Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych – co to jest?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych – co to jest?

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych – co to jest?

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych rozwija się na skutek zaniedbań w higienie jamy ustnej, nieprawidłowo wykonanego leczenia kanałowego czy urazu mechanicznego. Jego głównym objawem jest silny ból, któremu czasem towarzyszy obrzęk twarzy.

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych (do których zaliczamy ozębną, okostną oraz kość wyrostka zębodołowego) najczęściej jest wywoływane przez zakażenia bakteryjne miazgi wypełniającej komorę oraz kanały zęba. W przypadku nieleczonego zakażenia bakterie w końcu wysiewają się przez otwór w wierzchołku korzenia i atakują okoliczne tkanki. Mogą również dotrzeć do tkanek przyzębia od strony kieszonki dziąsłowej – tak dzieje się w przypadku pacjentów periodontologicznych.

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych niekiedy bywa spowodowane przez poważne urazy mechaniczne, takie jak zwichnięcie lub złamanie korzenia zęba. Następuje wówczas przekrwienie odcinka leżącego tuż za otworem okołowierzchołkowym, to zaś powoduje stan zapalny. Kolejną, choć dość rzadką przyczyną zmian okołowierzchołkowych, jest zakażenie szerzące się drogą krwionośną w przebiegu chorób zakaźnych. W takim przypadku zakażenie tkanek okołowierzchołkowych określamy mianem przyzębia objawowego.

Ostatnim czynnikiem, który może spowodować zapalenie tkanek okołowierzchołkowych są preparaty chemiczne, które podczas leczenia kanałowego zostały przepchnięte przez otwór korzeniowy i spowodowały uszkodzenie tkanek. Najczęściej są to materiały stomatologiczne używane do dewitalizacji miazgi lub do dezynfekcji kanałów korzeni.

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych – jak rozpoznać?

Głównym objawem stanu zapalnego tkanek otaczających korzeń zęba jest silny, samoistny ból, który trudno uśmierzyć za pomocą środków przeciwbólowych. Ból ten trwa bez żadnych przerw i z reguły nasila się pod wpływem ciepła lub po przyjęciu pozycji leżącej. Bardzo często towarzyszy mu obrzęk policzka oraz stan podgorączkowy.

W zależności od rodzaju zapalenia, ból może mieć charakter ćmiący lub pulsujący. W pierwszym przypadku ból może wskazywać na zapalenie surowicze, w którym dochodzi do martwicy miazgi oraz do obfitego wysięku surowiczego lub krwisto-surowiczego w kanale korzeniowym. Natomiast ból pulsujący jest wyraźnym symptomem, iż w tkankach okołowierzchołkowych rozwija się ropny stan zapalny.

Warto w tym miejscu dodać, iż ból charakterystyczny dla zapalenia tkanek okołowierzchołkowych może być przez pacjentów mylony z bólem, który towarzyszy chorobom miazgi. Jednak typowe dla infekcji tkanek okołowierzchołkowych jest nasilanie się bólu przy nagryzaniu i specyficzne uczucie „wysadzania” zęba z zębodołu.

Kolejnym sygnałem, świadczącym o rozwoju stanu zapalnego jest bolesność okolicy wierzchołkowej zęba oraz obecność uwypukleń na dziąśle. Jeżeli są one bolesne i zaczerwienione, świadczą o ostrym procesie zapalnym. Zmiany niebolesne natomiast obrazują przewlekły stan zapalny i sugerują obecność torbieli.

Większość z nas źle szczotkuje zęby. Mycie zębów powinno być dokładne, aby skutecznie zapobiec wielu dolegliwościom. Jak robić to prawidłowo?

AF

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lek na COVID - Dentonet.pl
Jest polski lek na COVID-19 Lekarz

Zawierający przeciwciała ozdrowieńców polski lek na COVID-19 jest bardzo obiecujący, ale trzeba jeszcze potwierdzić jego skuteczność w badaniach klinicznych – powiedział PAP wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lubelska spó...

PTS: Kwestionowanie opieki stomatologicznej jest niepożądane Lekarz

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w stanowczy sposób odniosło się do zaleceń WHO, by – ze względu na zagrożenie koronawirusem – rutynowe wizyty dentystyczne były odkładane w czasie. – Kwestionowanie zasadności opieki stomatologicznej oraz podważani...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stomatologia - Dentonet.pl
UK: COVID-19 jest szansą na reformę stomatologii? Lekarz

Brytyjski ekspert w dziedzinie epidemiologii wzywa – na łamach prestiżowego ogólnomedycznego czasopisma „The Lancet” – do podejmowania odważnych i radykalnych decyzji, które pozwolą zmienić dotychczasowy model funkcjonowania stomatologii w Zjednoczon...

szkolenia z endodoncji - Dentonet.pl
“Endodoncja dziecięca nie jest łatwa”

- To bardzo duży dział stomatologii dziecięcej. Moim zdaniem, mamy dużo trudniej niż w endodoncji dorosłych - opowiada prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres