Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Zarządzanie zębodołem – zabezpieczenie przestrzeni

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zarządzanie zębodołem – zabezpieczenie przestrzeni

Zarządzanie zębodołem – zabezpieczenie przestrzeni

Resorpcja kości w następstwie naturalnego gojenia zębodołu
Natychmiast po ekstrakcji zęba, zębodół wypełnia się krwią i tworzy się skrzep. W ciągu tygodnia, nadciągające komórki naczyń, odpornościowe i komórki tkanki łącznej przebudowują skrzep w tkankę ziarninową, sukcesywnie zastępowaną przez prowizoryczną matrycę. Procesy wapnienia kości, rozpoczynające się od ścian zębodołu, prowadzą do uformowania nowej kości splotowatej, stopniowo wypełniającej zębodół i zastępowanej dojrzałą kością beleczkowatą.

Podczas naturalnego gojenia się zębodołu kość, która otaczała ząb ulega szybkiej resorpcji i zębodół traci swój kształt. Kiedy nowo powstała kość dojrzewa, wyrostek ponownie ulega redukcji. Zredukowany wyrostek i zapadnięte tkanki miękkie mogą powodować problemy estetyczne oraz utrudniać wprowadzenie implantu. Naturalne gojenie zębodołu poekstrakcyjnego związane jest z resorpcją kości.

 

Zarządzanie zębodołem poekstrakcyjnym z collacone® max
Główny cel zarządzania zębodołem poekstrakcyjnym to redukcja utraty kości wyrostka i poprawa efektu estetycznego finalnego uzupełnienia protetycznego. Zachowanie objętości kości wyrostka zapobiega konieczności dodatkowych zabiegów augmentacyjnych i umożliwia stabilne umocowanie implantu. Dodatkowo, pokrycie otwartej rany zapobiega komplikacjom poekstrakcyjnym, takim jak zapalenie kości zębodołu, bakteriemia i zakażenie rany chirurgicznej. collacone max® to złożony materiał, który utrzymuje objętość zębodołu i zapewnia rusztowanie dla wrastającej kości oraz formowania nowej tkanki kostnej. Stan zdrowia pacjenta i wskazania to, oprócz rodzaju użytego biomateriału, jedne z najważniejszych czynników decydujących o czasie gojenia i regeneracji.

collacone® max: stworzony by pasować
collacone® max został zaprojektowany tak, aby perfekcyjnie pasować w przestrzeń zębodołu poekstrakcyjnego i nie wymaga zwilżenia przed użyciem. Stożek łatwo jest umieścić w zębodole używając pęsety. Cechy collacone max® to wysoka łatwość w posługiwaniu się i łatwe wpasowanie się w zębodół poekstrakcyjny dzięki formie stożka.

Całkowita resorpcja biomimetycznego materiału złożonego collacone® max
collacone® max to biomimetyczny materiał złożony, przypominający swoim składem (kolagen i fosforan wapnia) naturalną kość. Kolagen zapewnia sygnały biologiczne promujące gojenie rany w zębodole, a dwufazowy fosforan wapnia stabilizuje objętość i umożliwia całkowitą resorpcję w określonym czasie.

Proces produkcji
collacone® max stworzony jest z wieprzowego kolagenu i hydroksyapatytu (HA) / β-fosforanu wapnia (β-TCP), tak jak np. maxresorb®. Pozyskiwanie kolagenu obejmuje wieloetapową procedurę oczyszczania, która efektywnie usuwa wszelkie białka nie-kolagenowe i elementy antygenowe.

Granulat maxresorb® produkowany jest przez wymieszanie hydroksyapatytu i β-fosforanu wapnia (60%/40%) w celu uzyskania jednorodnej ceramicznej masy, która zapewnia całkowicie jednorodną dystrybucję obu faz. Roztwór kolagenu mieszany jest z granulatem maxresorb®, aby uformować homogenną mieszaninę, formowaną w stożki. collacone max® utrzymuje objętość zębodołu i zapewnia rusztowanie dla wrastania kości i tworzenia nowej tkanki kostnej.

Cechy i zalety
– Utrzymanie objętości i zapobieganie zapadaniu się tkanek miękkich
– Łatwe posługiwanie się; może zostać wprowadzony bezpośrednio do zębodołu przy użyciu pęsety
– Zachowuje stabilność w obecności krwi/soli fizjologicznej i podczas aplikacji
– Całkowita resorpcja w kontrolowanym czasie dzięki granulkom syntetycznego fosforanu wapnia

In vivo – badania przedkliniczne collacone® max
Tworzenie nowej kości z collacone max® po 8 tygodniach gojenia na wieprzowym modelu zwierzęcym
PD Dr. Dr. D. Rothamel, Uniwersytet w Kolonii
Biokompatybilność i resorpcja collacone max® zostały zbadane po implantacji w czaszkę świni. Barwienie błękitem toluidyny preparatów histologicznych 8 tygodni po operacji ukazuje drobinki maxresorb® doskonale zintegrowane z nowopowstałą kością (niebieski). Składniki mineralne i tkanki niezmineralizowane widoczne odpowiednio jako czarne i białe.

Badanie wpływu collacone max® na gojenie kości u szczurów 3 tygodnie po operacji
Prof. Dr. Dr. Dr. h.c. R. Schnettler, Uniwersytety w Gießen and Marburgu
Obraz przeglądowy pokazuje defekt w obrębie przynasady kości udowej szczura. Już po 3 tygodniach gojenia nowopowstała kość widoczna jest wokół wszczepionego materiału. Mostki kostne tworzą się pomiędzy konglomeratami wszczepu.

1. Badanie histologiczne pokazuje integrację collacone max® z tkankami biorcy
2. Nowo powstała kość wokół materiału kościozastępczego
3. Ultra-cienki skrawek wszczepionego materiału w mikroskopii elektronowej

 

 

Aby uzyskać więcej informacji odwiedź stronę internetową www.rawexdental.com lub skontaktuj się telefonicznie.

Rawex Dental Sp. z o.o. Sp. K.
Al. Niepodległości 660 / 9a
81-854 Sopot
+48 (58) 553 03 66
biuro@rawexdental.com
www.rawexdental.com
www.facebook.com/RawexDental

 

* news sponsorowany


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Ekstrakcja zęba - Dentonet.pl
Utrata kości po ekstrakcji? Można i trzeba to ograniczać! Lekarz

- Według piśmiennictwa, po usunięcia zęba dochodzi do utraty 50% kości. Możemy temu znacząco zapobiec, stosując odpowiednie techniki - podkreśla w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Krzysztof Gronkiewicz, implantolog. Mówi też o skutkach zbyt długiego ...

Tytułowe
Sterowana regeneracja kości z użyciem allogenicznej płytki kortykalnej Lekarz

Opis przypadku - dr Carole Leconte (Paryż)Regeneracja kości jest efektem złożonej techniki, ale też magii procesów tkankowych. Postęp, jaki dokonał się w ostatnich kilku latach, spowodował poddanie w wątpliwość wielu obowiązujących dotychczas dogmató...

żuchwa 3D - Dentonet.pl
Biodruk 3D przyszłością medycyny? Trwają testy i badania Lekarz

Z druku 3D coraz częściej korzysta medycyna. Naukowcy testują obecnie biotusz jako materiał umożliwiający drukowanie narządów, kości czy tkanek. Prowadzone są próby na rzecz uzyskania rogówki, skóry, zastawek serca, a nawet samego serca. Obecnie funk...

ROZWIŃ WIĘCEJ
projekt stomatologiczny - Dentonet.pl
Wrocław: ruszył polsko-niemiecki projekt stomatologiczny Lekarz

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu wspólnie z Technische Universitat Dreseden, w ramach projektu NCBIR i BNBF za blisko 900 tys. euro będzie tworzyć platformę dla lekarzy ortodontów i chirurgów stomatologicznych.23 sierpnia 2019 r...

komórki macierzyste - Dentonet.pl
Czy komórki macierzyste pozwolą hodować nowe, zdrowe zęby? Lekarz

Przyszłością stomatologii może być hodowla zębów z komórek macierzystych. Naukowcom udało się już stworzyć tzw. pąki zębowe, które po wszczepieniu mogłyby rosnąć i wyglądać jak zwykłe zęby. Dzięki wykorzystaniu komórek można będzie też zregenerować z...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres