Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych – co to jest?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych – co to jest?

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych – co to jest?

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych rozwija się na skutek zaniedbań w higienie jamy ustnej, nieprawidłowo wykonanego leczenia kanałowego czy urazu mechanicznego. Jego głównym objawem jest silny ból, któremu czasem towarzyszy obrzęk twarzy.

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych (do których zaliczamy ozębną, okostną oraz kość wyrostka zębodołowego) najczęściej jest wywoływane przez zakażenia bakteryjne miazgi wypełniającej komorę oraz kanały zęba. W przypadku nieleczonego zakażenia bakterie w końcu wysiewają się przez otwór w wierzchołku korzenia i atakują okoliczne tkanki. Mogą również dotrzeć do tkanek przyzębia od strony kieszonki dziąsłowej – tak dzieje się w przypadku pacjentów periodontologicznych.

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych niekiedy bywa spowodowane przez poważne urazy mechaniczne, takie jak zwichnięcie lub złamanie korzenia zęba. Następuje wówczas przekrwienie odcinka leżącego tuż za otworem okołowierzchołkowym, to zaś powoduje stan zapalny. Kolejną, choć dość rzadką przyczyną zmian okołowierzchołkowych, jest zakażenie szerzące się drogą krwionośną w przebiegu chorób zakaźnych. W takim przypadku zakażenie tkanek okołowierzchołkowych określamy mianem przyzębia objawowego.

Ostatnim czynnikiem, który może spowodować zapalenie tkanek okołowierzchołkowych są preparaty chemiczne, które podczas leczenia kanałowego zostały przepchnięte przez otwór korzeniowy i spowodowały uszkodzenie tkanek. Najczęściej są to materiały stomatologiczne używane do dewitalizacji miazgi lub do dezynfekcji kanałów korzeni.

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych – jak rozpoznać?

Głównym objawem stanu zapalnego tkanek otaczających korzeń zęba jest silny, samoistny ból, który trudno uśmierzyć za pomocą środków przeciwbólowych. Ból ten trwa bez żadnych przerw i z reguły nasila się pod wpływem ciepła lub po przyjęciu pozycji leżącej. Bardzo często towarzyszy mu obrzęk policzka oraz stan podgorączkowy.

W zależności od rodzaju zapalenia, ból może mieć charakter ćmiący lub pulsujący. W pierwszym przypadku ból może wskazywać na zapalenie surowicze, w którym dochodzi do martwicy miazgi oraz do obfitego wysięku surowiczego lub krwisto-surowiczego w kanale korzeniowym. Natomiast ból pulsujący jest wyraźnym symptomem, iż w tkankach okołowierzchołkowych rozwija się ropny stan zapalny.

Warto w tym miejscu dodać, iż ból charakterystyczny dla zapalenia tkanek okołowierzchołkowych może być przez pacjentów mylony z bólem, który towarzyszy chorobom miazgi. Jednak typowe dla infekcji tkanek okołowierzchołkowych jest nasilanie się bólu przy nagryzaniu i specyficzne uczucie „wysadzania” zęba z zębodołu.

Kolejnym sygnałem, świadczącym o rozwoju stanu zapalnego jest bolesność okolicy wierzchołkowej zęba oraz obecność uwypukleń na dziąśle. Jeżeli są one bolesne i zaczerwienione, świadczą o ostrym procesie zapalnym. Zmiany niebolesne natomiast obrazują przewlekły stan zapalny i sugerują obecność torbieli.

Większość z nas źle szczotkuje zęby. Mycie zębów powinno być dokładne, aby skutecznie zapobiec wielu dolegliwościom. Jak robić to prawidłowo?

AF

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

jak dbać o zęby w ciąży - Dentonet.pl
Jak w ciąży dbać o zęby? Praktyczne wskazówki Pacjent

Choroby przyzębia i zębów mają wpływ na przebieg ciąży: mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej noworodka czy stanu przedrzucawkowego przyszłej mamy. Specjaliści zalecają, by kobieta na samym początku ciąży, a jeszcze ...

ząb martwy
Ząb martwy – przyczyny, sposoby leczenia, metody wybielania Pacjent

Mianem zęba martwego potocznie określa się ząb, w którym doszło do obumarcia miazgi. Zazwyczaj jest ono skutkiem urazów mechanicznych albo bardzo zaawansowanej próchnicy. Ząb martwy trzeba koniecznie leczyć – w innym przypadku może powodować bolesne ...

endometr
Endometr – do czego służy lekarzowi dentyście to urządzenie? Pacjent

Endometr to urządzenie przeznaczone do pomiaru długości kanału zęba. Ułatwia to pracę lekarza stomatologa oraz znacznie zmniejsza ryzyko niepowodzeń w leczeniu endodontycznym. Niepowodzenia w leczeniu endodontycznym są najczęściej wynikiem pozostawie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zapalenie miazgi zęba
Zapalenie miazgi zęba - przyczyny, klasyfikacja, leczenie Pacjent

Zapalenie miazgi zęba to schorzenie będące częstą przyczyną wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jednym z czynników decydujących o powodzeniu leczenia jest prawidłowa diagnostyka i klasyfikacja choroby. Dlatego jeśli pacjent zgłasza się do gabinetu z ...

mechaniczne urazy zębów - Dentonet.pl
Mechaniczne urazy zębów w pracy asysty stomatologicznej Asysta

Zbliżają się wakacje, a więc czas, w którym do gabinetów stomatologicznych zgłasza się większa niż zazwyczaj liczba pacjentów z mechanicznymi urazami zębów. Warto więc znać podstawową klasyfikację tego typu kontuzji.Na urazy mechaniczne zębów narażon...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres