Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Zadławienie w gabinecie stomatologicznym – jak reagować?

2 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zadławienie w gabinecie stomatologicznym – jak reagować?

Zadławienie w gabinecie stomatologicznym – jak reagować?

Podczas przeprowadzania zabiegów stomatologicznych może dojść do wielu niespodziewanych wypadków. Jednym z najbardziej niebezpiecznych jest zadławienie się pacjenta. Zarówno lekarz, jak i asystentka stomatologiczna powinni znać zasady pierwszej pomocy w takich sytuacjach.

Zadławienie pacjenta to jeden z najbardziej niebezpiecznych stanów nagłych, do których może dojść w gabinecie stomatologicznym. Grozi on bowiem niedrożnością dróg oddechowych, która w przypadku niepodjęcia pierwszej pomocy w ciągu 5 minut może doprowadzić do śmierci pacjenta. W literaturze stomatologicznej opisuje się przypadki, kiedy pacjent podczas zabiegu stomatologicznego zadławił się wypełnieniem, wiertłem, igłami, usuwanym zębem, a nawet protezą czy elementem aparatu ortodontycznego.

Do zadławienia dochodzi nagle. Objawy tego stanu są dość charakterystyczne: pacjent ma problemy z nabraniem powietrza do płuc i wykonaniem wdechu, nie może mówić, chwyta się za gardło, zaczyna charczeć i kaszleć. Pierwszą czynnością wykonywaną w takiej sytuacji powinno być usunięcie wszystkich ciał obcych znajdujących się w jamie ustnej pacjenta, takich jak wałki ligniny czy protezy. Przy próbach złapania oddechu może bowiem dojść do kolejnego zadławienia.

Jeśli jest to możliwe, pacjenta należy zachęcać do kaszlu – w większości przypadków silne odkasływanie wystarcza do usunięcia ciała obcego. Ważne jest to, żeby kasłanie odbywało się w pozycji jak najmocniej wychylonej do przodu. Odkasływanie można ułatwić, lekko uderzając pacjenta dłonią ułożoną w tzw. łódkę w okolice między łopatkami. Uwaga! Uderzania nie wolno wykonywać, jeśli osoba poszkodowana stoi lub siedzi wyprostowana – wówczas ciało obce mogłoby przesunąć się głębiej do oskrzeli.

Jeżeli procedura ta nie przynosi rezultatów, konieczne jest wykonanie tzw. rękoczynu Heimlicha. Mówiąc w skrócie, polega on na wywarciu nacisku na przeponę, dzięki czemu sprężone powietrze z dróg oddechowych wypycha na zewnątrz znajdujące się w tchawicy ciało obce. Rękoczyn Heimlicha należy wykonywać na zmianę z uderzeniami w okolice między łopatkami do momentu odkrztuszenia ciała obcego lub utraty przez poszkodowanego przytomności.

W przypadku utraty przytomności, należy niezwłocznie rozpocząć resuscytację, jednocześnie wzywając pogotowie. Pacjenta trzeba ułożyć bezpiecznie na ziemi, odchylić jego głowę do tyłu i sprawdzić, czy zalegające ciało obce można bezpiecznie usunąć np. przy pomocy dłoni. Jeśli nie jest to możliwe, należy przeprowadzać resuscytację, zaczynając od 30 ucisków na klatkę piersiową. Być może spowodują one wypchnięcie ciała obcego do jamy ustnej. Gdy pacjent nie oddycha, wykonuje się mu 2 wdechy i kontynuuje resuscytację (30 uciśnięć, 2 wdechy) aż do momentu przyjazdu pogotowia.

W trakcie pierwszej pomocy przy zadławieniu oraz innych stanach nagłych, ważne jest zachowanie spokoju i opanowania. Jeśli wiedza i umiejętności zespołu stomatologicznego w tym zakresie nie są wystarczające, warto rozważyć wzięcie udziału w profesjonalnym kursie z pierwszej pomocy.

Zgodnie z zapisami ustawy o działalności leczniczej, lekarz powinien posiadać w gabinecie sprzęt niezbędny do udzielania pierwszej pomocy. Co zawiera apteczka dedykowana do gabinetu stomatologicznego?

AF
Fot. Wetmount, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Hejt w gabinecie stomatologicznym? To zdarza się zbyt często! Lekarz

Ponad połowa polskich lekarzy dentystów miała nieprzyjemne sytuacje w gabinetach, gdzie pacjenci stawali się agresywni czy wulgarni. Na szczęście większość lekarzy mających takie doświadczenia podkreśla, że są to sporadyczne przypadki.  Dane te poch...

lekarz dentysta - Dentonet.pl
Problemy z leczeniem stomatologicznym w raporcie RPP Lekarz

Zespół ekspertów pod kierunkiem Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca opracował raport podsumowujący problemy pacjentów zgłaszane do Biura Rzecznika Praw Pacjenta w czasie epidemii SARS-CoV-2 od stycznia do września 2020 r. Opisano w nim obs...

dentysta - Dentonet.pl
USA: segregacja rasowa w... leczeniu stomatologicznym? Lekarz

Nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej, w tym stomatologicznej, białych i kolorowych obywateli Stanów Zjednoczonych nie są zagadnieniem nowym, nie mają też jednej przyczyny. Przeprowadzone w ostatnim czasie badania dowodzą, że w szczególnie trud...

ROZWIŃ WIĘCEJ
pierwsza pomoc - Dentonet.pl
Stany nagłe w gabinecie stomatologicznym [video] Asysta

– Zapraszam do udziału w konferencji ASYSDENT, podczas której będę prowadził wykład dotyczący profesjonalnych zasad organizacji działań w sytuacjach nagłego zagrożenia życia w gabinecie. Wiele osób twierdzi, że ma w tej dziedzinie wiedzę, posiada cer...

koronawirus - Dentonet.pl
Łańcut: koronawirus w gabinecie stomatologicznym Lekarz

Jak poinformował portal lancut.gada.pl, u pracowników jednego z gabinetów stomatologicznych na terenie powiatu wykryto koronawirusa. Kwarantannie poddano w związku z tym 116 osób. Po otrzymaniu informacji o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa u ...

Dodaj komentarz (2 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres