Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Z kamerą wśród zębów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Z kamerą wśród zębów

Z kamerą wśród zębów

Kamera wewnątrzustna ułatwia lekarzowi ocenę stanu zębów, dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej pacjenta, a jednocześnie pomaga pacjentowi lepiej zrozumieć, na czym polegają jego problemy z uzębieniem i w jaki sposób przebiega proces leczenia.

Do czego stomatologowi przydaje się kamera?
Dzięki kamerze wewnątrzustnej stomatolog może dostrzec szczegóły, nie zawsze widoczne w dentystycznym lusterku (nie mówiąc już o obserwacji gołym okiem). Są to mikro pęknięcia szkliwa, rozszczelnione plomby lub ubytki, które się tworzą na powierzchniach stycznych zębów. Duże powiększenie sprawia, że lekarz jest w stanie precyzyjnie zdiagnozować nawet najmniejsze zmiany, a także sprawdzić sytuację w miejscach trudno dostępnych, takich jak częściowo wyrżnięte i schowane za siódemką ósemki. Tego typu monitoring jest również przydatny w ocenie zmian zapalnych dziąseł oraz błony śluzowej jamy ustnej.

Film z zębami w roli głównej edukuje i motywuje
Kamera wewnątrzustna nie tylko wspiera proces diagnostyczny, lecz również ułatwia lekarzowi komunikację z pacjentem. Zgodnie z zasadą "jeden obraz wart tysiąca słów" widok własnych zepsutych i zaniedbanych zębów działa na wiele osób wyjątkowo mobilizująco. Dzięki kamerze wewnątrzustnej lekarz może w naoczny sposób pokazać pacjentowi skutki zaniedbań higienicznych i wyjaśnić istotę planowanego leczenia.

Zastosowanie kamery wewnątrzustnej pozwala również na łatwiejsze przekonanie niedowiarków, którzy z zasady nie ufają dentyście. Takie osoby często trudno jest przekonać, iż leczenie zęba lub zębów jest już koniecznością, mimo iż pozornie nie dzieje się z nimi nic złego. Pokazanie pacjentowi na monitorze rzeczywistego stanu uzębienia sprawia, że dużo łatwiej mu uwierzyć w słowa lekarza.

Kontrola i archiwizacja
Najczęściej kamera wewnątrzustna znajduje zastosowanie podczas pierwszej wizyty pacjenta, podczas której stomatolog diagnozuje stan jego uzębienia i opracowuje indywidualny plan leczenia. Niekiedy jednak urządzenie jest wykorzystywane w trakcie kolejnych wizyt do zobrazowanie postępów w leczeniu. Dzięki kamerze pacjent może ocenić efekty przeprowadzonego zabiegu, co daje mu poczucie komfortu i współdecydowania o przebiegu leczenia.

Warto również wspomnieć o jeszcze jednym atucie kamery wewnątrzustnej – ułatwia ona lekarzowi prowadzenie dokumentacji medycznej. Dzięki cyfrowemu zapisowi możliwe jest porównanie stanu zębów przed i po leczeniu, a także wygodna archiwizacja danych.

Jak działa kamera?
Lekarz wprowadza do jamy ustnej pacjenta cienką rurkę, na końcu której umieszczona jest kamera zabezpieczona przed bezpośrednim kontaktem z pacjentem poprzez specjalną nakładkę jednokrotnego użycia lub nakładkę umożliwiającą sterylizację. Istnieją również kamery bezprzewodowe, zaopatrzone w akumulatorki, jeszcze bardziej wygodne i komfortowe dla pacjenta.

Urządzenie umożliwia wykonywanie zdjęć nawet z odległości pół centymetra, a obraz jest od razu widoczny na monitorze komputera. Kamery, w zależności od wykorzystanych technologii, umożliwiają zatrzymanie obrazu jamy ustnej (tzw. "stop klatka"), wykonywanie wielu zdjęć i przeglądanie ich w dowolnej kolejności, a także bezproblemowe przemieszczanie kamery od pojedynczego punktu (ząb, korona, itp.) poprzez cały kwadrat wewnątrz jamy ustnej, aż do wizualizacji całego uśmiechu i zdjęcia całej twarzy pacjenta. Pacjent może na bieżąco obserwować pracę lekarza, a po skończonej wizycie dostaje wydruk ze zdjęciem zębów, co pozwala na porównywanie ich stanu przy następnych wizytach.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID-19 - Dentonet.pl
NIL zbiera dane o przypadkach COVID-19 wśród dentystów Lekarz

Naczelna Izba Lekarska rozpoczęła zbieranie danych dotyczących przypadków zakażeń COVID-19 oraz zgonów lekarzy i lekarzy dentystów. Przepływ informacji o przypadkach zakażeń COVID-19 oraz zgonów lekarzy i lekarzy dentystów koordynuje prof. Andrzej W...

test na koronawirusa - Dentonet.pl
UMB: coraz więcej zakażeń koronawirusem wśród studentów Lekarz

Do około 30 wzrosła liczba studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zakażonych koronawirusem – poinformował w czwartek rzecznik uczelni Marcin Tomkiel. Uczelnia czeka na wyniki kolejnych testów. Przypomnijmy – wczoraj pisaliśmy, że u kilkuna...

koronawirus - Dentonet.pl
Białystok: koronawirus wśród studentów UMED-u Lekarz

U kilkunastu studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku badania potwierdziły koronawirusa. Przebywają oni w izolacji domowej. Jak czytamy na stronie uczelni, jej władze natychmiast podjęły wszelkie możliwe środki ostrożności w celu przeciwdział...

ROZWIŃ WIĘCEJ
próchnica wśród dzieci - Dentonet.pl
Wielka Brytania: próchnica wśród dzieci znów w natarciu Lekarz

Próchnica stanowi od wielu lat poważny problem polskich pacjentów w każdym wieku, nie wyłączając dzieci. Okazuje się jednak, że dotyka ona również wielu młodych mieszkańców państw Europy Zachodniej. Z najnowszych danych opublikowanych przez Public He...

wypalenie zawodowe - Dentonet.pl
Wypalenie zawodowe wśród dentystów dużym problemem Lekarz

Około 50% stomatologów w Wielkiej Brytanii ma objawy wypalenia zawodowego i rozważa lub rozważało odejście z zawodu – informuje portal Dentistry Today.Jak wynika z badań przeprowadzonych przez zrzeszającą brytyjskich stomatologów organizację Dental P...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres