Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Ząbkowanie – trudne dla dziecka i rodziców

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Ząbkowanie – trudne dla dziecka i rodziców

Ząbkowanie – trudne dla dziecka i rodziców

Ząbkowanie to bardzo trudny okres zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. U tych pierwszych oznacza on swędzenie, ból i obrzęki a u drugich – nieprzespane noce. Na szczęście istnieją proste i skuteczne metody, aby pomóc dziecku przetrwać ten nieprzyjemny czas.

Ząbkowanie z reguły zaczyna się około 5-6 miesiąca życia dziecka, choć oczywiście jest to kwestia indywidualna. Maluch zaczyna wówczas wkładać do buzi piąstki oraz wszystko, co tylko udaje mu się złapać do rączki, ssie palce, staje się niespokojne, często płacze, niekiedy pojawiają się również stany podgorączkowe oraz biegunki. Wszystkie te objawy świadczą o tym, że dziecko odczuwa swędzenie i ból, a wkładanie wszystkiego do buzi to jego naturalny sposób na złagodzenie dolegliwości. Dla rodziców ząbkowane oznacza zaś próby ukojenia niespokojnego niemowlęcia, a często także nieprzespane z powodu jego płaczu noce.

Niezbędny gryzak

Nieodzownym akcesorium podczas ząbkowania jest popularny gryzak. To niepozorne akcesorium masuje opuchnięte dziąsła dziecka, łagodzi ból oraz swędzenie. Gryzak przede wszystkim musi charakteryzować się bezpieczeństwem – wybierać należy produkty sprawdzonych marek, posiadające niezbędne atesty, m.in. Instytutu Matki i Dziecka. Wówczas rodzice będą mieli pewność, że nie rozpadnie się on podczas użycia, maluch nie połknie drobnej części, a materiał, z którego jest wykonany nie spowoduje reakcji alergicznych.

W sklepach znaleźć może rozmaite rodzaje gryzaków. Gryzak wodny jest polecany w pierwszym okresie ząbkowania, kiedy dziecko odczuwa największy ból. Wypełniony jest zazwyczaj wodą lub specjalnym żelem, a dodatkowo posiada masujące wypustki. Przed użyciem można go na chwilę włożyć do lodówki. Sporą popularnością cieszą się również gryzaki z funkcją grzechotki, piszczące, a nawet z pojemniczkiem przeznaczonym do podawania pokarmu.

Pamiętać należy, że gryzak używany przez dziecko należy codziennie myć oraz wyparzać we wrzątku, aby uniemożliwić rozwój szkodliwych dla zdrowia bakterii i grzybów.

Sprawdzone sposoby na ząbkowanie

Aby dodatkowo nie podrażniać opuchniętych i obolałych dziąseł maluszka, w okresie ząbkowania lepiej podawać mu potrawy oraz napoje w temperaturze pokojowej. Zbyt ciepła żywność dodatkowo rozgrzewa tkanki i potęguje dolegliwości bólowe. Dodatkowo, dziecku mogą pomóc ziołowe napary. Herbatka z melisy ułatwi zasypianie, zaś rumianek ma działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwobrzękowe. W aptekach znaleźć można również wiele rozmaitych maści do smarowania dziąseł. Ich stosowanie należy jednak skonsultować z pediatrą.

Warto pamiętać, że ząbkowanie to idealny moment na pierwszą wizytę u dentysty. Lekarz sprawdzi wówczas, czy przebiega ono w sposób prawidłowy, a rodzice dowiedzą się, jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka. Wizyty należy powtarzać co około trzy miesiące. Jeżeli rodzice zapomnieli o kontroli stomatologicznej podczas ząbkowania, muszą bezwzględnie pojawić się u dentysty, gdy maluch ma 3 lata i wszystkie zęby mleczne.

AF

Fot. PublicDomainPictures, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

dziecko w gabinecie - Dentonet.pl
Dziecko w twoim gabinecie: 5 porad, które usprawnią wizytę Lekarz

Wielu lekarzy dentystów obawia się przyjmować dzieci. Zakładają, że nie poradzą sobie z płaczem, napadami złości i brakiem współpracy malucha, który nijak nie chce zrozumieć, że leczenie służy jego zdrowiu. Oczywiście wskazane są wizyty adaptacyjne, ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
mycie zębów - Dentonet.pl
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów? Kilka porad psychologa Pacjent

Racjonalne argumenty o potrzebie codziennego mycia zębów nie zawsze trafiają do dorosłych, nie wspominając już o dzieciach. Straszenie maluchów chorobami zębów to także ślepa uliczka. Lepiej wykazać się kreatywnością! Z przekonaniem dziecka o potrze...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres