Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Zamiast wyrywać, spróbuj wyleczyć

Publikacja:
Zamiast wyrywać, spróbuj wyleczyć

Zamiast wyrywać, spróbuj wyleczyć

Obecnie wiele zębów „skazanych” na usunięcie da się wyleczyć. Jest to możliwe dzięki wąskiej dziedzinie stomatologii zwanej endodoncją.

Leczenie endodontyczne to nic innego jak leczenie kanałowe. Leczenie to polega w dużym uproszczeniu i nie zagłębiając się w szczegóły na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory oraz z systemu kanałowego korzeni zębów, mechanicznym i chemicznym opracowaniu tego systemu, a następnie szczelnym wypełnieniu materiałami specjalnie do tego celu stworzonymi.

Kluczem do sukcesu leczenia kanałowego jest mechaniczne i chemiczne oczyszczenie i poszerzenie kanałów korzeniowych na całej ich długości. Jest to możliwe dzięki specjalnie do tego celu stworzonym i ciągle udoskonalanym narzędziom kanałowym.
Mechaniczne opracowanie systemu kanałów korzeniowych jest wspomagane obfitym płukaniem kanałów takimi środkami chemicznymi jak: podchloryn sodu, kwas cytrynowy i alkohol izopropylowy. Środki te mają za zadanie zdezynfekować i pomóc oczyścić cały system kanałowy.
Jak wspomniałem bardzo ważne jest to, aby system kanałów był opracowany na całej jego długości. Dzięki urządzeniu zwanemu endometrem możemy zmierzyć długość kanału korzeniowego z dużą dokładnością. Jest tu wykorzystywane zjawisko różnej przewodności prądu elektrycznego przez tkanki zębowe i znajdujące się poza zębem. Liczne badania udowodniły, że powszechnie stosowana metoda pomiaru długości kanału korzeniowego oparta tylko na zdjęciu rentgenowskim jest bardzo często zawodna.
W leczeniu endodontycznym nieocenionym jest również mikroskop zabiegowy. Dzięki temu urządzeniu możemy zlokalizować liczne ujścia kanałowe, które bez niego są niewidoczne, a następnie dokładnie opracować cały system kanałowy. Stosując mikroskop możemy wręcz zajrzeć do wnętrza kanału i pod kontrolą wzroku przeprowadzić prawidłowe leczenie.
Po opracowaniu systemu kanałowego, oczyszczeniu a następnie jego osuszeniu przystępujemy do wypełniania kanału. Materiałem stosowanym do wypełniania kanałów jest materiał zwany gutaperką. Wprowadza się go do kanału z niewielką ilością uszczelniacza na wcześniej określoną głębokość, a następnie upycha się go po wcześniejszym podgrzaniu i uplastycznieniu, tak by materiał wypełnił szczelnie opracowany kanał nie pozostawiając pęcherzyków powietrza.
Dopiero teraz możemy przystąpić do odbudowy korony zęba materiałami wypełnieniowymi lub bardzo często koroną protetyczną. Tak przeleczony ząb ma szansę służyć jeszcze przez wiele, wiele lat. Leczenie endodontyczne jest pracochłonne i czasochłonne. Wymaga specjalistycznego, drogiego oprzyrządowania oraz wiedzy i umiejętności. I dlatego też nie jest tanie.
Alternatywą dla leczenia endodontycznego jest usunięcie chorego zęba. Bardzo często jest to poważny dylemat dla pacjenta: czy usunąć ząb i mieć szybko i tanio (lub bezpłatnie) „problem z głowy”, czy też „skazywać się” na dość kosztowne leczenie i próbować go ratować. Ostateczną decyzję oczywiście podejmuje pacjent, tym nie mniej ekstrakcja zęba najczęściej nie rozwiązuje problemu.
 

 

Lek. stom. Rafał Łaszkiewicz

(Autor jest stomatologiem, specjalizującym się w leczeniu endodontycznym, członkiem listy dyskusyjnej www.endodoncja.pl. Na tych stronach znajduje się również wykaz gabinetów specjalizujących się w leczeniu kanałowym zębów)


POWIĄZANE ARTYKUŁY

banner zjecie 850x400
Czym są bolesne zmiany w jamie ustnej i jak można je wyleczyć?

Zapalenie jamy ustnej to ból lub stan zapalny w obrębie jamy ustnej, który może występować na policzkach, dziąsłach, na wewnętrznej stronie ust lub na języku. Najczęstsze formy zapalenia jamy ustnej to opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, znane równie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
trzecie zeby
Trzeci komplet zębów zamiast implantów stomatologicznych? Lekarz

Naukowcy z Poznania, Warszawy i Torunia próbują wyhodować "trzecie" zęby, opierając się na możliwościach, jakie dają obecne w dziąsłach komórki macierzyste. Docelowo takie prace mogą pomóc wyeliminować potrzebę stosowania implantów albo stworzyć tkan...

Up clinic artykul 3
Jak wyleczyć marketing internetowy w gabinecie stomatologicznym? Lekarz

W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak stawiać pierwsze kroki i zacząć rozwijać marketing w gabinecie stomatologicznym. Zobaczysz, jakie obszary należy rozwijać w pierwszej kolejności, jakie działania są priorytetowe i co zrobić, jeśli nie masz czas...

ekstrakcja zeba
University of Rochester: co zamiast opioidów po ekstrakcji? Lekarz

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z University of Rochester (USA) porównano dwie grupy pacjentów, którzy poddali się ekstrakcji zębów w lokalnej klinice stomatologicznej. Celem badania było znalezienie alternatywy dla opioidowych środków prze...

tabletki do zebow
Tabletki zamiast pasty do zębów? Wady i zalety okiem higienistki Asysta

Na stronach brytyjskiego portalu stomatologicznego Dentistry.co.uk higienistka Lottie Manahan, pracująca na co dzień w jednej z klinik dentystycznych w Londynie, omawia wady i zalety pasty do zębów w tabletkach (choć należałoby mówić raczej o tabletk...

szczepionka przeciw COVID - Dentonet.pl
50 osób zamiast 4000. Zamykane punkty szczepień Lekarz

Kolejne punkty szczepień przeciwko COVID-19 zawieszają działalność. - Główny powód to brak zainteresowania ze strony pacjentów, ale nie bez znaczenia jest też trwający sezon urlopowy i związane z tym braki kadrowe w poszczególnych placówkach - inform...