Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Zadowoleni z pracy, finansów i własnych osiągnięć

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zadowoleni z pracy, finansów i własnych osiągnięć

Zadowoleni z pracy, finansów i własnych osiągnięć

W „Diagnozie Społecznej 2015” naukowcy stworzyli portret psychologiczno-społeczny 51 grup zawodowych. Obok przedstawicieli tak różnych profesji, jak fryzjerzy i kosmetyczki, artyści i dziennikarze, urzędnicy państwowi, robotnicy, dyrektorzy czy kierowcy pod lupą ankieterów znaleźli się przedstwiciele zawodów medycznych: lekarze, dentyści i weterynarze.

Naukowcy pod kierownictwem prof. Janusza Czapińskiego i prof. Tomasza Panka wyodrębnili w próbie osób aktywnych zawodowo 51 grup (każda z nich była reprezentowana przez co najmniej 70 osób). Grupa lekarzy, weterynarzy i dentystów, która wzięła udział w sondażu, liczyła 95 osób. Badacze pytali respondentów o różne aspekty ich życia, zarówno zawodowe jak i prywatne. Wyniki ankiety okazały się zaskakujące – najbardziej zadowoloną z życia grupą zawodową okazali się lekarze, weterynarze oraz dentyści.

Średnia dla wskaźnika „bardzo szczęśliwy” wyniosła dla wszystkich grup 14 proc. I właśnie tak wysokie poczucie szczęścia zadeklarowała aż jedna czwarta przepytanych lekarzy (najwięcej ze wszystkich grup zawodowych). Najmniej osób „bardzo szczęśliwych” było wśród rolników produkujących na potrzeby własne (5 proc.).

Zadowoleni z pracy i zarobków

Okazało się również, że nie ma bardziej zadowolonej z pracy grupy niż lekarze, weterynarze i dentyści – taką deklarację złożyło 75 proc. z nich. Najmniej zadowoleni z pracy okazali się robotnicy zatrudnieni w górnictwie i budownictwie – 28 proc. Śednia dla wszystkich grup wyniosła 46 proc.

Lekarze, weterynarze i dentyści byli również grupą, która zadeklarowała najwyższe miesięczne dochody netto spośród wszystkich grupa zawodowych – 5542 zł. Na drugim miejscu znaleźli się przedstawiciele władzy i dyrektorzy (5539 zł), a na ostatnim – pomoce i sprzątaczki – 1426 zł (średnia dla wszystkich grup – 2392 zł).

Co za tym idzie lekarze, weterynarze i dentyści uznali swoją sytuację finansową za satysfakcjonującą – taką opinię wyraziło 61 proc. uczestników sondażu. Co ciekawe – identyczny odsetek zanotowała grupa dyrektorów i przedstawicieli władzy. Natomiast średnia zadowolenia z sytuacji finansowej wszystkich grup wyniosła 35 proc.

W tej sytuacji nie dziwi fakt, że niewielu lekarzy, weterynarzy i dentystów z badanej grupy wyraziło chęć emigracji (zaledwie 3 proc.).

Wśród doktorów spory jest też odsetek zadowolonych ze swoich osiągnięć – 66 proc. Medyków wyprzedzają jedynie prawnicy – 83 proc. i nauczyciele akademiccy – 71 proc. (średnia dla wszystkich grup zawodowych wynosi 45 proc.).

Nauka, życie rodzinne i zdrowie

Badanie wykazało, że lekarze, weterynarze i dentyści stanowią grupę, która poświęca najwięcej czasu na naukę. Jest to też grupa, w której jest raczej równa relacja między kobietami a mężczyznami (w badanej grupie było 52 proc. pań).

Także życie rodzinne lekarzy, weterynarzy i dentystów należy udać za udane. Aż 61 proc. ankietowanych jest w związkach małżeńskich, natomiast rozwodnicy (lub w stanie separacji) stanowią zaledwie 7 proc. respondentów.

A jak ze zdrowiem? Nieźle – zaledwie 0,3 proc. lekarzy, weterynarzy i dentystów zgłasza poważne symptomy chorobowe (ponad dwa razy mniej niż średnia dla wszystkich grup zawodowych), a 55 proc. jest ze swojego zdrowia zadowolonych (średnia – 52). Otyłych wśród przedstawicieli zawodów medycznych o bardzo wysokich kwalifikacjach jest 14 proc. Zaskakujący może być fakt, że najwyższy wskaźnik otyłości wykryto wśród pracowników ochrony, czyli „strażaków, policjantów i zawodów pokrewnych” – 32 proc.

Niestety, w grupie badanych doktorów jest 28 proc. palaczy tytoniu i aż 13 proc. nadużywających alkoholu. Plasuje to medyków na niechlubnym trzecim miejscu pośród 51 grup zawodowych. Drugie miejsce zajmują operatorzy maszyn i urządzeń górniczych (23 proc), natomiast pierwsze – twórcy, artyści, literaci oraz dziennikarzy (24 proc.).

Lekarze, weterynarze i dentyści a kwestie społeczne

„Diagnoza Społeczna 2015” ujawniła jeszcze kilka ciekawych prawidłowości. Na przykład, lekarze, weterynarze lub dentyści raczej ufają ludziom – taką deklarację złożyło 23 proc. z nich, przy czym dwa lata wcześniej było ich o 3 pkt. proc. więcej.

Badaczy zastanowił stosunkowo niski odsetek miłośników demokracji wśród doktorów – jest ich zaledwie 56 proc. Dla porównania, wśród twórców, artystów, literatów i dziennikarzy jest ich 77 proc. (najwięcej ze wszystkich grup).

Natomiast stosunkowo wysoką pozycję zajmują doktorzy przy wskaźniku „odsetek łamiących prawo” – deklarację taką złożyło 9,3 proc. lekarzy, dentystów i weterynarzy (dwa lata wcześniej – 3,3 proc.). Warto przy tym nadmienić, że w porównaniu z poprzednią edycją Diagnozy Społecznej (sprzed dwóch lat) znacznie wzrosła skala korupcji w ochronie zdrowia.

B.Sz.

Źródło:OIL w Warszawie


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Najczęstsze błędy w pracy na cztery ręce Asysta

O współpracy asystentki z lekarzem dentystą podczas zabiegów endodontycznych, ale też o najczęstszych błędach pojawiających się przy fotelu, niezależnie od rodzaju przeprowadzanego zabiegu, opowiada w rozmowie z Dentonetem dypl. hig. stom. Martyna Za...

ocena dentysty w sieci - Dentonet.pl
NIL o ocenianiu pracy lekarzy dentystów w Internecie Lekarz

Naczelna Izba Lekarska opublikowała stanowisko dotyczące funkcjonowania w sieci portali publikujących dane lekarzy i lekarzy dentystów, a także umożliwiających pacjentom ich ocenę. Według NIL, w przestrzeni publicznej może mieć miejsce tylko rzetelne...

zagrożenia w pracy higienistki - Dentonet.pl
Zagrożenia w pracy higienistki – jak się zabezpieczyć? Asysta

Asystentki i higienistki stomatologiczne są narażone w miejscu pracy nie tylko na kontakt ze szkodliwymi drobnoustrojami, ale także na nieszczęśliwe wypadki, które mogą skutkować uszczerbkiem na zdrowiu. We wszystkich tych sytuacjach pomocne może oka...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
MZ o pracy szkolnych gabinetów stomatologicznych Lekarz

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiedział na interpelację posłanki Urszuli Nowogórskiej w sprawie szkolnych gabinetów stomatologicznych. Poinformował, że wychodząc naprzeciw potrzebom świadczeniodawców, planowane jest elastyczne kształtowanie...

maseczki ochronne - Dentonet.pl
45 minut w maseczce i konieczna przerwa w pracy Asysta

Hiszpańscy pulmonolodzy zalecają, by po 45 minutach noszenia maseczki ochronnej zrobić sobie 5 minut przerwy, tak aby układ oddechowy mógł popracować swobodnie. Zbyt długie noszenie maseczek może powodować choroby układu oddechowego lub zmiany dermat...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres