po implantacji w czaszkę świni. Barwienie błękitem toluidyny preparatów histologicznych 8 tygodni po operacji ukazuje drobinki maxresorb® doskonale zintegrowane z nowopowstałą kością (niebieski). Składniki mineralne i tkanki niezmineralizowane widoczne odpowiednio jako czarne i białe.

Badanie wpływu collacone max® na gojenie kości u szczurów 3 tygodnie po operacji
Prof. Dr. Dr. Dr. h.c. R. Schnettler, Uniwersytety w Gießen and Marburgu
Obraz przeglądowy pokazuje defekt w obrębie przynasady kości udowej szczura. Już po 3 tygodniach gojenia nowopowstała kość widoczna jest wokół wszczepionego materiału. Mostki kostne tworzą się pomiędzy konglomeratami wszczepu.

1. Badanie histologiczne pokazuje integrację collacone max® z tkankami biorcy
2. Nowo powstała kość wokół materiału kościozastępczego
3. Ultra-cienki skrawek wszczepionego materiału w mikroskopii elektronowej

 

 

Aby uzyskać więcej informacji odwiedź stronę internetową www.rawexdental.com lub skontaktuj się telefonicznie.

Rawex Dental Sp. z o.o. Sp. K.
Al. Niepodległości 660 / 9a
81-854 Sopot
+48 (58) 553 03 66
biuro@rawexdental.com
www.rawexdental.com
www.facebook.com/RawexDental

 

* news sponsorowany


POWIĄZANE ARTYKUŁY

webinar
Zarządzanie bezpieczeństwem w gabinecie w dobie pandemii [webinar] Lekarz

Praca gabinetów stomatologicznych w okresie pandemii koronawirusa jest przedmiotem wielu dyskusji. Wszystkim zależy na zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa personelowi i pacjentom. Poza oczywistymi środkami ochrony osobistej, rynek oferuj...

lekarze dentyści - Dentonet.pl
Zarządzanie zespołem w stomatologii Lekarz

Wkraczając w zawodowe życie stomatologiczne, wielu z nas marzy o własnej praktyce, która będzie się rozwijała, powiększała i w przyszłości będzie zarabiała na nas. Na początku drogi, kiedy jesteśmy jeszcze pracownikami, snujemy wizje o przyszłej klin...

higiena w dobie koronawirusa - Dentonet.pl
Zarządzanie praktyką w dobie pandemii. Jak poukładać finanse? Lekarz

Koszty prowadzenia praktyki stomatologicznej wzrosły. Podnosić ceny dla pacjentów czy nie? Jak to zorganizować? Dodatkowa opłata epidemiologiczna czy wyższa cena za całość usługi? Jak i czy rozmawiać z pacjentami o wyższych cenach? A jeśli nie chcemy...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji