Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Ząb lubi towarzystwo, czyli na czym polega fenomen Godona

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Ząb lubi towarzystwo, czyli na czym polega fenomen Godona

Ząb lubi towarzystwo, czyli na czym polega fenomen Godona

Brak nawet pojedynczego zęba ma olbrzymi wpływ na funkcjonowanie układu stomatognatycznego. Jakiekolwiek ubytki w uzębieniu – nieważne, czy dotyczą trzonowców, przedtrzonowców, kłów czy siekaczy – wywołują zaburzenia w obrębie całego łuku zębowego. Z czasem doprowadzają do deformacji zgryzu, a tym samym wpływają negatywnie na estetykę twarzy.

Nasze zęby stoją w łuku jeden obok drugiego. Dzięki temu, że stykają się ze sobą, stanowią jedną funkcjonalną całość. Siła żucia działa na ząb z góry, ponieważ jednak jest on elementem większego układu, siła ta zostaje przeniesiona także na zęby sąsiednie. Tymczasem jeżeli w łuku zębowym zabraknie jednego elementu, sąsiadujący z pustym miejscem ząb zostanie nadmiernie obciążony, stopniowo także zacznie się przechylać. Z czasem – poddany siłom żucia i pozbawiony oparcia swojego sąsiada – może ulec rozchwianiu, ukruszeniu lub pęknięciu.

Pacjenci sądzą, iż przesuwanie zębów polega na tym, iż zęby sąsiadujące z pustym miejscem oddalają się od swoich sąsiadów bądź "rozsuwają" w obrębie łuku zębowego, częściowo wypełniając powstałą lukę. Tymczasem zęby, zwłaszcza dolne trzonowe, zachowują się zupełnie inaczej. Mówiąc obrazowo, "kładą" się na zębie z przodu, czyli coraz mocniej przechylają w jego stronę. W efekcie tworzy się między nimi wolna trójkątna przestrzeń, w którą trudno potem zmieścić implant, protezę lub koronę. Powstaje za to idealne siedlisko dla bakterii bytujących na nagromadzonych w tym miejscu resztkach pokarmowych.

Mało tego – ząb, przechylając się mocno w jedną stronę, zacznie wystawać drugim końcem ponad płaszczyznę zgryzu. Dolna szczęka – stykając się z górną – mimowolnie zacznie omijać tę przeszkodę, ustawiając się w innej niż normalnie pozycji. W efekcie może dojść do dysfunkcji mięśni żucia oraz zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.

Jednak zęby potrafią się nie tylko przesuwać, lecz również – wysuwać. W tym przypadku efekt Godona polega na nawarstwianiu kości w okolicy wierzchołka korzenia, dzięki czemu ząb pozbawiony kontaktu z antagonistą staje się znacznie dłuższy niż powinien. Po paru latach może się okazać, że górne i dolne zęby zaczynają się mijać, a pacjent ma coraz większe problemy ze zgryzem. Jednak uzupełnienie na tym etapie braków zębowych bywa o wiele trudniejsze niż tuż po ekstrakcji. Aby skorygować długość górnego zęba, stomatolog musi najczęściej przeprowadzić leczenie kanałowe, a niekiedy też wdrożyć leczenie ortodontyczne. Jest oczywiste, że takie wieloetapowe leczenie trwa wiele czasu, a także pochłania znacznie więcej pieniędzy.

Podsumowując – usunięcie pojedynczego zęba powoduje przechylenia i rozchwiania zębów, a z czasem prowadzi do poważnych zaburzeń zgryzu. Dlatego jeśli stracimy ząb, uzupełnijmy ten brak jak najprędzej, nie czekając, aż pojawi się efekt Godona.

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

test na koronawirusa - Dentonet.pl
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne: 113 dentystów z koronawirusem Lekarz

Jak podało Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, powołując się na dane ministerstwa zdrowia, od początku trwania epidemii COVID-19 do 20 września 2020 r. w Polsce zakażenie koronawirusem wykryto u 113 lekarzy dentystów. Jak czytamy na stronie interne...

Marzena Dominiak - Dentonet.pl
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w obronie lekarzy dentystów Lekarz

W związku z pojawiającymi się ostatnio w przestrzeni publicznej głosami, że to lekarze dentyści są winni problemom z dostępem do opieki stomatologicznej, specjalne stanowisko opublikowało Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Na forach internetowych ...

"TU NIE BOLI", czyli w poszukiwaniu idealnego dentysty Lekarz

Jeremy Bentham rozpoczął „Wprowadzenie do zasad moralności i prawodawstwa” (1781) słynnym zdaniem: „Natura oddała rodzaj ludzki we władanie dwóm udzielnym władcom: przykrości i przyjemności”. Uparcie dążąc do intensyfikacji doznań hedonistycznych, uc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
repetitio est - Dentonet.pl
Nauka dziecinnie prosta! Czym jest program Repetitio Est? Lekarz

Dobiega końca pierwszy etap naszego programu edukacyjnego Repetitio Est. W I etapie programu – teście wiedzy online, dostępnym na stronie repetitioest.pl – można wziąć udział już tylko do końca października. 50 osób z każdej z grup (lekarze, studenci...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres