Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Gdy ząb mądrości staje się kłopotem…

Brak komentarzy | Publikacja:
Gdy ząb mądrości staje się kłopotem…

Gdy ząb mądrości staje się kłopotem…

Wyrastanie ósemek, czyli tzw. zębów mądrości, to bardzo nieprzyjemny czas, któremu towarzyszą ból, opuchlizna, a niekiedy nawet kłopoty z mową czy spożywaniem pokarmów. Podpowiadamy co robić, gdy ząb mądrości staje się kłopotem.

Mianem zębów mądrości lub ósemek nazywa się potocznie trzecie zęby trzonowe. Człowiek posiada cztery takie zęby – są one położone najgłębiej w jamie ustnej zarówno w żuchwie, jak i w szczęce. Okres wyrzynania się ósemek to indywidualna kwestia. Najczęściej przypada on między 17. a 25. rokiem życia, choć niekiedy ząb mądrości pojawia się dopiero u 40-latków. Czasem ósemki nie wyrastają w ogóle, u wielu osób nie wyrzynają się całkowicie lub rosną pod nieprawidłowym kątem. Ze względu na trudny dostęp do nich oraz zaleganie resztek pokarmów w ich okolicach, są najbardziej narażone na próchnicę. Jeszcze kilkanaście lat temu panował pogląd, że ósemki należy bezwzględnie usuwać. Obecnie, jeśli zęby mądrości mają prawidłowe położenie oraz są zdrowe, odchodzi się od tego typu praktyk.

Ząb mądrości i ból  – jak go zminimalizować?

W większości przypadków wyrzynaniu się zębów mądrości towarzyszy ból w okolicy dziąsła lub całej szczęki oraz opuchlizna, która niekiedy jest widoczna nawet na twarzy. Spory odsetek osób ma wówczas kłopoty z jedzeniem i mową, a dolegliwości utrudniają efektywny wypoczynek. Pojawić się może także lekki stan podgorączkowy. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby zminimalizować te przykre dolegliwości.

Ból spowodowany wyrastaniem ósemek z powodzeniem łagodzą dostępne bez recepty popularne leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, paracetamol czy pyralgina. Można je zażyć w sposób tradycyjny, czyli połknąć i popić wodą, ale także rozkruszyć i powstałym dzięki temu proszkiem nasmarować bolące miejsce. Do dziąsła warto także przyłożyć wacik nasączony wyciągiem z szałwii, która działa przeciwbólowo oraz przeciwbakteryjnie. Opuchliznę zminimalizują natomiast zimne okłady na twarz.

Choć w okresie wyrzynania się zębów mądrości higiena jamy ustnej może sprawiać sporo kłopotów, absolutnie nie wolno z niej rezygnować. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnej, bardzo miękkiej szczoteczki do zębów, której używanie nie będzie dodatkowo podrażniało obolałych i opuchniętych miejsc. W tym czasie warto także zrezygnować ze spożywania twardych, bardzo zimnych lub gorących pokarmów.

Wyrastający ząb mądrości trzeba uważnie obserwować. Jeśli jest on od razu zniszczony przez próchnicę, kaleczy wewnętrzną stronę policzka lub jego pojawienie się powoduje silne ściśnięcie sąsiednich zębów, należy koniecznie odwiedzić dentystę i rozważyć usunięcie ósemki. To dość trudny zabieg – zarówno z powodu trudnego dostępu do zęba, jak i jego mocnego połączenia ze szczęką. Wykonywany przez doświadczonego stomatologa nie powinien jednak sprawić większych problemów. Czasami konieczne jest jedynie założenie szwów na dziąsło, aby zapobiec nadmiernemu krwawieniu.

AF


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji