Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Wzrasta liczba skarg na lekarzy

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wzrasta liczba skarg na lekarzy

Wzrasta liczba skarg na lekarzy

W 2014 roku w całej Polsce do Okręgowych Sądów Lekarskich wpłynęło ponad 1100 skarg, a do Naczelnego Sądu Lekarskiego 212. O ich wzroście świadczy porównanie z liczbą skarg z 2013 roku. Do OSL wpłynęło ich 1079, a do NSL – 185. W ubiegłym roku doszło też do bezprecedensowego wydarzenia w historii odrodzonego samorządu lekarskiego. Jeden z lekarzy utracił prawo wykonywania zawodu.

Najwięcej skarg złożono w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej. Ogólnie pacjenci skarżyli się najczęściej na kardiologów, chirurgów i ortopedów. Na stomatologów złożono 592 skargi z czego większość dotyczyła protetyków.

Szeroki katalog kar

Kary stosowane wobec lekarzy przez sądy są bardzo różne. Po rozpatrzeniu sprawy sądy umarzały postępowania, uniewinniały lekarzy, ale również stosowały upomnienia, nagany oraz kary pieniężne. Dodatkowo w wypadkach poważniejszych sądy orzekły zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w placówkach organizacyjnych ochrony zdrowia na okres od roku do pięciu lat jednemu lekarzowi, a w wypadku sześciu lekarzy ograniczono zakres czynności w wykonywaniu zawodu lekarza na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat. Trzem lekarzom zawieszono prawo wykonywania zawodu na okres od roku do pięciu lat, a także jednego lekarza pozbawiono prawa wykonywania zawodu .

Dentysta morderca – bez prawa wykonywania zawodu

Do sytuacji szczególnej doszło w Lublinie. Jak mówi Marek Stankiewicz, rzecznik prasowy Lubelskiej Okręgowej Izby Lekarskiej, – to jedyna taka kara w historii odrodzonego samorządu lekarskiego. To precedens w skali całego kraju.

W maju 2014 roku Okręgowy Sąd Lekarski w Lublinie odebrał prawo wykonywania zawodu lekarzowi dentyście. Stomatolog popełnił morderstwo z premedytacją. Został skazany na 35 lat więzienia w postępowaniu karnym, a w konsekwencji sąd lekarski orzekł odebranie prawa wykonywania zawodu, uznając, że morderca nie może być lekarzem.

Sądy lekarskie zajmują się postępowaniami w zakresie odpowiedzialności zawodowej niezależnie od postępowania karnego lub postępowania dyscyplinarnego dotyczącego tego samego przewinienia. Bywa, że znacznie surowiej oceniają indywidualne przypadki. Ostatnio po wyroku sądu lekarskiego dotyczącego zaniedbania i nie dochowania staranności podczas przyjmowania porodu prokuratura wznowiła umorzone wcześniej postępowanie.


żródło: www.rynekzdrowia.p
ab


POWIĄZANE ARTYKUŁY

nowotwory szyi i głowy - Dentonet.pl
Lawinowo wzrasta liczba zachorowań na nowotwory głowy i szyi Lekarz

"1 przez 3" – sposobem na wczesne wykrycie nowotworów głowy i szyi. Jeden z objawów, takich jak utrudnione przełykanie czy ból języka, trwający dłużej niż trzy tygodnie to powód do konsultacji ze specjalistą. W Polsce, podobnie jak w całej Europie, l...

maseczki - Dentonet.pl
Ważny apel lekarzy i lekarzy dentystów do obywateli Polski Lekarz

Naczelna Izba Lekarska regularnie publikuje apele - do premiera, ministrów czy osób zarządzających wszelkimi instytucjami publicznymi. Jeden z ostatnich apeli wystosowanych przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowany jest jednak do... obywat...

ROZWIŃ WIĘCEJ
egzaminy PES - Dentonet.pl
Egzaminy PES dla lekarzy i lekarzy dentystów będą wznawiane Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że z początkiem czerwca zostaną częściowo wznowione Państwowe Egzaminy Specjalizacyjne (PES) w sesji wiosennej 2020 r. dla lekarzy i lekarzy dentystów. Jak czytamy w komunikacie, najpierw odbędą się egzaminy ustne...

pensje stażystów - Dentonet.pl
Wydłużony staż podyplomowy lekarzy i lekarzy dentystów Lekarz

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem ministra zdrowia, staż podyplomowy dla lekarzy i lekarzy dentystów będzie wydłużony. Stażyści będą mogli otrzymać wynagrodzenie za gotowość do pracy. Z powodu obowiązującego stanu epidemii istnieje duże ryzyko...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres