Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zapalenie okostnej zęba – przyczyny, objawy, metody leczenia

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zapalenie okostnej zęba – przyczyny, objawy, metody leczenia

Zapalenie okostnej zęba – przyczyny, objawy, metody leczenia

Zapalenie okostnej zęba to bardzo dokuczliwe schorzenie, objawiające się przede wszystkim niezwykle silnym bólem, promieniującym w kierunku szyi lub głowy. Przyczyny zapalenia mogą być różne – począwszy od nieleczonej próchnicy, przez nieusunięty odcinek korzenia aż po nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe. Zapalenie okostnej zęba za każdym razem wymaga fachowej pomocy stomatologicznej.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest okostna. Mianem tym określa się włóknistą błonę, otaczającą kość od zewnątrz. Jest ona bardzo silnie unerwiona i unaczyniona. W okostnej znajdują się niezwykle ważne dla wzrostu i regeneracji kości (np. po złamaniu) komórki kościotwórcze. Jej głównym zadaniem jest ochrona oraz odbudowa uszkodzonej tkanki kostnej. Okostna otacza wszystkie kości w organizmie, także te znajdujące się w jamie ustnej. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn dojdzie do jej podrażnienia, ze względu na silne unerwienie objawia się to bardzo silnym bólem. W przypadku jamy ustnej mowa wtedy o zapaleniu okostnej zęba.

Zapalenie okostnej zęba – przyczyny

Zapalenie okostnej zęba to proces, który rozwija się przez dłuższy czas. Jego przyczyn może być wiele. Zalicza się do nich m.in. nieleczona próchnica zębów – wówczas wywołujące schorzenie bakterie przedostają się w głąb tkanek, atakując także okostną. U wielu pacjentów zapalenie okostnej zęba jest również efektem nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego lub nieusuniętego fragmentu korzenia zębowego.

Zapalenie okostnej zęba – objawy

Jak już wcześniej wspomniano, głównym objawem zapalenia okostnej zęba jest bardzo silny ból w okolicy zainfekowanego miejsca, często promieniujący w kierunku uszu, głowy, szyi. Niekiedy dochodzi do tego opuchlizna i obrzęki warg oraz policzka, ogólne złe samopoczucie (np. gorączka), duszności, sącząca się z zęba ropa oraz szczękościsk.

Leczenie zapalenia okostnej zęba

Leczenie zapalenia okostnej zęba za każdym razem wymaga wizyty u stomatologa – przyjmowane w takich sytuacjach przez wielu pacjentów leki przeciwbólowe są jedynie rozwiązaniem doraźnym, które nie pomoże uporać się z problemem.

Pierwszym krokiem diagnostyki jest wykonanie u pacjenta zdjęcia rentgenowskiego, które obrazuje chorą tkankę i pozwala dobrać odpowiednie metody leczenia. Zalicza się do nich przede wszystkim terapia antybiotykowa, trwająca z reguły od 7 do 14 dni. Jeśli istnieje szansa na uratowanie zainfekowanego zęba, lekarz może zaproponować pacjentowi leczenie kanałowe. W innym przypadku konieczne jest usunięcie zęba oraz późniejsze leczenie protetyczne.

Uzupełnieniem profesjonalnego leczenia stomatologicznego jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Pacjentom poleca się często stosowanie płukanek z rumianku lub szałwii – są to rośliny o właściwościach przeciwzapalnych, które wspomagają działanie antybiotyków. Jeśli pacjent skarży się również na opuchliznę, można zdecydować się na zimne okłady, pamiętając, że lód należy przykładać do twarzy przez ręcznik, aby nie spowodować odmrożenia tkanek.

Stany zapalne w obrębie jamy ustnej mogą dotyczyć nie tylko okostnej, ale także zatok szczękowych. Co to są zatoki szczękowe? Jakie są objawy zapalenia zatok i jak się je leczy? Wyjaśnia dr n. med. Aleksander Przygoński.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

palenie papierosów - Dentonet.pl
Palenie tytoniu a ryzyko powikłań leczenia stomatologicznego Lekarz

Powszechnie znane skutki palenia to rozmaite choroby układu oddechowego i krążenia. Mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że zawierający kilka tysięcy szkodliwych substancji dym tytoniowy negatywnie wpływa na gojenie ran w jamie ustnej. Dlatego palac...

jak dbać o zęby w ciąży - Dentonet.pl
Jak w ciąży dbać o zęby? Praktyczne wskazówki dla pacjentek Pacjent

Choroby przyzębia i zębów mają wpływ na przebieg ciąży: mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej noworodka czy stanu przedrzucawkowego przyszłej mamy. Specjaliści zalecają, by kobieta na samym początku ciąży, a jeszcze ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
komórki macierzyste - Dentonet.pl
Czy komórki macierzyste pozwolą hodować nowe, zdrowe zęby? Lekarz

Przyszłością stomatologii może być hodowla zębów z komórek macierzystych. Naukowcom udało się już stworzyć tzw. pąki zębowe, które po wszczepieniu mogłyby rosnąć i wyglądać jak zwykłe zęby. Dzięki wykorzystaniu komórek można będzie też zregenerować z...

Ząb martwy – przyczyny, sposoby leczenia, metody wybielania Pacjent

Mianem zęba martwego potocznie określa się ząb, w którym doszło do obumarcia miazgi. Zazwyczaj jest ono skutkiem urazów mechanicznych albo bardzo zaawansowanej próchnicy. Ząb martwy trzeba koniecznie leczyć – w innym przypadku może powodować bolesne ...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Jaroslawek
To chyba jeden z najgorszych rodzajów bólu, jaki mi się przytrafił.
Oceń komentarz:     38: : 3 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres