Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

WZW typu C – cichy zabójca

Publikacja:
WZW typu C – cichy zabójca

WZW typu C – cichy zabójca

Wirus HCV odpowiedzialny za rozwój wirusowego zapalenia wątroby typu C jest. Nazywany jest „cichą chorobą”. Choroba rozwija się podstępnie, a chorzy przez wiele lat mogą nie odczuwać jakichkolwiek dolegliwości, które mogłyby nasunąć przypuszczenie o istniejącym zagrożeniu rozwoju groźnych dla życia objawów WZW C. Jedynymi znakami ostrzegawczymi mogą być uczucie zmęczenia, bóle stawów i mięśni.
 

Sytuację pogarsza fakt, że w przeciwieństwie do WZW A i B, na WZW typu C do tej pory nie wynaleziono skutecznej szczepionki. Szacuje się, że ilość osób zakażonych HCV sięga w Polsce 900 tysięcy, przy czym aż 96% zakażonych nie jest świadoma tego faktu!
 

Warunkiem koniecznym zakażenia jest przerwanie ciągłości powłok skórnych i bezpośredni kontakt z zabrudzonymi powierzchniami, narzędziami chirurgicznymi lub płynami ustrojowymi w których stwierdza się obecność wirusa, szczególnie z zakażoną krwią. Zagrożeniem stanowi poddany nieprawidłowej sterylizacji sprzęt medyczny, a także brudne instrumentarium wykorzystywane w placówkach służby zdrowia, gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich.
 

Zwiększone ryzyko zakażenia występuje podczas stosunków płciowych. Zakażona kobieta w ciąży może także przekazać wirusa swojemu dziecku. Jeśli jednak znajdzie się pod fachową opieką, a sam poród przeprowadzony będzie z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności, ryzyko takie maleje i wynosi najwyżej 5%.
 

Wirus zapalenia wątroby typu C wywołuje zapalenie wątroby, które często kończy się marskością i rakiem wątroby, poprzedzonymi poważnymi komplikacjami uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie (wodobrzusze, żółtaczka, zaburzenia krzepnięcia krwi).
 

W przypadku zakażenia wirusem C przewlekłe zapalenie wątroby rozwija się aż u 85% zakażonych. U około 20% chorych na przewlekłe zapalenie wątroby typu C rozwinie się marskość wątroby – po 20-30 latach trwania zakażenia. Zakażenie wirusem C zapalenia wątroby jest również czynnikiem ryzyka rozwoju raka wątroby. Leczenie jest trudne i długotrwałe.
 

 

opr. mz


POWIĄZANE ARTYKUŁY

diabetes 777001 1280
Cukrzyca typu 2, higiena jamy ustnej a poziom glukozy Lekarz

Pacjenci, którzy chorują na cukrzycę typu 2, a przy tym wykazują prawidłowe nawyki w zakresie higieny jamy ustnej, mają niższy poziom glukozy we krwi. Tak wynika ze wspólnego badania przeprowadzonego przez ekspertów Centrum Badań Klinicznych Minami D...

cukrzyca - Dentonet.pl
Cukrzyca typu 2: gwałtowny wzrost liczby chorych przed 40. Lekarz

Eksperci ds. zdrowia już od dłuższego czasu ostrzegają przed wzrostem liczby dorosłych Brytyjczyków z młodszych grup wiekowych, zagrożonych zachorowaniem na cukrzycę typu 2. Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez organizację charytatywną Diabetes UK,...

botoks toksyna botulinowa
Zastosowanie toksyny botulinowej typu A - webinar Lekarz

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej typu A w medycynie estetycznej to jedno z najbardziej popularnych zastosowań tej substancji. Działanie jadu kiełbasianego polega na blokowaniu uwalnianej acetylocholiny do przestrzeni synaptycznej płytki m...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dieta low carb
Wielka Brytania: dieta low-carb może cofnąć cukrzycę typu 2 Lekarz

Unikanie węglowodanów w diecie to sprawdzony i od lat zalecany sposób na zachowanie dobrego samopoczucia i prawidłowej masy ciała. Badanie przeprowadzone w ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii potwierdza, że dieta niskowęglowodanowa (ang. low carb die...