Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Zarządzanie zębodołem – zabezpieczenie przestrzeni

Publikacja:
Zarządzanie zębodołem – zabezpieczenie przestrzeni

Zarządzanie zębodołem – zabezpieczenie przestrzeni

Resorpcja kości w następstwie naturalnego gojenia zębodołu
Natychmiast po ekstrakcji zęba, zębodół wypełnia się krwią i tworzy się skrzep. W ciągu tygodnia, nadciągające komórki naczyń, odpornościowe i komórki tkanki łącznej przebudowują skrzep w tkankę ziarninową, sukcesywnie zastępowaną przez prowizoryczną matrycę. Procesy wapnienia kości, rozpoczynające się od ścian zębodołu, prowadzą do uformowania nowej kości splotowatej, stopniowo wypełniającej zębodół i zastępowanej dojrzałą kością beleczkowatą.

Podczas naturalnego gojenia się zębodołu kość, która otaczała ząb ulega szybkiej resorpcji i zębodół traci swój kształt. Kiedy nowo powstała kość dojrzewa, wyrostek ponownie ulega redukcji. Zredukowany wyrostek i zapadnięte tkanki miękkie mogą powodować problemy estetyczne oraz utrudniać wprowadzenie implantu. Naturalne gojenie zębodołu poekstrakcyjnego związane jest z resorpcją kości.

 

Zarządzanie zębodołem poekstrakcyjnym z collacone® max
Główny cel zarządzania zębodołem poekstrakcyjnym to redukcja utraty kości wyrostka i poprawa efektu estetycznego finalnego uzupełnienia protetycznego. Zachowanie objętości kości wyrostka zapobiega konieczności dodatkowych zabiegów augmentacyjnych i umożliwia stabilne umocowanie implantu. Dodatkowo, pokrycie otwartej rany zapobiega komplikacjom poekstrakcyjnym, takim jak zapalenie kości zębodołu, bakteriemia i zakażenie rany chirurgicznej. collacone max® to złożony materiał, który utrzymuje objętość zębodołu i zapewnia rusztowanie dla wrastającej kości oraz formowania nowej tkanki kostnej. Stan zdrowia pacjenta i wskazania to, oprócz rodzaju użytego biomateriału, jedne z najważniejszych czynników decydujących o czasie gojenia i regeneracji.

collacone® max: stworzony by pasować
collacone® max został zaprojektowany tak, aby perfekcyjnie pasować w przestrzeń zębodołu poekstrakcyjnego i nie wymaga zwilżenia przed użyciem. Stożek łatwo jest umieścić w zębodole używając pęsety. Cechy collacone max® to wysoka łatwość w posługiwaniu się i łatwe wpasowanie się w zębodół poekstrakcyjny dzięki formie stożka.

Całkowita resorpcja biomimetycznego materiału złożonego collacone® max
collacone® max to biomimetyczny materiał złożony, przypominający swoim składem (kolagen i fosforan wapnia) naturalną kość. Kolagen zapewnia sygnały biologiczne promujące gojenie rany w zębodole, a dwufazowy fosforan wapnia stabilizuje objętość i umożliwia całkowitą resorpcję w określonym czasie.

Proces produkcji
collacone® max stworzony jest z wieprzowego kolagenu i hydroksyapatytu (HA) / β-fosforanu wapnia (β-TCP), tak jak np. maxresorb®. Pozyskiwanie kolagenu obejmuje wieloetapową procedurę oczyszczania, która efektywnie usuwa wszelkie białka nie-kolagenowe i elementy antygenowe.

Granulat maxresorb® produkowany jest przez wymieszanie hydroksyapatytu i β-fosforanu wapnia (60%/40%) w celu uzyskania jednorodnej ceramicznej masy, która zapewnia całkowicie jednorodną dystrybucję obu faz. Roztwór kolagenu mieszany jest z granulatem maxresorb®, aby uformować homogenną mieszaninę, formowaną w stożki. collacone max® utrzymuje objętość zębodołu i zapewnia rusztowanie dla wrastania kości i tworzenia nowej tkanki kostnej.

Cechy i zalety
– Utrzymanie objętości i zapobieganie zapadaniu się tkanek miękkich
– Łatwe posługiwanie się; może zostać wprowadzony bezpośrednio do zębodołu przy użyciu pęsety
– Zachowuje stabilność w obecności krwi/soli fizjologicznej i podczas aplikacji
– Całkowita resorpcja w kontrolowanym czasie dzięki granulkom syntetycznego fosforanu wapnia

In vivo – badania przedkliniczne collacone® max
Tworzenie nowej kości z collacone max® po 8 tygodniach gojenia na wieprzowym modelu zwierzęcym
PD Dr. Dr. D. Rothamel, Uniwersytet w Kolonii
Biokompatybilność i resorpcja collacone max® zostały zbadane po implantacji w czaszkę świni. Barwienie błękitem toluidyny preparatów histologicznych 8 tygodni po operacji ukazuje drobinki maxresorb® doskonale zintegrowane z nowopowstałą kością (niebieski). Składniki mineralne i tkanki niezmineralizowane widoczne odpowiednio jako czarne i białe.

Badanie wpływu collacone max® na gojenie kości u szczurów 3 tygodnie po operacji
Prof. Dr. Dr. Dr. h.c. R. Schnettler, Uniwersytety w Gießen and Marburgu
Obraz przeglądowy pokazuje defekt w obrębie przynasady kości udowej szczura. Już po 3 tygodniach gojenia nowopowstała kość widoczna jest wokół wszczepionego materiału. Mostki kostne tworzą się pomiędzy konglomeratami wszczepu.

1. Badanie histologiczne pokazuje integrację collacone max® z tkankami biorcy
2. Nowo powstała kość wokół materiału kościozastępczego
3. Ultra-cienki skrawek wszczepionego materiału w mikroskopii elektronowej

 

 

Aby uzyskać więcej informacji odwiedź stronę internetową www.rawexdental.com lub skontaktuj się telefonicznie.

Rawex Dental Sp. z o.o. Sp. K.
Al. Niepodległości 660 / 9a
81-854 Sopot
+48 (58) 553 03 66
biuro@rawexdental.com
www.rawexdental.com
www.facebook.com/RawexDental

 

* news sponsorowany


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dzieciatkowski
"Maseczki w otwartej przestrzeni nie powinny wracać" Lekarz

– Maseczki w otwartej przestrzeni nie powinny wracać, dlatego, że akurat na wolnym powietrzu ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 jest bardzo niskie – mówi Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog, autor książki „Koronawirus SARS-CoV-2. Zagrożenie dla współczesnego ś...

opieka stomatologiczna
"Iluzoryczne" zabezpieczenie opieki stomatologicznej przez NFZ Lekarz

W opublikowanym stanowisku Naczelna Rada Lekarska podkreśliła, że sytuacja publicznej opieki stomatologicznej jest bardzo trudna, m.in. ze względu na wzrost kosztów prowadzenia działalności oraz dramatyczny poziom braku rentowności kontraktów stomato...

Romident artykul 5
Efektywne wykorzystanie przestrzeni w gabinecie? To możliwe! Lekarz

Nawet stosunkowo niewielki lokal da się zaprojektować i zaaranżować na gabinet stomatologiczny w taki sposób, by spełniał oczekiwania funkcjonalne pracujących w nim lekarzy, jak również był przyjazny pacjentom. Przykładem takiej realizacji jest plac...

ROZWIŃ WIĘCEJ
witamina D
Jak na przestrzeni tysiącleci ewoluowała witamina D? Lekarz

Zmiany trybu życia i migracje naszych przodków na wyższe szerokości geograficzne są powodem występujących dziś na całym świecie i dotyczących większości Polaków niedoborów witaminy D – udowodnił badacz z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PA...